Міжмузейна інтерактивна, мультимедійна, експериментальна виставка в Києві
![](https://akhmetovfoundation.org/rails/active_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--5186b49708cfab2f846edfe681ae376c82d8d382/866-2_________3.jpg?content_type=image%2Fjpeg&disposition=inline%3B+filename%3D%22866-2_________3.jpg%22%3B+filename%2A%3DUTF-8%27%27866-2_________3.jpg)
Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара» запрошує на відкриття міжмузейної інтерактивної, мультимедійної, експериментальної виставки «ТРИ ВИМІРИ ВАСИЛЯ КРИЧЕВСЬКОГО: від народної орнаментики до національного стилю». Захід відбудеться 18 червня 2015 року, о 17.00 год. в Музеї Івана Гончара (вул. Лаврська, 19, Київ). Виставку організовано в межах проектів «Актуальний Музей» і «Голоси відвідувачів» за підтримки Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України», Благодійного фонду «ДАР» та Посольства США в Україні.
Концептуальна ідея виставки полягає в сучасному потрактуванні десятиліттями замовчуваних радянською системою світоглядних бачень, новаторських потуг і мистецьких здобутків визначного українського маляра, архітектора і графіка, творця українського державного герба і нового українського стилю в архітектурі – Василя Григоровича Кричевського.
На виставці тематично представлено умовні виміри української культури в контексті орнаментики: народна традиція – модернове мистецтво – сучасна стилістика, які в поєднанні дають синтез і новий багатовимірний феномен, актуальний для розвитку сучасного українського суспільства і ствердження етнокультурної самобутності нації.
Давня орнаментальна традиція, яка надихала академіка Кричевського на мистецькі експерименти і створення шедеврів малярства і архітектури, виявлена у розмаїтті творів народного мистецтва: від гончарного посуду, земської кераміки, кахлів і пряничних дощок до традиційного вбрання, рушників, прикрас і килимів, зокрема й зі збірки родини Кричевських.
Модернове потрактування народної орнаментики В.Г.Кричевським представлено на виставці в його стилізованих ескізах орнаментів та етнографічних замальовок, елементах архітектурного оздоблення будівель Полтавського земства та Музею Тараса Шевченка в Каневі, декораціях до ігрових фільмів, книжкових ілюстраціях зі збірок низки музеїв України, а також доповнюється ескізами, вибійками та керамікою його учня і послідовника Олександра Саєнка.
Актуалізація традиційного і модернового за Кричевським виявляється на виставці в сучасному мистецтві – скульптурі керамістів, графіті художників, дизайнерських роботах студентів, писанках, вибійках, мальовці народних майстрів, оздобленні автомобілів і архітектурних форм.
Експозицію доповнюють відеоінсталяції, інтерактивні куточки, де відвідувачі можуть експериментувати, складати об’ємні орнаменти з пазлів-конструкторів, розмальовувати листівки, грати у твістер, а під час майстер-класів – виготовляти власні вибійчані взірці, створювати вітражні малюнки і багато іншого.
Виставка готувалася із залученням волонтерських груп, що, як експеримент, дає цікавий досвід у подальшій співпраці музеїв із їхніми відвідувачами.
У програмі відкриття виставки:
- презентація історико-етнографічного мистецького альбому Івана Гончара «Україна й Українці: Полтавщина. Слобожанщина»;
- створення орнаментальних графіті від сучасних художників;
- майстер-класи з вибійки, витинанки, малювання на склі;
- частування родинною стравою з «Кухарської книги» Євгенії Щербаківської (дружини Василя Кричевського) від їхнього правнука Василя (США);
- інтерактивні розмальовування, складання об’ємних орнаментів, гра твістер;
- перегляд перших українських фільмів, створених за участю Василя Кричевського.
Виставка триватиме до 30 серпня 2015 року.
Організатори і партнери: Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара», Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному, Музей мистецької родини Кричевських, Національний художній музей України, Музей книги і друкарства України, Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського, Харківський художній музей, Шевченківський національний заповідник, Лебединський міський художній музей імені Б.К.Руднєва, Музей-садиба народного художника України Олександра Саєнка, ГО «Центр філантропії», Благодійний фонд «ДАР», Майстерня графічного дизайну професора В.К. Шості, Київський осередок Національної спілки майстрів народного мистецтва України, Київський державний інститут декоративно-прикладного мистецтва і дизайну
ім. М.Бойчука.
За підтримки: Фонд Ріната Ахметова «Розвиток України», Благодійний фонд «ДАР», Посольство США в Україні.
Детальніша інформація: (044)288-92-68, 280-52-10 / [email protected]