Пацієнти принесли в МОЗ граблі
Сьогодні пацієнти зі смертельно небезпечними захворюваннями принесли до Міністерства охорони здоров’я України звернення та граблі. Такою акцією вони вимагають вчасно оголосити державні тендери на закупівлю ліків для них. Пацієнти обурені, що нове керівництво міністерства може наступити на ті ж самі граблі, що й їх попередники, затягуючи тендери на закупівлю ліків, а б’ють ці граблі по них… На граблях відмічено дві дати: 20 квітня - кінцевий термін, коли повинні бути оголошені тендери, та 31 серпня – термін, коли всі ліки повинні надійти до лікарень. Саме ці дати вказані у зверненні, переданому Міністру охорони здоров’я України Раїсі Богатирьовій разом з граблями до МОЗу, щоб запобігти катастрофі, яка забере життя тисяч українців та зробить десятки тисяч людей інвалідами. «Вперше ми, пацієнти з ВІЛ/СНІДом, туберкульозом, онкологією та гемофілією вийшли разом, щоб нас почуло Міністерство охорони здоров’я та вчасно закупило для нас препарати, від яких залежить наше життя – каже Дмитро Шерембей, ВІЛ-позитивний, Голова Дорадчої ради спільнот з питань доступу до лікування в Україні. - Не варто повторювати схеми попередніх років, наступаючи на ті самі граблі, які вбивають українців».
Сьогодні 1,5 мільйони українців живуть із смертельно небезпечними хворобами, серед них більше 10 тисяч дітей. У першу чергу це онкохворі, хворі на СНІД, туберкульоз та гемофілію, тобто люди, чиє життя повністю залежить від ліків та їх вчасного прийняття. В Україні 184 000 українців живуть з ВІЛ та гемофілією, 70 828 осіб хворіють на активний туберкульоз, ще 378 383 ним інфіковані та мають високий ризик захворіти. 960 000 українців мають онкологічні захворювання. Всі ці люди чекають на життєво-необхідні ліки, які закуповуються за кошти Державного бюджету України.
Так повелося, що тендери на закупівлю ліків оголошуються у травні, а результати торгів стають відомі у грудні, відповідно, препарати починають надходити до пацієнтів тільки в січні – лютому наступного року, тобто із запізненням у середньому на 12-13 місяців. Багато хворих просто не доживають до цього моменту. «Чиновники нам розповідають, що закупівля ліків відбувається згідно всіх процедур та відповідно до Закону. Нехай ці люди подивляться в очі онкохворої дитини, в якої життя іде на лічені дні, та спробують пояснити це їй», - розповідає Тетяна Українець, мати онкохворої дитини.
«Минулого року я купував ліки сам, - розповідає Олег Гузій, хворий на туберкульоз. У цьому році в мене немає такої можливості. Якщо ліків не буде, це означає призупинення лікування і ризик мультирезистентного, тобто стійкого до ліків туберкульозу для мене. Його майже неможливо вилікувати. Я не хочу помирати…»
«Ситуація із затягуванням тендерів та зміною міністра навесні, перед їх проведенням не нова, стверджує Олександр Шміло, хворий на гемофілію та голова «Всеукраїнського Товариства Гемофілії» – Кожного року ми стикаємося з цією проблемою, коли через корупцію в МОЗі гинуть та стають інвалідами як дорослі, так, на жаль, і діти. Окрім термінового проведення тендерів, ми вимагаємо системних змін, а саме: внесення змін до Закону України «Про здійснення державних закупівель» з тим, щоб особливості закупівлі препаратів та виробів медичного призначення були врегульовані на законодавчому рівні. Зокрема, окремо повинен бути визначений термін початку щорічної закупівлі таких товарів, адже своєчасність постачання лікарських засобів для хворих на гемофілію відіграє критичну для життя пацієнтів роль.»
Звернення до МОЗ підписали шість громадських організацій, які опікуються пацієнтами, що живуть з ВІЛ/СНІДом, туберкульозом, онкологією та гемофілією:
БФ «Дорадча рада спільнот з питань доступу до лікування в Україні», Благодійний Фонд «Розвиток України», ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ», Опікунська рада Центру дитячої онкогематології і трансплантації кісткового мозку Національної дитячої спеціалізованої лікарні МОЗ України ОХМАТДИТ, ГО «Всеукраїнське Товариство Гемофілії», ВБФ «Запорука»
Фоторафії можна подивитись у Фотогалереї
ТВ-сюжети: НТН, ICTV, Inter, СТБ