Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Відмінності у вихованні дівчаток і хлопчиків

Кожна дитина – унікальна особа, тому потребує індивідуального підходу залежно від статі, типу темпераменту, віку. Ці якості слід враховувати батькам, формуючи підхід до дитини. Багато чого залежить саме від статі дитини. Спеціалісти програми «Рінат Ахметов – Дітям. Сирітству – ні!» вирішили розповісти батькам про особливості виховання хлопчиків і дівчаток у сім’ї. 

Сьогодні в суспільстві існує думка про гендерне рівноправ’я. Проте це досить тонке поняття. Є питання цінностей чоловічих і жіночих, що все ж мають відмінність. 

В інтернатних закладах діти рівноправні – до них однакове ставлення працівників закладу. І якщо у будинку дитини різниця між хлопчиками та дівчатками сильно не відчувається, бо то ще малята, то серед дітей старшого віку вона достатньо проявляється, адже природою закладено, що у чоловіків та жінок є різні потреби, особливо соціальні. 

Коли дитина-сирота чи позбавлена батьківського піклування з’являється у родині усиновителів, опікунів, прийомних батьків, її життя може бути повноцінним лише тоді, коли вона почне отримувати те, чого їй бракує. 

Найперше – це турбота. Далі постає питання: як виховувати це дитя? До чого воно має прагнути? 

І тут є свої психологічні особливості дітей різної статі. Звісно, незалежно від того, хлопчик це чи дівчинка, є базова потреба дитини – любов. Тепер є мама і тато, які її люблять і приймають. 

Різниця у вихованні хлопчиків і дівчаток залежить від різниці їхнього розвитку. Мова йде не про фізіологію, а про психічні та інтелектуальні поняття: швидкість розвитку, звички, методи пізнання світу, вибір ігор і захоплень. Знаючи ці важливі риси, можна вибудувати правильну лінію виховання, щоб виростити справжніх хлопця або дівчину. 


Проте є все ж особливості жіночої та чоловічої психіки. Хлопчикам слід привити почуття відповідальності, хоробрості, вміння піклуватися про інших. Дівчаток вчити мудрості, формуванню атмосфери тепла, акуратності й тактовності. І якщо хлопчики потребують від батьків більше упевненості у себе, свої сили та довіри, то дівчаткам більше потрібне батьківське плече як захист, почуття ніжності та беззаперечної любові. 

Відмінності у вихованні відіграють велику роль. Виховуючи дітей, пам'ятайте, що батьки, усиновителі, опікуни є прикладом для наслідування. 

Найбільш продуктивний підхід до виховання полягає, мабуть, в тому, щоб не намагатися «вкласти» в дитину готові моделі поведінки, а створити для неї умови, в яких, спробувавши все, вона зробить свій вибір. При формуванні мужності або жіночності наше завдання – показати дітям приклади «справжнього чоловіка» або «справжньої леді» і допомогти набути рис, які дозволять їм стати гідними представниками своєї статі. 

Безумовно, існують правила для обох статей. Так, діти повинні засвоїти загальноприйняті для всіх людей норми: любов, повагу, почуття жалю, милосердя. Якщо ж переводити розмову в побутову площину, то хлопчики і дівчатка мають бути нарівні в усьому, що стосується домашніх обов’язків. Це допоможе виховати в них самостійність і самодостатність. Чим більше у них буде звичних умінь і побутових навичок, тим легше їм буде жити далі. І, звичайно, при правильному підході ні жіночність дівчинки, ні мужність хлопчика не постраждають.