Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Поради наставникам: Як допомогти дитині визначитися з майбутньою професією?

23.12.2016

Вибір професії – дуже складне питання для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Їм бракує знань про ринок праці, а також звичайної впевненості в собі і своїх можливостях. Тому психологи проекту «Наставництво» Фонду Ріната Ахметова підготували перелік порад, використовуючи які наставники зможуть допомогти дітям визначитися з майбутньою професією.

Перший етап: обрисуйте разом із дитиною його «хочу» – бажання, схильності, уподобання щодо майбутньої професії, та і взагалі життя, адже професія багато в чому визначає весь її устрій.

Для початку згадайте професії, про які дитина говорить з інтересом, які йому подобаються, які чомусь привертають. Які «запалюють» його очі радісним світлом. Постарайтеся просто накидати список, незважаючи ні на престижність професії, ні на те, наскільки реально її отримати.

Спробуйте зрозуміти, що спільного у всіх цих професіях. Може, те, що всі вони творчі? Може, всі вони дають певний ступінь свободи? Може, всі вони спрямовані на допомогу людям? Чіпляйтеся за будь-яку подібність. Так ви зможете зрозуміти, що дитині важливо в професії. І зможете знайти це ж і в інших спеціальностях (якщо раптом ті, що першими спали на думку, чомусь недоступні для підлітка).

Зважте всю отриману інформацію. Зрозумійте, з ким або чим хоче пов’язати своє життя ваш вихованець. З людьми або з документами, з тваринами або з технікою? Може, робота, пов’язана з будь-якого роду інформацією? Або діяльність, пов’язана з художніми образами, такими, як-от танець, акторське мистецтво, живопис?

Другий етап: проаналізуйте можливості і здібності дитини, її «можу». Поговоріть із нею про предмети, які їй найкраще даються в школі; завдання якого типу їй легко розв’язувати; до яких наук у неї більше можливостей – точних або гуманітарних.

Оцініть рівень інтелектуальних здібностей дитини, її комунікативних (вміння ефективно спілкуватися, переконувати інших, вирішувати конфлікти, вступати в контакт із незнайомими людьми) й організаторських умінь. Спирайтеся на свій життєвий досвід, а також запитайте в дитини, ким вона себе бачить.

Обговоріть разом із підлітком його особисті якості – яка він людина? Попросіть його бути чесним із собою. Запишіть 10 основних якостей, притаманних підлітку. Вкрай важливо враховувати особливості дитини як особистості. Якщо характер складний, але все ж його можна змінити, то темперамент є вродженою властивістю людини і його просто необхідно враховувати. Для визначення типів темпераменту є спеціальні тести, які легко можна знайти в інтернеті або в шкільного психолога.

Оцініть фізичні і фізіологічні можливості дитини, обмеження щодо здоров’я. Проконсультуйтеся з медичним персоналом установи щодо здоров’я дитини, навантажень, можливих для нього. Під час вибору деяких професій це теж може бути важливим.

Перед тим, як визначити, до чого лежить душа, має сенс ознайомитися з тим, що ж затребуване в сучасному світі і на яких фахівців є дійсно високий попит.

Перш ніж зрозуміти, чи дійсно та чи інша сфера діяльності припаде до душі дитині, про неї обов’язково треба дізнатися якомога більше. Це можна зробити, вивчивши наявні професіограми. Їхні результати можуть стати певними орієнтирами.

Розширюйте коло інтересів вихованця. Сформулюйте разом із ним мету й дійте. Шукайте і спостерігайте. Збирайте інформацію і прислухайтеся до внутрішнього голосу.

Також учасники проекту «Наставництво» Фонду Ріната Ахметова завжди можуть звернутися по допомогу й підтримку до проектних психологів, їх супроводу під час прийняття дитиною доленосних рішень.