ПОРАДА ПСИХОЛОГА БАТЬКАМ: ВІЗИТ ДО ЛІКАРЯ. ЯК ПІДГОТУВАТИ ДИТИНУ
13.05.2017
Не секрет, що багато дітей, втім, як і дорослих, бояться походу в лікарню. Багато в чому стан дитини залежить від поведінки батьків. Що допоможе малюкові відчувати себе спокійніше? Як правильно поводитися батькам? Як підготувати дитину до візиту в лікарню? Корисні поради дає Марина Сорокіна, координатор Психологічної служби Гуманітарного штабу Ріната Ахметова.
- Ніколи й за жодних обставин не лякайте малюка уколами й лікарями: «Будеш погано поводитися, тобі укол зроблять» або «Будеш балуватися, тебе заберуть до лікарні й будуть там уколи робити».
- Не обманюйте дитину. Якщо попереду болісна маніпуляція, краще сказати їй про це: «Тобі будуть робити щеплення, може бути трошки боляче, але не довго. І я буду поруч із тобою».
- Не знецінюйте почуття дитини: «Подумаєш, один укол, чого тут боятися?! Нічого». Не змушуйте вдавати хороброго: «Витри сльози! Хлопчики не плачуть!». Поясніть, що відчувати страх – це нормально. Втішайте малюка, якщо він розплакався від болю.
- У жодному разі не порівнюйте дитину з іншими дітьми: «Дивися, он хлопчик вийшов із кабінету й не плаче, не те, що ти». Це не допоможе малюкові впоратися зі страхом, а лише погіршить ситуацію.
- Намагайтеся зберігати спокій. Якщо ви хвилюєтеся перед візитом до лікаря, малюк обов’язково «прочитає» ваш стан. Якщо водночас ви нічого не пояснюєте, то малюк може нафантазувати, що з ним будуть робити щось жахливе.
- Ніколи не звинувачуйте дитину в тому, що вона захворіла або травмувалася: «Я ж тобі казала, не бігай!», «Сам винен, ступав у калюжі й застудився». До страху додасться почуття провини. Ви можете в спокійній, доброзичливій атмосфері обговорити з малюком, що могло стати причиною хвороби, допомогти встановити причинно-наслідкові зв’язки. Звернути увагу, яка поведінка або вчинок призвели до небажаних наслідків.
- За допомогою казок і рольових ігор, постарайтеся сформувати позитивне ставлення малюка до лікарів. Лікар – це помічник! Почитайте й обговоріть із дитиною казку «Айболить». Полікуйте іграшкового зайчика, роблячи акцент на тому, що після лікування тваринці стало набагато легше! Придумайте власну казку й детально розкажіть дитині, що трапилося зі слоником, як лікар його лікував і як почувався герой, коли одужав.
- Обов’язково розповідайте все, що буде відбуватися в лікарні з малюком. Яку маніпуляцію вже провели, і для чого це було потрібно. Намагайтеся пояснювати малюкові, що відбувається, доступною йому мовою. Розкажіть, для чого потрібно йти до лікаря, приймати ліки і проводити процедури. Незалежно від віку, це допоможе знизити рівень страху і тривоги в дитини.
- Якщо у вашого малюка вже був негативний досвід взаємодії з лікарем, і кожен візит до лікарні супроводжується панічним страхом, сльозами і ви відчуваєте, що не можете допомогти дитині самостійно, зверніться по допомогу до психолога.