Як бути в ресурсі під час війни: поради психолога
У період війни, збереження психічного здоров'я та стійкості набувають надзвичайного значення. Адаптація до стресових ситуацій, підтримка власного емоційного стану та запобігання виснаження нервової системи стають ключовими факторами для збереження психологічної рівноваги під час непередбачуваних обставин. В такі складні періоди, психологічна допомога набуває особливої важливості.
Що таке ресурсний стан простими словами?
Не всі розуміють, що називають ресурсним станом і що означає бути завжди в ресурсі.
Ресурсний стан — стан, коли у вас є достатньо фізичних, емоційних та духовних сил для того, щоб впоратися з поточними викликами та завданнями. По суті це наявність «капіталу» у вигляді вашого здоров'я, енергії та мотивації. Ресурсний стан відновлюється, коли людина надає собі можливість відпочити та відволіктися, щоб мати можливість повноцінно жити та працювати.
Тобто бути в ресурсному стані означає відчувати себе енергійним, отримувати задоволення від своєї діяльності та легше переносити стресові ситуації. Важливо розуміти, що не тільки психологічний, а й емоційний ресурс є важливим, оскільки вони взаємопов'язані і впливають як на працездатність, так і на загальну якість повсякденного життя.
Як завжди бути в ресурсному стані: практичні поради
Існує декілька практичних порад, які допоможуть залишатися в ресурсному стані:
- Відпочинок та перерви. Коли ви відчуваєте втому і виснаження, найкращим варіантом є взяти паузу і дозволити собі відпочити. Наприклад, якщо ви займаєтесь волонтерською діяльністю, зробіть перерву на кілька днів. Після відпочинку ваш потенціал відновиться, і ви знову зможете мобілізувати сили.
- Займайтеся рутинними справами. Якщо це можливо, займайтесь тим до чого звикли — готуйте їжу, працюйте на землі, прибирайте квартиру. Це допоможе прийти в ресурсний стан, повернути відчуття контролю над ситуацією і подолати стрес у конкретний момент.
- Підтримуйте здоровий спосіб життя. Слідкуйте за харчуванням, фізичним навантаженням і якістю сну. Це базові речі, які дозволять зберегти ресурси для подальших дій.
- Допомагайте іншим. Ніщо не дозволяє повернути контроль так, як турбота про інших людей.
- Уникайте провокацій і не витрачайте енергію на негатив. Стрес, тривога і втома можуть провокувати сплески агресії. Важливо навчитися дистанціюватися від провокаторів. Якщо потрібно відповісти, зберіться з думками, щоб уникнути виснаження. Це допоможе бути в ресурсному стані.
Як відновити ресурсний стан: рекомендації
Якщо ви відчуваєте себе виснаженим, спантеличеним, скористайтеся рекомендаціями практикуючих психологів, які допоможуть привести себе в ресурсний стан.
Як підтримати самого себе: складаємо списки
Під час кризи та війни, коли ми почуваємося безпорадними та слабкими, важливо знайти способи підтримки самого себе. Можливо, наша внутрішня дитина має бажання просто відсторонитися від всього, ховаючись від проблем. Проте, ми вже дорослі, і фахівці підкреслюють, що для збереження ментального здоров'я ми маємо активно шукати способи розслаблення та радості, особливо в складні часи.
Психологи рекомендують експериментувати з різноманітними ресурсними вправами та заняттями, які допоможуть знайти те, що найбільше підходить саме нам. Наприклад, складіть власний список того, що надихає вас, відволікає та надає сил.
Дуже важливо визначитися з тим, що саме допомагає вам отримати енергію та радість. Це може бути будь-що. Навіть, перегляд улюблених серіалів, тренування або рукоділля є тим джерелом гарного настрою, яке допоможе повернути себе в ресурсний стан.
Запам'ятайте, що вибір ефективних способів підтримки себе не обов'язково повинен бути обмежений лише списками. Коли ви відчуваєте втому, спробуйте робити те, що її компенсує. Змініть свою активність на протилежну — відпочиньте, якщо ви багато рухалися, або порухайтесь, якщо лежали. Подивіться на звичні речі навколо, наче вперше їх бачите. Таким чином, ви можете відкрити для себе нові радощі та заповнити ресурсний стан в складний час.
Поради під час війни: ресурсні канали
Під час війни, особливо важливо мати засоби для збереження психологічного здоров'я і власної підтримки. Нижче наведемо декілька порад від психолога щодо ресурсних каналів, які можуть допомогти вам розібратись, як зберегти нервову систему:
- Віра і цінності. Молитви, ритуали, якщо ця тема вам близька, перегляд мотиваційних фільмів збільшують віру в власні сили, а також допомагають віднайти сенс у тому, що відбувається.
- Афект і емоції. Використання джерел емоційного заряду, таких як кіно, театр, спілкування з близькими людьми, музика допомагає повернути ресурсний стан.
- Соціальна підтримка. Важливе виконання певних соціальних ролей та функцій, а також відчуття приналежності до групи чи спільноти.
- Уява. Використання творчості, імпровізації, гумору дозволяє попередити психологічне виснаження.
- Пізнання. Швидка організація, розв'язання проблем, нотування, планування, дотримання алгоритму, перевірка ймовірностей та альтернатив допомагає не втратити себе.
- Фізіологія та тіло. Фізична активність, правильне харчування та контакт з природою — ефективні методи попередити стрес і нервове виснаження.
Виснаження організму: як запобігти?
Якщо ви відчуваєте зневіру, емоційну втому, важливо подбати про себе, щоб стадія виснаження змінилась на ресурсну. Для цього:
- давайте вихід емоціям. Якщо вам хочеться поплакати чи покричати, не зупиняйте себе. Пригнічення емоцій може призвести до депресії;
- зверніться до психолога. Терапія є важливим засобом знаходження опори в складних ситуаціях;
- дбайте про інших. Наш мозок не здатний на багатозадачність, тому зосередження на якійсь справі може відволікти від негативних думок і допомогти зберегти здоров'я та самоконтроль у найважчі часи.
Найважливіше, що слід пам'ятати, що будь-яка реакція на стрес у таких складних умовах є нормаль