Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

СВАРКИ МІЖ ДІТЬМИ: 10 КРОКІВ ДЛЯ ВИРІШЕННЯ КОНФЛІКТУ

Сваркам ні, дружбі так! Фахівці програми «Сирітству — ні!» Фонду Ріната Ахметова вважають, що кожен із батьків повинен знати, як навчити дітей вирішувати конфлікти самостійно. 


Уміння вирішувати конфлікти — напевно, головна навичка, яку варто опанувати в ранньому дитинстві. Отримати досвід взаємодії з іншими людьми, зіткнутися з конфліктами та навчитися вирішувати проблеми таким чином, щоб нікому не нашкодити. Вступаючи в конфлікт, дитина може здобути навички, які залишаться на все життя, зокрема впевненість, незалежність і вміння домовлятись. 


Дітям потрібен конфлікт 


При цьому деякі дорослі хотіли б уникнути конфліктів, можливо, тому що бояться або конфлікти неприємні. Але мир не буде довговічним, якщо уникати конфліктів, і невирішені проблеми будуть знову і знову спливати на поверхню. Мир — це не відсутність конфлікту, це його вирішення, що ґрунтується на повазі.


Я волію розглядати конфлікт як зіткнення двох різних ідей. Тоді виникає не лише можливість агресії та образи, а й шанс для розвитку, співпраці й творчості. Чи думаємо ми про це, коли діти сваряться, кому дістанеться синя чашка?


Навіть дворічні діти здатні навчитися мирно вирішувати конфлікти. Малята можуть захищати свої права, кидати виклик іншим людям і заявляти про свої почуття — це перші кроки для вирішення проблеми. Старші діти можуть стати справжніми дипломатами: іноді вони домовляються самі, виробляючи взаємовигідне рішення і дотримуючись його.


Для засвоєння будь-якого вміння дітям потрібна практика — знову і знову «зіштовхуватися» з іншими дітьми під час гри та вступати з ними в конфлікт. «Я тут сиділа! Вона зайняла моє місце!» «У нього машинка, я її хочу!» Кожне із цих дрібних зіткнень — чудова можливість для розвитку навички врегулювання конфлікту. З вашою допомогою діти навчаться відстоювати свої права, захищати інших і набудуть соціальних навичок перемовин.


Дітям може знадобитися декілька років, щоб навчитися розуміти причину конфліктів. На думку психологів, така послідовність навичок формується приблизно до одинадцяти років. Більшість дошкільнят не бачать конфлікту, доки самі не відчують дискомфорту.


Багато фахівців у галузі дошкільного виховання наголошують на важливості залучення самих дітей у вирішення конфліктів, у яких вони беруть участь. Слід дати зрозуміти малюкам, що це їхнє завдання, а не дорослого, і що потрібно безпосередньо розпочати перемовини з іншою дитиною. Ви забезпечуєте лише моральну підтримку. Всесвітньо відомі експерти в галузі спілкування з дітьми Адель Фабер та Елейн Мазліш кажуть, що наша підтримка вселяє в дітей упевненість, що часто призводить до найоптимальніших і найоригінальніших рішень. 


Десять кроків для вирішення конфліктів між дітьми 


1. Допоможіть дітям зупинитись. Укажіть, що ви бачите. Інтерпретуйте слова та мову тіла. Ставте запитання. 
2. Зведіть дітей разом. Діти повинні бути досить близько, щоб бачити й чути одне одного. Спустіться на рівень дітей. Обійміть їх, вислухайте, подивіться в очі. Підтримайте всіх дітей. 
3. Визнайте почуття. Виявіть співчуття. Покажіть, що розумієте почуття кожної дитини. Запитайте, що відчуває дитина. Констатуйте факти. 
4. Допоможіть дітям звернутися безпосередньо один до одного. 
5. Слухати однолітків. Віддайте ініціативу дітям. Переконайтеся, що кожна дитина слухає та чує іншу сторону. Направляйте й підтримуйте дітей під час перемовин. 
6. Визначте проблему. Допоможіть дітям конкретно сформулювати. 
7. Повторіть сказане дитиною. Це підкріплює та посилює повідомлення. У разі потреби допоможіть дитині зупинитися та слухати. 
8. Запитайте, що можна зробити для вирішення проблеми. Чи є ідеї в дітей? Запропонуйте варіанти. 
9. Попросіть дітей уголос висловити згоду або укласти письмову угоду.

10. Реалізуйте знайдене рішення. Якщо не допоможе, повертайтеся до кроку вирішення проблеми й спробуйте новий варіант. 


Розмови про те, що треба жити мирно, для дітей не мають сенсу. Як і вимога «бути добрими». Необхідна можливість переживати конфлікти та вчитися знаходити прийнятні рішення. Що я робитиму, якщо виникне конфлікт? Що скажу? Як установити межі поведінки іншої дитини? Коли діти знають відповіді ці запитання, вони надзвичайно успішно самі вирішують свої конфлікти. 


Неструктурована гра — один із найкращих способів навчання дітей мистецтву мирної взаємодії. Ставтеся до конфлікту як до можливості. 
Не рятуйте дітей (не звинувачуйте, не читайте нотації). Запропонуйте їм інструмент і пораду. Звичайно, у нас не завжди знаходиться час і бажання допомагати у вирішенні кожного конфлікту. Але що частіше ми це робимо, то швидше навчаються діти. Крик «Мамо!» чується дедалі рідше і рідше. 
Джерело: vospitaj.com