Щоб дитячі серця й надалі билися
«Здорове серце» – така назва проекту Фонду Ріната Ахметова, покликаного допомогти дітям із вадою серця. Допомога дітям – завжди в пріоритеті роботи Фонду, особливо коли йдеться про порятунок життя дитини. Рівно два роки тому допомога в проведенні корекційних операцій із закриття вади стала окремим проектом, в рамках якого Фонд співпрацює з провідними кардіохірургами країни.
За даними медиків, щороку в Україні цю недугу виявляють у більш ніж 4500 дітей. І здебільшого її можна виявити на ранніх стадіях.
«Між правим і лівим передсердям є з’єднання – такий собі отвір. У нормі на його місці має бути перегородка. Через це в дитини змішується венозна й артеріальна кров, тому діти часто хворіють. А праві відділи серця сильно розтягуються», – пояснює особливості хвороби Ігор Дітковський, кардіохірург Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. Амосова.
У випадках із дітьми лікарі рекомендують встановити спеціальний імплант – оклюдер, що дозволяє уникнути складної операції та розрізу грудної клітини. Оклюдер – спіраль завбільшки ніж шість міліметрів – через невеликий розріз на стегні й артерію з потоком крові проникає в проблемне місце прямо в серце. Потім розкривається, мов парасолька, закриває протоку та згодом заростає м’язовою тканиною. Здебільшого дитину виписують із лікарні вже наступного дня після операції.
У маленького Кирила Лобуря із села Марківка Луганської області проблеми зі здоров’ям почалися, коли йому ледь виповнилося два рочки.
«На прийомі в педіатра були виявлені шуми в серці. Лікар порекомендував звернутися до кардіолога. У результаті УЗД виявлено вроджену ваду серця: відкрита артеріальна протока, рекомендована консультація кардіохірурга», – розповіла Ганна Володимирівна, мама хлопчика.
Разом із дитиною батьки негайно подалися до Києва. Столичні фахівці обстежили Кирила й порадили встановити оклюдер. Однак у сім’ї коштів на його придбання не було. Надію подарував Фонд Ріната Ахметова, куди Лобурі звернулися по допомогу. В рамках проекту Фонду «Здорове серце» хлопчика прооперували, і наступного дня Кирило і його щасливі батьки вирушили додому.
Аналогічний страшний діагноз випало почути й сім’ї Квіт із Харківської області, де шість років тому на світ з’явилася донечка Маргарита. Однак радість батьків незабаром змінили переживання та сльози.
«Коли Маргариті виповнився місяць, я віднесла її на плановий огляд до педіатра. Лікар звернув увагу на синяву над губою дитини й направив нас до кардіолога», – розповіла Світлана Олексіївна, мама дівчинки.
Лікарі діагностували в дитини вроджену ваду серця. Почалися регулярні поїздки до столиці, у Національний інститут серцево-судинної хірургії ім. Амосова. Під час останнього візиту лікарі приголомшили звісткою: вада збільшилася. З огляду на вік дівчинки фахівці порадили оптимальний варіант – оклюдер. Ось тільки його вартість виявилася нереальною для сім’ї, і мама Маргарити звернулася по допомогу до Фонду Ріната Ахметова. Наприкінці січня, в рамках проекту «Здорове серце», дитину успішно прооперували.
«Дякую Рінату Ахметову за те, що врятував сердечка наших дітей. Його допомога для нас неоціненна», – подякували сім’ї Лобурів і Квіт.
Як отримати допомогу за проектом «Здорове серце»
Допомогу можуть отримати діти від новонароджених до 18 років із реєстрацією в Донецькій, Луганській, Харківській і Запорізькій областях із сімей, що належать до малозабезпечених і соціально незахищених категорій: сім’ї, які виховують дітей-сиріт, дітей під опікою; дитячі будинки сімейного типу; багатодітні сім’ї з трьома й більше дітьми до 18 років; батьки-одинаки або вдови/вдівці з дітьми до 18 років; сім’ї в складних життєвих обставинах.