Як встановити розпорядок дня дитини?
У сучасному швидкому темпі життя створення чіткого розпорядку дня для дітей може принести відчуття стабільності та організованості. Простий розклад дня дитини допомагає ефективно розподіляти час і розвивати важливі життєві навички.
Чому варто скласти режим дня для дитини?
Встановлення ідеального розпорядку дня для дітей — це можливість знайти правильний баланс між структурою та гнучкістю. Хоча потрібно створити режим, який забезпечує відчуття впорядкованості, не менш важливо залишити простір для спонтанності та досліджень. Діти отримують максимальну користь, коли у них є розпорядок дня, який підтримує їхній фізичний, емоційний та інтелектуальний розвиток, але водночас залишає місце для творчості і вільного самовираження.
Розклад допоможе дитині почуватися в безпеці, оскільки вона знатиме, чого очікувати, і зможе краще вчитися на досвіді, яким ви ділитеся з нею щодня. Зміни в розпорядку дня — як очікувані, так і несподівані — можуть допомогти дитині навчитися пристосовуватися до нових ситуацій, якщо ви будете брати участь в організаційному процесі з упевненістю та чуйністю.
В короткостроковій перспективі рутина дозволить створити:
- регулярний режим сну, який допомагає дітям краще почуватися та успішніше навчатися в школі;
- навички для зменшення стресу та покращення співпраці й мотивації під час виконання щоденних завдань;
- почуття, що світ зрозумілий;
- відчуття майстерності, коли дитина повторює дії і знає, чого очікувати;
- почуття спокою.
В перспективі дитина:
- розвиває почуття безпеки та впевненості;
- формує навички долати несподівані виклики в житті;
- розвиває самосвідомість, самоконтроль, отримує досвід з соціальної обізнаності, побудови стосунків і відповідального прийняття рішень.
Правильний розпорядок дня відповідно до віку
Створити розклад для дітей стає легше, якщо врахувати їхній вік і адаптувати його з огляду на це. Пам’ятайте, що не існує універсального рішення, і зосередження на завданнях, які відповідають рівню розвитку та умінь, є важливим для їх продуктивного виконання.
Дозвольте дитині відчути причетність до плану, який ви розробляєте:
- Для дитини 5-7 років візьміть звичайний папір і фломастери. Нехай дитина напише свій розпорядок дня найпростішими словами, а молодші діти можуть його намалювати.
- Для дітей у віці 8-10 років разом створіть чіткий розпорядок у блокноті або на аркуші А4. Це можуть бути окремі графіки для кожного дня — діти цього віку із задоволенням перевіряють контрольний список та відмічають виконані задачі.
Орієнтовний розпорядок дня дитини 7 років
Якщо дошкільнята, швидше за все, ставитимуть під сумнів ваші правила та відмовлятимуться дотримуватись чіткого графіка, то семирічні діти вже більш готові до структурованості.
В цьому віці дитина проявляє свою індивідуальність, а також певну незалежність. Тож спробуйте, щоб дитина дотримувалася цього (приблизного) розкладу:
7:00 – 8:00 Пробудження, чищення зубів, зарядка, сніданок
8:00 – 9:00 Вільний час, приготування шкільного портфеля, дорога до школи
9:00 – 14:30 Заняття у школі та повернення додому
14:30 – 16:00 Обід, прогулянка, ігри на вулиці
16:00 – 17:00 Виконання домашніх завдань
17:00 – 18:00 Допомога батькам та час вечері
18:00 – 19:30 Сімейний час
19:30 – 20:00 Підготовка до сну: гігієнічні процедури, перевдягання в піжаму, читання
Оскільки в цьому віці дитина вже виглядає, говорить і поводиться старше, слід не забувати, що вона все ще не така доросла. В цей період адаптації до школи дитина як ніколи залежить від батьків щодо керівництва та дисципліни. Намагайтеся завжди встановлювати відповідність ваших очікувань її віку та можливостям розвитку.
Варто відзначити, що графік для дітей старше 7 років будується на схожому розпорядку, проте матиме деякі відмінності з огляду на дорослішання.
Особливості розпорядку дня дитини 8 років
Розклад дня для восьмирічних дітей також має включати регулярні заходи, такі як харчування, ігри та шкільні заняття. Проте в цей період до графіку у другій половині дня двічі або тричі на тиждень можна додати відвідування секцій (це можуть бути спортивні заняття чи курси іноземної мови). Радьтеся з дитиною з приводу того, куди і як часто вона хоче ходити. Якщо бачите, що вона занадто втомлюється, знижуйте навантаження та коригуйте режим.
Нюанси розпорядку дня дитини 9 років
Розпорядок дня має бути пристосований до потреб вашої дев'ятирічної дитини та того, що, на вашу думку, підходить для неї та вашої сім’ї. Наприклад, якщо дитина займається позашкільною діяльністю, ви можете присвятити сімейний час (з 18.00 до 19.30) спільному виконанню творчих проєктів чи репетиціям виступів.
Відмінності розпорядку дня дитини 10 років
До того часу, коли ваша дитина стане підлітком, у неї повинен бути встановлений розпорядок дня, який сприятиме її благополуччю в академічному, фізичному та емоційному плані. Варто зазначити, що потреби у кількості сну зменшуються: якщо першокласнику необхідно спати 10-11 годин, то десятирічній дитині може бути достатньо і 9. Ви можете перенести прогулянку на час після вечері (це допоможе зняти втому, яка з'являється до кінця дня і знизити збудження нервової системи, що сприятиме швидкому засинанню), а вивільнені дві години вдень використати як вільний час для вивчення власних інтересів і розвитку дружби.
