Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Сучасні методи виховання дітей

Виховання дітей у сучасному світі пов'язане з унікальним набором проблем та можливостей. З розвитком технологій та соціальними підходами традиційні стилі виховання вимагають оновлення. Ми зібрали поради, які допоможуть впоратися зі складністю виховання дітей у сучасну епоху як молодим, так і досвідченим батькам.
 

Розуміння і класифікація методів виховання

Перш ніж заглиблюватися в поради батькам, ми хочемо підкреслити, що немає правильного чи неправильного способу виховання. У більшості випадків батьки виявляють, що їх стиль змінюється з часом, у міру того, як зростають діти і розвиваються сім'ї. Головне — знайти баланс, який резонує з цінностями сім'ї та потребами дитини.


Дослідники визначили 4 основні методи виховання дітей, а нещодавно був доданий п'ятий: сучасне чи нове покоління батьків. Ось короткий огляд кожного стилю:

 

  1. Авторитарний

    Спілкування одностороннє; батьки встановлюють суворі правила без можливості переговорів. Іноді це розглядається як «традиційне виховання», коли правилам дається мало пояснень, батьки очікують, що діти робитимуть те, що вони говорять, а помилки часто призводять до покарання.
     
  2. Авторитетний

    Це відносини із чіткими, доведеними до відома очікуваннями. Авторитетний підхід не рівнозначний владному чи нав'язливому, він фокусується на дисциплінарних засобах виховання, що підтримують, а не карають, де батьки пояснюють причини правил. Авторитетні батьки заохочують вклад своїх дітей і підтримують часте, ефективне спілкування.

 

  1. Поблажливий

    Такий стиль виховання дитини — це тепле та дбайливе ставлення, але з мінімальними очікуваннями чи правилами. Це необов'язково означає, що батьки стають друзями своїх дітей, але діти переважно надані самим собі, і дисципліна застосовується рідко.
     
  2. Незалучене виховання

    Обмежена взаємодія, батьки задовольняють основні потреби, але зазвичай немає певного стилю виховання. Такий метод виховання дає дітям багато свободи; дітям дається можливість дослідити світ самостійно.
     
  3. Батьківство в стилі New Age

    Використовує сучасні технології та методи, адаптуючись до мінливого соціального та технологічного ландшафту. Батьки фокусуються на розвитку емоційного інтелекту, стійкості та глобальної поінформованості у дітей. Цей стиль виховання заохочує відкритість, незалежність, креативність і емпатію у дітей, щоб підготувати їх до різноманітного світу, що постійно змінюється.

 

7 порад батькам щодо виховання дітей у сучасних умовах

Сьогодні до батьків висуваються неймовірно високі вимоги: від них чекають, що вони виховають дітей з високим рівнем емоційного інтелекту, технологічними навичками, успішними в навчанні, соціально відповідальними та стійкими перед труднощами, і при цьому розвинуть в них почуття незалежності та високі творчі здібності. Навіть найдосвідченіші батьки не зможуть досягти всіх цих цілей, але є кілька речей, які ви можете зробити, щоб полегшити собі шлях.

 

  1. Рекомендації для батьків: використовуйте технології

    В епоху, коли технології є скрізь, розумно використовувати їх у своїх інтересах. Для деяких батьків першою думкою може бути «ніяких гаджетів», що має сенс. Якщо ви інстинктивно не хочете давати дитині надто багато доступу до технологій, це може бути гарною ідеєю.

    Але є й хороша новина — не обов'язково обирати все чи нічого! На щастя, зараз існує безліч інструментів та ресурсів, ніж будь-коли, щоб допомогти батькам зробити технології помічником у вихованні.

    Дитячий «розумний годинник» — чудовий приклад. Він дозволяє малюкам залишатися на зв'язку за допомогою дзвінків, текстових та голосових повідомлень у безпечній для сім'ї мережі. Але на відміну від смартфонів, в ньому немає ігор, соціальних мереж або відкритого інтернету, що робить такий годинник чудовим вибором для батьків, які хочуть відповідально впроваджувати технології в життя малюка.

 

  1. Використовуйте внутрішню мотивацію

    Минули часи, коли працювало правило «тому що я так сказав». Сучасний підхід, як виховувати дітей, полягає у розумінні почуттів, обговоренні кордонів та використанні позитивних методів дисципліни. Такі підходи, як внутрішня мотивація, спонукають дітей робити вибір, оскільки він перш за все цікавий чи приємний, а не через зовнішні нагороди чи тиск.

    Замість «Якщо ти прибереш у своїй кімнаті, я дам тобі цукерку» внутрішня мотивація може бути такою: «Якщо ти наведеш лад у своїй кімнаті, ти зможеш легко знайти свою улюблену іграшку».

    Цей підхід допомагає дітям зрозуміти практичні переваги своїх дій, виховуючи почуття особистого досягнення та відповідальності. Він зміщує фокус із зовнішнього підтвердження на внутрішнє задоволення, навчаючи дітей цінності самомотивації.
     
