ЯК ПРИЩЕПИТИ ДІТЯМ ЛЮБОВ ДО НАВЧАННЯ: П’ЯТЬ ЛАЙФХАКІВ ДЛЯ БАТЬКІВ
Згадайте, з яким ентузіазмом діти йдуть у перший клас. Їм подобається все: школа, дзвінки, вчителька і, звісно, сам процес освоєння нових умінь і знань. Однак у старших класах усе змінюється зовсім не в кращу сторону. Фахівці програми «Рінат Ахметов — Дітям. Сирітству — ні!» рекомендують батькам, а також батькам-вихователям дізнатись із цієї статті кілька слушних порад, як прищепити дітям любов до знань, використовуючи, зокрема, гаджети.
1. Починайте рано, хваліть часто
Діти легко відчувають наснагу з будь-якого приводу, граючись піском, кубиками або навіть просто розглядаючи свої ручки. Підтримуйте в них це захоплення. Якщо ваш малюк здивований масштабами вантажівки або візерунком павутини, віддзеркальте його емоцію та задайте декілька запитань: «У вантажівки колеса круглі. А які ще форми ми бачимо?» або «Цікаво, який павук плете таку сітку?». Світ довкола — це пригоди, які збагачують знаннями; походи до лісу, музеїв, поїздки на транспорті — усе це можливості дізнатися про щось нове разом. Як використовувати технології: читати книги й цікаві нотатки онлайн своїм дітям. Діти люблять дивитися «відосики»? Запропонуйте ті, які мають освітні цілі. Запитуйте дітей про те, що їм подобається, чим діляться їхні друзі.
2. Будьте рольовою моделлю
Недостатньо просто бути відкритим і допитливим — будьте рольовою моделлю в освітньому процесі. Що ми робимо, коли нам трапляється щось невідоме? Найчастіше «гуглимо». Але іноді можна копнути глибше, навіть без допомоги технологій. Це не тільки весело й цікаво, це дасть дітям розуміння того, що дорослі теж учаться. І коли вам потрапить нова інформація або ви зробите щось нове (новий комплекс вправ, наприклад), ви можете проговорити свої труднощі, виокремлювати проблемні питання та показувати дітям, як ви знаходите відповіді й долаєте перешкоди: «Я цього раніше ніколи не робив, тому зараз я допускаю багато помилок. Але я попросив про допомогу й буду собі добрим другом, я вдосконалюватимуся далі». Коли ви робите помилки, покажіть, що можна на них учитися, а іноді перетворити їх на щось кумедне. Як використовувати технології: знайдіть ресурси, якими ви можете користуватися разом (настільні ігри, додатки). Коли дитина бачить, що ви теж чогось навчаєтесь, це мотивує її.
3. Не будьте такими всезнайками
Часто всі думають, що навчання — це про правильну відповідь, яку дорослі завжди знають. Не будьте завжди експертом, будьте також дослідником, давайте дітям можливість навчити вас чомусь. Якщо дитина вразить вас своїми знаннями, не кажіть просто: «Молодець!». Додайте конкретну похвалу. Якщо ви готові видати єдиний правильний варіант відповіді, постарайтеся залишатися відкритими і допитливими, практикуйте проблем-солвінг, демонструйте, що таке критичне мислення. Шукайте проблеми, які ви можете вирішити з дитиною разом: полагодити книжкову полицю, спробувати новий рецепт, вибрати домашнього улюбленця. Покажіть кроки: збирання інформації, аналіз, реалізацію. Як використовувати технології: досліджуйте різні думки, які є щодо конкретного питання; так діти навчаться критично сприймати те, що чують і бачать. Покажіть, що таке факт-чекінг і наскільки важлива звичка перевіряти інформацію; дивіться документальні фільми на різні теми. Це не тільки збільшить знання, а й зміцнить прихильність.
4. Працюйте над навичками софт скілс
Звичайно, ми всі хочемо, щоб дитина була сильна в математиці, наукових дисциплінах, грамотно писала й швидко читала. Але дуже важливими для успіху наших дітей є так звані софт скілс: доброта, емпатія, наполегливість у досягненні результату. Тут також можна стати рольовою моделлю. Не вдаючись у подробиці, можна розповідати дітям про ситуації, які змушують вас працювати над міжособистісними стосунками. Також ви повинні пам’ятати, що тільки ви навчите дітей брати на себе відповідальність, тримати слово, розуміти сильні й слабкі сторони. Як використовувати технології: підбирайте фільми, мультики, телепередачі, у яких підкреслюються конкретні риси характеру; відповідальна поведінка онлайн теж є прикладом для дітей. Покажіть, що означає з повагою взаємодіяти з іншими людьми в Інтернеті.
5. Заохочуйте автономність
Дуже важливо дозволяти дітям пробувати, помилятися та пробувати знову. Звісно, у межах розумного. Можливість вибору й певна незалежність можуть багато чому навчити, наприклад, стійкості. Адже не лише академічні знання є важливими. Діти мають навчитися і багато чого іншого, що знадобиться в реальному житті: організувати свято, приготувати бутерброди для друзів. Також буде корисно навчити дітей аналізувати власний процес навчання: рефлексія, майндфулнес, усвідомлення, як саме відбувається засвоєння знань, допомагають дітям краще зрозуміти самих себе.
Як використовувати технології:
– візьмемо ситуацію, в якій ваша дочка-підліток милується в Instagram новою лінією макіяжу від відомої американської співачки Ріанни. Обговоріть: як просувають цю продукцію, як саме Ріанна бере участь у її створенні тощо. Із цього може вийти чудова розмова про брендинг і підприємництво, що пробудить або підтримає інтерес дитини до цієї сфери;
– щовечора влаштовуйте челендж: хто розповість найнеймовірніший факт, який він дізнався за день.