Розпорядок дня дитини 11 років
У підлітковому віці ваші діти вже хочуть бути більш незалежними. Заохочуйте їх до розпорядку дня, який зробить їх більш продуктивними. Режим дня підлітка вже може виглядати наступним чином:
6:30 – 7:00 Ранковий підйом
7:00 – 7:15 Гімнастика, ранковий туалет, гігієнічні процедури
7:15 – 7:30 Сніданок
8:00 – 15:00 Заняття в школі
15:00 – 16:00 Прогулянка або відпочинок, обід
16:00 – 17:30 Відвідування гуртків або секцій
17:30 – 19:30 Виконання домашніх завдань
19:30 – 20:00 Вечеря
20:00 – 21:30 Вільний час або виконання домашніх обов’язків, прогулянка
21:30 – 22:00 Гігієнічні процедури
22:00 – 7:00 Сон
Для підлітків розпорядок дня полегшує адаптацію до основного переходу від дитинства до дорослого життя. Раптові зміни в гормонах разом із швидким ростом можуть викликати труднощі. Стабільне домашнє життя сприятиме тому, що все стане більш чітким і зрозумілим. І хоча обмеження часу перед екраном є обов’язковим для дітей будь-якого віку, пам'ятайте, що підлітки особливо вразливі до негативного впливу соціальних мереж.
10 порад щодо складання розкладу для дітей
Створення розпорядку дня ваших дітей може стати більш простим і ефективним за допомогою цих 10 практичних порад:
- Використовуйте технології на свою користь
Програми для керування часом можуть кардинально змінити правила поведінки вашої дитини! За допомогою відповідних додатків на гаджетах ви можете легко планувати харчування вашої дитини, створювати щоденні розклади та ділитися ними, а також встановлювати нагадування для майбутніх заходів.
- Розставте пріоритети для обов’язкових задач
Не все буде зроблено вчасно — і це нормально! Розставляти пріоритети для того, що потрібно робити щодня, — це відмінний інструмент, щоб підтримувати мотивацію вас і ваших дітей у дотриманні розпорядку дня.
- Створіть унікальний розклад для своєї дитини
Пристосування розкладу до унікальних інтересів, хобі та пристрастей вашої дитини — це чудовий спосіб зробити її більш залученою.
- Баланс діяльності
Рутина — це чудово, але додавання різноманітності у ваші дні допоможе зберегти інтерес на цьому шляху. Ви можете досягти цього, збалансувавши розклад вашої дитини за такими аспектами:
- Розумова/фізична діяльність.
- Сімейні розваги / самостійна гра чи відпочинок.
- Цілеспрямоване навчання / час перед екраном.
- Діяльність у приміщенні / на відкритому повітрі.
- Поговоріть зі своєю дитиною про розпорядок дня
Замість того, щоб самостійно складати розклад і чекати, що дитина його прийме, поговоріть про це разом. Поясніть, чому це важливо, та попросіть внести корективи, якщо це необхідно.
- Розмістіть розклад на видному місці
Розташуйте графік у місці, де дитина зможе легко побачити її — наприклад, на величезному розклеєному плакаті на кухні або яскравій таблиці у вітальні.
- Створіть систему винагород
Коли дитина дотримується розпорядку, обов’язково винагороджуйте її. Це допоможе їй залишатися мотивованою та слідувати наміченому плану. Це правило також передбачає наслідки, коли рутини ігноруються. Якщо ви не будете притягувати дитину до відповідальності за те, що вона не дотримується розпорядку дня, вона не відчує, що повинна це робити.
- Складіть графік вихідного дня
Встановіть розпорядок дня на вихідні, який відрізняється від робочих днів, щоб дати дітям більше часу для занять, які вони люблять.
- Мотивуйте власним прикладом
Будьте хорошим прикладом для наслідування, тобто переконайтеся, що ви також дотримуєтеся розпорядку дня. Дітям буде важко, якщо ви ігноруєте розпорядок дня, але змушуєте їх дотримуватися його.
- Думайте про структуру, а не про розклад
Коли справа доходить до рутини, забути про батьківський перфекціонізм — це одна з найкращих речей, які ви можете зробити для своєї дитини.
Якщо якась частина щоденного розкладу вашої дитини не працює, сміливо змінюйте її! Можливо, малюку потрібно зайнятися самостійним навчанням вранці, поки ви працюєте, або дитина краще впорається з енергійною діяльністю відразу після обіду. Коли ви створюєте гнучкий розклад дня для дітей, ви можете адаптувати його до того, що вам підходить.
Джерела:
- Goally, Inc.: What Should a Daily Schedule for Kids Look Like?
- Raising Children Network: Positive bedtime routines: babies, children and teenagers
- ToolsForYourChildsSuccess.org: Routines for Your 8-Year-Old
- Raising Children Network: Morning routine for school: practical tips
- Seattle Children's Hospital: Kids Thrive on Structure and Routines
- Gohenry Limited: Routines for kids - why are they important?
- Raising Kids With Purpose: Routines for Kids: Why They Work & How to Create Your Own
- Nurture Life: Build a Daily Schedule for Kids