  2. Заохочуйте незалежність із раннього віку

    Розвиток незалежності у дітей не означає, що потрібно дозволяти їм робити все, що вони хочуть і коли хочуть. Ми не закликаємо вас давати малюку морозиво на вечерю щодня. Йдеться про створення середовища, в якому дітям дають свободу робити власний вибір (включаючи можливість невдачі), коли ставки ще відносно невисокі.

    Корисною порадою для батьків є подумати про такий сценарій: дозвольте дитині вибирати між виконанням домашнього завдання одразу після школи чи очікуванням до вечері. Малюк може втомитися від часу навчання відразу після школи, але якщо він виконає домашнє завдання відразу, у нього буде багато вільного часу на дозвілля. Проте якщо він чекатиме вечора, він не зможе пограти перед сном.

    У будь-якому випадку вибір за дітьми. Такий підхід дозволяє навчатися на власному досвіді та розуміти наслідки своїх дій у безпечному та підтримуючому середовищі.

 

  1. Збалансуйте час, проведений перед екраном

    Однією з основних проблем для сучасних батьків є керування часом, який діти проводять біля екрана. Надлишок цього може призвести до різних проблем, включаючи зниження фізичної активності, порушення сну та потенційні труднощі у розвитку соціальних навичок. Діти, які проводять надто багато часу за планшетами або смартфонами, також можуть зазнавати впливу небажаного контенту. У відповідь на ці побоювання потрібний контроль та збалансований підхід до цифрової взаємодії.
     
  2. Розвивайте емоційний інтелект: поради сімейного психолога батькам

    Емоційний інтелект є ключем до розвитку всебічно розвиненої дитини. Він починається з навчання малюка усвідомлювати свої почуття та розуміти їх таким чином, щоб він міг ефективно їх передавати. Ділячись особистими історіями з дитинства і підказуючи, батьки можуть допомогти своїм дітям розпізнавати та виражати емоції здоровим чином. Цей процес самосвідомості допомагає дітям вчитися взаємодіяти з навколишнім світом.

    Емоційний інтелект також впливає на здатність розпізнавати та реагувати на почуття інших. Ця навичка необхідна для побудови міцних, здорових стосунків протягом усього життя. Наділяючи дітей емоційним інтелектом, батьки спрямовують їх на шлях становлення дбайливими, чуйними дорослими.

 

  1. Поради батькам у вихованні дітей: будьте гнучкими та адаптивними

    Цифровий ландшафт постійно розвивається, і батькам дуже важливо бути гнучкими та адаптуватися до цих змін. Необхідно обговорювати та адаптувати правила та рекомендації щодо використання технологій у міру появи нових пристроїв та платформ. Такий підхід допомагає батькам залишатися у курсі цифрового досвіду своїх дітей.

    Бути адаптивним також означає усвідомлювати, що стилі виховання, які сьогодні працюють, можуть виявитися не такими ефективними завтра. Оскільки нові технології та цифрові платформи продовжують з'являтися, батькам потрібно залишатися відкритими та готовими коригувати свій підхід.

    Ця адаптивність допомагає ефективно спрямовувати дітей у цифровому ландшафті, що постійно змінюється. Батьки відіграють важливу роль, допомагаючи своїм дітям безпечно орієнтуватися у цих змінах.
     
  2. Виховуйте громадян світу

Виховання громадян світу стало життєво важливим аспектом виховання. Ми хочемо розвивати у наших дітей усвідомленість та співчуття до глобальних проблем, що суттєво впливає на їхній погляд на життя.


Просвітлюючи дітей у питаннях різноманітності культур, глобальних проблем та взаємозв'язку життя по всій планеті, батьки допомагають їм розвинути глибоке співчуття. Це розуміння має вирішальне значення для формування дітей у дорослих, які цінують різноманітність та інклюзивність і які готові робити позитивний внесок у світ.


Виховання громадян світу сприяє розвитку мислення, яке ставить добробут та щастя інших поряд зі своїм власним. Діти, які ростуть з таким світоглядом, з більшою ймовірністю проживатимуть не лише успішне, а й осмислене життя. Вони будуть краще підготовлені до розуміння та співпереживання людям з різних верств суспільства, що веде до розвитку більш співчутливого та інклюзивного світу.

Огляд методик раннього розвитку: популярні види виховання

Надзвичайно важливо розпочинати виховання з раннього віку, і для цього є безліч методик. Займатися з малюком по Зайцеву або по Доману? Віддати в садок Монтессорі чи вальдорфський? А може, краще взагалі відкласти навчання на потім? Сьогодні молоді мами задають собі питання, як правильно виховувати дитину, ще схилившись над колискою новонародженого.
Ранній розвиток став реальністю нашого життя, і все більше батьків приходять, слідом за японськими педагогами, до висновку: «після трьох вже пізно». Який метод вибрати? Якщо ви вирішили, що ранній розвиток для вас, що у вас вистачить сил, часу і терпіння на кілька років планомірно, день у день, займатися з малюком; якщо ви готові до того, що плоди вашої наполегливої праці прийдуть нескоро, і навіть крихітні результати будуть помітні не відразу; якщо ви готові до здивованих поглядів, а часом і явного осуду оточуючих, то в першу чергу варто присвятити деякий час детальному і ретельному вивченню основних методик раннього розвитку.


