Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Про усиновлення й допомогу сім’ям з дітьми - Міністерство соціальної політики відповідає на питання відвідувачів порталу «Сирітству – ні»

26.02.2016

За зверненнями, що надходили до онлайн-консультації на порталі «Сирітству – ні» щодо трактування та виконання законодавства з захисту прав та інтересів дитини, у т.ч. з урахуванням поточних змін у реаліях, ми звернулись щодо роз’яснень до Міністерства соціальної політики.

Представляємо відповіді, які ми отримали.

1)      Щодо порядку отримання державної допомоги сім’ям з дітьми, які не проживають за місцем своєї реєстрації.

Приклад звернення:

«Ми усиновили дитину, зареєстровані в Чернігівській обл., проживаємо в Київській, допомогу на двох наших дітей оформляли по місцю проживання, а тепер нам заявили, що з 1 липня 2014 тільки по місцю реєстрації. Чи це так?»

Згідно зі статтею 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікунів, піклувальників).

Тобто особи, які претендують на отримання допомоги, можуть звернутися до органу соціального захисту населення як за місцем реєстрації одного з батьків, так і за місцем фактичного проживання, за умови пред'явлення довідки про неотримання допомоги в органах соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Зазначена норма передбачена пунктом 42-1 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2001 № 1751, а саме: допомога при усиновленні дитини призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем його реєстрації. Допомога може бути призначена за місцем фактичного проживання за умови подання довідки про неодержання зазначеної допомоги в органах соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Водночас повідомляємо, що Верховною Радою України 15 січня 2015 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих положень соціальної політики», яким, зокрема, внесено зміни до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми». Законом вилучена норма щодо обов`язковості органів соціального захисту населення подавати необхідні документи територіальним підрозділам Державної міграційної служби щодо реєстрації місця проживання новонародженої дитини. При цьому, органи соціального захисту населення мають право отримувати від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій відомості, необхідні для призначення допомоги при народженні дитини.

 2)       виконання ст. 212 Сімейного Кодексу України, яка визначає осіб, що не можуть стати усиновлювачами у разі відсутності «постійного заробітку (доходу)», необхідності законодавчого визначення суми мінімального сукупного доходу сім’ї, яка має намір усиновити.

                    Приклад звернення:
«Доброго дня! Ми з чоловіком дуже хочемо всиновити дитину (чи дітей), але тільки чоловік працює (я в декретній відпустці). Чи в такій ситуації можливе усиновлення?»

Усиновлення в Україні дитини, яка є громадянином України, постановка на облік кандидатів в усиновлювачі регулюються Сімейним кодексом України та Порядком провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, затвердженого постановою КМУ від 08.10.2008 №905 (далі – Порядок).

Громадяни України, які бажають усиновити дитину, звертаються з письмовою заявою до служби у справах дітей за місцем проживання. До заяви додаються такі документи:

1) копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;

2) довідка про заробітну плату за останні шість місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена органами ДФС.

У разі коли усиновлювачами є сімейна пара, довідку про заробітну плату за останні шість місяців або копію декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчену органами ДФС, може подавати один із подружжя, який має постійний дохід; {Абзац пункту 22 в редакції Постанови КМ № 580 від 12.08.2015}

3) копія свідоцтва про шлюб, укладений в органах реєстрації актів цивільного стану, якщо заявники перебувають у шлюбі;

4) висновок про стан здоров'я кожного заявника, складений за формою згідно з додатком 3 Порядку;

5) засвідчена нотаріально письмова згода другого з подружжя на усиновлення дитини (у разі усиновлення дитини одним з подружжя), якщо інше не передбачено законодавством;

6) довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана органами внутрішніх справ за місцем проживання заявника;

7) копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.

Заявники не беруться на облік кандидатів в усиновлювачі, якщо:

сума сукупного доходу на кожного члена сім’ї менша, ніж установлений законодавством прожитковий мінімум;

{Пункт 26 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 580 від 12.08.2015}

 3) У листі до Мінсоцполітики ми також просили звернути увагу на звернення, які з`явились від прийомних батьків/батьків-вихователів, щодо повернення коштів, які були переплачені під час навчання прийомних дітей та отримання ними стипендій. Ми просили надати лист-нагадування до місцевих органів для посилення уваги за підпорядкованими прийомними сім’ями та дитячими будинками сімейного типу.

 Приклад звернення:

«Моя сім’я має статус прийомної сім’ї. У нас виховується 1 прийомна дитина. Минулого року вона вступила до технікуму де рік отримувала стипендію. Довідку про її вступ ми зразу ж подали до відділу у справах таких дітей. До УПСЗН ми нічого не подавали, бо не знали. Хто повинен повідомляти про отримання дитиною стипендії УПСЗН? Так як зараз нас зобов’язують повернути величезну суму коштів назад».

Відповідно до пункту 8 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом "гроші ходять за дитиною", затвердженого Постановою КМУ від 31 січня 2007 р. №81 у разі зміни розміру пенсії, аліментів, стипендії чи державної допомоги батьки-вихователі або прийомні батьки зобов'язані повідомити про це уповноважений орган (управління праці і соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, структурний підрозділ з питань праці і соціального захисту населення виконавчого органу міської, районної у місті ради) для проведення відповідного перерахунку розміру раніше призначеної соціальної допомоги.

Крім того, пунктом 49 Порядку про призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 №1751, передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).

Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Відрахування на підставі рішень відповідних органів провадиться у розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги.

Статтею 8 Цивільного кодексу України передбачено, якщо цивільні відносини не врегульовані актами цивільного законодавства, вони регулюються тими правовими нормами інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону). Тобто вищезазначені норми можуть бути застосовані до прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу.

СИРІТСТВУ - НІ!

публікацію підготувала Вікторія Чагалян, спеціаліст з розвитку сімейних форм виховання