Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

​​​​​​​Шлях усиновлення: алгоритм дій

22.10.2024

Усиновлення – це прийняття усиновлювачем у свою сім’ю особи на правах дочки чи сина, що здійснюється на підставі рішення суду. Це не лише юридичний  процес, а ще й важливий крок, який потребує ретельної підготовки та обдуманих рішень. Ось основні етапи, які допоможуть вам зрозуміти, як відбувається усиновлення в Україні.

Основні етапи усиновлення

Підготовка документів

Збір необхідних документів, таких як паспорт, свідоцтво про шлюб (якщо є), довідка про доходи, медичні довідки тощо.

Подання до служби у справах дітей за місцем проживання заяви про взяття на облік кандидатів в усиновлювачі та відповідних документів.

Оцінка кандидата:

  • Психологічна оцінка та підготовка кандидатів;
  • Перевірка житлових умов та матеріального стану майбутніх кандидатів в усиновлювачі.

Навчання:

Проходження курсу (72 години) підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у центрі соціальних служб та отримання рекомендацій щодо кількості, віку та стану здоров'я дітей, яких може усиновити заявник.

Пошук дитини:

  • Ознайомлення з інформацією про дітей, які можуть бути усиновлені.
  • Пошук дитини, яка відповідає вашим критеріям.
  • Отримання направлення для знайомства з дитиною.
  • Встановлення контакту з дитиною та знайомство.

Юридичне оформлення:

Подання заяви та документів до суду щодо розгляду питання усиновлення.

Судове засідання та отримання позитивного рішення суду про усиновлення дитини.

Завершення процесу усиновлення:

  • Оформлення нового свідоцтва про народження дитини в органах РАЦСу за місцем реєстрації народження дитини.
  • Передача дитини усиновлювачам.

Адаптація:

  • Підтримка дитини в новій родині.
  • Консультації з психологами та соціальними працівниками.
  • Здійснення працівниками служби (управління) у справах дітей контролю за умовами проживання і виховання усиновленої дитини (щорічно протягом перших трьох років, у подальшому – один раз на три роки).

Хто може усиновити дитину?

Відповідно до статті 207 Сімейного Кодексу України усиновлювачем дитини може бути:

  • дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини;
  • усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п'ятнадцять років. У разі усиновлення повнолітньої особи різниця у віці не може бути меншою, ніж вісімнадцять років.
  • подружжя;
  • особи, які проживають однією сім'єю за рішенням суду щодо усиновлення ними дитини;
  • якщо дитина має лише матір, вона не може бути усиновлена чоловіком, з яким її мати не перебуває у шлюбі;
  • якщо дитина має лише батька, вона не може бути усиновлена жінкою, з якою він не перебуває у шлюбі;
  • якщо дитина має лише матір або лише батька, які у зв'язку з усиновленням втрачають правовий зв'язок з нею, усиновлювачем дитини може бути один чоловік або одна жінка.

 

Які документи подаються для усиновлення дитини

Для усиновлення дитини в Україні необхідно підготувати та подати певний пакет документів, це:

1. Копія документа, що посвідчує особу.

2. Копія реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб ‒ платників податків або інформація про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу) (за наявності).

3. Копія документа, де зазначено унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності).

4. Довідка про заробітну плату за останніх шість місяців або відомості з Державного реєстру фізичних осіб ‒ платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, або довідка про подану декларацію про майновий стан і доходи за попередній календарний рік.

У разі, якщо усиновлювачами є подружжя, довідку про заробітну плату за останніх шість місяців або відомості з Державного реєстру фізичних осіб ‒ платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, або довідку про подану декларацію про майновий стан і доходи може подавати один із подружжя, який має постійний дохід.

5. Копія свідоцтва про шлюб або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб (для осіб, які перебувають у шлюбі).

6. Висновок про стан здоров’я кожного заявника.

7. Довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана територіальним центром з надання сервісних послуг МВС.

8. Копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.

9. Згода другого з подружжя на усиновлення дитини (у разі усиновлення одним із подружжя), якщо інше не передбачено законодавством, справжність підпису на якій засвідчено нотаріально.

10. Довідка про проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з рекомендаціями щодо кількості, віку та стану здоров’я дітей, яких може усиновити заявник. У разі, коли громадяни України, які бажають усиновити дитину, є її родичами, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками чи батьками-вихователями, така довідка не подається.

Заява подається в паперовій формі безпосередньо під час особистого прийому в службі у справах дітей або в електронній формі через портал «Дія». У заяві зазначається адреса проживання заявника (за наявності кількох місць проживання ‒ адреса кожного з них), дані паспорта громадянина України, номер телефону та адреса електронної пошти.

У разі, коли один із подружжя не може особисто з’явитися до служби у справах дітей для написання заяви, його заяву, справжність підпису на якій засвідчено нотаріально, може подати дружина (чоловік).

Копії документів, зазначених у підпунктах 1, 2, 3, 5 і 8 цього пункту, засвідчуються працівником служби у справах дітей, який здійснює приймання документів.

У разі усиновлення дитини одним із подружжя висновок про стан здоров’я та довідка про наявність чи відсутність судимості подаються кожним із подружжя.

Заява вважається поданою, якщо до неї додані всі документи, зазначені в цьому пункті. Витребування у заявників документів, не зазначених у цьому пункті, не допускається.

Строк дії документів становить один рік з дня їх видачі, якщо інше не передбачено законодавством.

Заява вважається поданою, якщо до неї додані усі зазначені документи.

На перший погляд процес усиновлення здається складним, але все насправді не та складно, якщо дотримуватися алгоритму дій.  Багато сімей, які пройшли цей шлях, відзначають, що всі зусилля варті того, щоб подарувати дитині люблячу родину.

Якщо у вас виникли додаткові питання, звертайтеся до фахівців Фонду Ріната Ахметова, які допоможуть вам краще розібратися в процедурі усиновлення та сімейних формах виховання дітей.

Також читайте зворушливу історію жінки, яка всиновила маленького хлопчика про я кого мріяла 10 років. Ця історія ярозвіє всі ваші сумніви щодо усиновлення (тут).