Вальдорфська педагогіка


Серед систем раннього розвитку особливе місце займає вальдорфська педагогіка. З одного боку, вальдорфські дитячі садки та школи приділяють велику увагу розвитку емоційного світу малюка, його творчості. Усі діти займаються музикою та евритмією — спеціальною системою ритмічних вправ під музику. Багато часу приділяється різним ремеслам: кераміці, вишивці, ткацтву, різьбі по дереву. Величезну роль у житті вальдорфської школи займають численні театралізовані свята, драматичні та лялькові вистави, ляльки для яких виготовляють по-особливому, і тільки з натуральних матеріалів (це, до речі, одна з основних вимог: ніякої хімії та синтетики в житті дітей).


З іншого боку, вальдорфські педагоги категорично проти раннього стимулювання інтелекту дитини. Згідно з класичними канонами, навчання дитини читання і письма, а тим більше абстрактних дисциплін, повинно починатися не раніше 12 років, коли формується духовний і емоційний світ дитини. Ця вимога, правда, рідко виконується досконально, але будьте готові до того, що ви навряд чи зможете поєднати відвідування вальдорфського садка з уроками на кубиках Зайцева.

Система Монтессорі


Розвиток дитини за Монтессорі — це одночасно дисципліна і свобода, серйозна робота і захоплива гра. Цей сучасний метод виховання дітей охоплює вікові діапазони 0–3 роки та 3–6 років. Головний принцип системи Монтессорі: «Допоможи мені зробити це самому!». Тобто дорослий повинен розуміти, що дитину хвилює в цей момент, створити середовище, придатне для занять, і м’яко навчити користуватися цим середовищем.


Основні положення системи Монтессорі:

  • Дитина активна.
  • Роль дорослого безпосередньо в дії навчання другорядна. Він помічник, а не наставник.
  • Дитина сама собі вчитель. Вона має повну свободу вибору та дій.
  • Діти вчать дітей. Оскільки в групах займаються діти різного віку, то старші діти стають «вчителями», вчаться піклуватися про інших, а молодші тягнуться до старших.
  • Діти самі приймають рішення. Заняття проводяться в спеціально підготовлених умовах. Дитину потрібно зацікавити, і вона сама розвиватиметься.
  • Повноцінний саморозвиток як результат свободи в діях, мисленні, почуттях. Дитина стає собою, коли слідує вказівкам природи, а не йде проти неї.
  • Повага до дітей — відсутність заборон, критики і повчань. Дитина має право на помилку і повинна досягти всього сама.

Як бачимо, все в цій системі штовхає малюка до саморозвитку, самовиховання та самонавчання з ненав'язливою допомогою дорослих.


Методика Зайцева


Творець методики — педагог Н. А. Зайцев — сповідував принцип, що за допомогою спеціальних кубиків дитина навчиться читати за дуже короткий час. За методикою Зайцева навчання дітей читанню відбувається по складах, а не по буквах. Всі «кубики Зайцева» різні за кольором і розміром і дзвінком всередині. Це допомагає дитині розрізняти голосні і приголосні звуки, м'які і дзвінкі. На кожній грані кубика написано один зі складів. Дитина запам'ятовує не написання кожної букви, а відразу окремі склади: ка-, ку-, ки-, ко-, ба-, би-. І тоді малюк легко складе склади в слова — ба-ба, ку-би-ки.


Зайцев стверджував, що читати по складах дитині набагато легше, ніж вчити спочатку букви, а потім склади і слова. Адже діти починають говорити на складах і чують усне мовлення також на складах.
 

Метод Глена Домана


Глен Доман — американський нейрофізіолог, який розробив методику прискореного фізичного та інтелектуального розвитку дітей з народження. Його головна ідея: «У будь-якій дитині закладений величезний потенціал, який можна розвинути, тим самим надавши їй необмежені можливості в житті». Мета занять Домана — познайомити дитину з великою кількістю влучних, зрозумілих і захоплюючих фактів. Для цього факти повинні бути систематизовані за категоріями і розділами знань (розрядами). На картки наклеюються фотографії або малюнки, на другій стороні яких записується точна інформація.


Метод Домана також надає великого значення ранньому фізичному розвитку, оскільки воно пов'язане зі здібностями малюка та його інтелектом. З народження дитині надається свобода рухів і закріплюються вроджені рефлекси: він повинен ходити, плавати, хапатися, повзати.


Звісно, автори та послідовники кожного з сучасних методик виховання дітей стверджують, що саме їхній спосіб навчання читанню, музиці чи іноземній мові є унікальним та стовідсотково ефективним, не схожим на всі інші. Проте жодна з популярних систем раннього розвитку не є універсальною, кожна має свої переваги і недоліки. Завдання батьків — розібратися, що буде добре і корисно саме для їхнього малюка, спираючись на особливості його характеру і темпераменту, схильності, смаки і звички. Пам'ятайте: методи виховання в сім'ї індивідуальні. Будьте відкритими й адаптивними і, що найважливіше, залишайтеся на зв'язку зі своєю дитиною.