ЯК ПОВОДИТИСЯ БАТЬКАМ, ЯКЩО В ДИТИНИ В ШКОЛІ КОНФЛІКТ
Людина може потрапити в жорсткі рамки соціуму з дитинства, коли приходить до школи. Цілком можливі конфлікти, які вона сама не в змозі вирішити з різних причин. Фахівці Фонду Ріната Ахметова радять дізнатися, що робити батькам, якщо улюблене дитя ходить пригнічене, зле й відмовляється відвідувати уроки.
Серйозну соціальну адаптацію дитина проходить у школі. Не завжди це буває гладко. Особистістю дитина стає поступово, вона намагається це показати оточенню та заявити про себе. Саме в такі моменти між підлітками спалахують сварки, які переходять у затяжні конфлікти з бійками й постійним з’ясуванням стосунків. Що робити, якщо дитину кривдять у школі?
Батьки в постійних турботах намагаються заробити гроші для сім’ї, тому можуть виявитися просто не в курсі цієї проблеми. Часто діти не розповідають про конфлікти й мовчать до останнього. Щоб запобігти такій ситуації, потрібно придивитися до дитини. Якщо вона ходить пригнічена й зла, під будь-яким приводом намагається не йти до школи, приносить у щоденнику двійки та трійки, а з дому зникають цінні речі — найімовірніше, у підлітка серйозний конфлікт із однокласниками.
Діти часто бувають жорстокими, і їм вистачає незначного приводу, щоб почати чіплятися до свого приятеля. Такими вигнанцями часто стають через надто високу успішність (відмінників не люблять), невпевненість у собі й невміння дати здачі, фізичну слабкість, проблеми із зовнішністю — окуляри, повноту. Можуть зачіпати через те, що дитина носить недорогий немодний одяг або ходить зі старим телефоном.
Ці причини дорослому здаються безглуздими й смішними, але саме через них дитині можуть завдати психологічної травми, від якої вона не зможе оговтатися все життя. Усі ми родом із дитинства, і саме дитячі образи переростають у величезні проблеми, які через багато років доводиться вирішувати за допомогою психологів та антидепресантів.
• Потрібно знайти до дитини підхід і спробувати налагодити контакт, якщо цього не вдалося зробити раніше. У таких випадках можна залучити будь-яку дорослу людину, якій дитина довіряє. Якщо вона не хоче говорити з мамою чи татом, може, вона розповість усе старшому братові, тітці чи бабусі?
• Якщо контакт вдалося встановити, необхідно дізнатися про причину конфлікту. Краще запитати про це дитину безпосередньо. Якщо вона відмовиться пояснювати, потрібно сходити до школи, поговорити з класним керівником, шкільним психологом.
• Не можна шукати в коридорах кривдників своєї дитини й погрожувати або тягати за вухо. Усі питання потрібно вирішувати з їхніми батьками. Дієвий спосіб — влаштувати батьківські збори, де будуть присутні й діти. Можливо, у процесі розмови вдасться встановити причини конфлікту та вирішити його.
• Потрібно завжди бути на стороні своєї дитини. Не можна лаяти її за те, що вона не може налагодити стосунки, відстояти себе. Ми всі різні, і не кожен може на словах довести свою правоту. Якщо конфлікти продовжуються, відвідування школи для дитини стає болісним морально й фізично, настав час подумати про зміну класу або переведення в інший навчальний заклад. Часто діти, потрапляючи до нового колективу, розкриваються та знаходять нових друзів.
Шкільний конфлікт — це серйозніша проблема, ніж багатьом здається. Не можна від неї відмахуватися, думати, що дитина переросте чи сама розбереться. Якщо вчасно не втрутитися, вона може замкнутися в собі, потрапити в погану компанію чи вчинити суїцид. Трохи щирої уваги, ненав’язливої участі в її житті — тоді, можливо, вам вдасться стати з дитиною найкращими друзями. Чи не про це мріє кожен із батьків?