Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Розлука з татом під час війни: як підтримати дитину?

З початком повномасштабної агресії життя кожного українця кардинально змінилося. Хтось уже третій рік живе у перервах між повітряними тривогами, інші були змушені залишити свій дім, багато людей втратили близьких.


Однією з уразливих категорій потерпілих є діти, які перебувають у розлуці з батьком, чи то через виїзд за кордон, або через те, що тато є військовослужбовцем, чи з обох причин одразу. Емоції дитини в такій ситуації можуть мати широку гаму почуттів — від суму й спустошеності до відчаю та агресії. Важливо розуміти, що дитина перебуває у складних обставинах, що спричиняють сильні переживання, і це може мати негативні наслідки.


Оскільки відсутність одного з батьків може серйозно вплинути на емоції дітей, важливо, щоб найближчі до дитини дорослі надали йому підтримку. Ми спробували розібратися у питанні, яким чином можна зменшити ці прояви та полегшити стан малюка.

 

Поради батькам під час війни: як допомогти дитині пережити розлуку?

Реакція дітей на відсутність батька залежить від безлічі чинників: характеру, віку, рівня зрілості, минулого досвіду. Але все-таки є речі, які ви можете зробити, щоб зменшити стрес та сприяти добробуту всіх членів вашої родини.

Будьте присутніми та послідовними

Головне, про що слід пам'ятати: ваша дитина повинна бути впевнена, що ви її любите і завжди підтримаєте. Їй також необхідно знати, що вона буде у безпеці та про неї подбають. Передавайте ці посили своїми словами та діями:

  • проводьте разом час та активно слухайте малюка;
  • створюйте комфорт тими способами, які підходять вашій дитині;
  • забезпечте почуття безпеки завдяки послідовності й передбачуваності та намагайтеся дотримуватися одних і тих самих правил та однакового розпорядку дня.

Підтримка дітей під час війни через відверту розмову

Навіть при хорошому плануванні та підтримці для вас і ваших дітей цілком природно часом сумувати, хвилюватися чи злитися через розлуку. Нікому не подобається бачити, як дитина засмучується, тому може виникнути спокуса не говорити про батька, щоб вона не «зациклювалася» на негативних думках.


Однак важливо дати малюкові зрозуміти, що його почуття нормальні і про них можна говорити. Поясніть, що виплеснути свої природні емоції — це ознака сили та стійкості. А розмова про складні речі з кимось, хто підтримує вас, може допомогти впоратися із сильними переживаннями.


Важливо, щоб усі дорослі могли відкрито відповідати на питання та проблеми дітей. Ваші знання та досвід, яким ви ділитеся, надають їм вирішальну підтримку у скрутну хвилину.

Забезпечте присутність батька здалеку

Навіть якщо тато фізично перебуває далеко, є багато творчих способів підтримати емоційну присутність близької людини. Один них — це спільне виховання. Радьтеся зі своїм партнером і говоріть малюку про спільно прийняті рішення. Це відмінний прийом повідомити дитині, що, хоча її батько не знаходиться прямо перед нею, він все одно залишається її татом, бере участь у її житті і дуже любить її.


Приклади спільного виховання:
  • Розкажіть малюку, що його батько пишається тим, що він прибрав свою кімнату.
  • Даруйте поцілунок «від тата» щовечора перед сном.
  • Розкажіть дитині, що ви записуєте її футбольний матч (виступ) на відео, щоб тато теж зміг його подивитися.


Зберігайте онлайн-зв'язок

Якщо у батька є можливість розмовляти по відеочату, він може нагадати дитині, що любить її, сумує за нею і дуже радий бачити щоразу. Це спілкування може мати велике значення. Якщо вихід на зв'язок ускладнений, тато може записувати аудіоповідомлення, щоб малюк міг почути його голос.

Подбайте про зворотний зв'язок

Діти також можуть брати участь у забезпеченні присутності свого батька. Запропонуйте дитині сфотографувати повсякденні звички або цікаві заняття та надіслати фото татові. Це можуть бути особисті послання або ілюстрації. Коли дітям нагадують, що вони можуть спілкуватися зі своїми батьками, це допомагає пом'якшити почуття смутку, занепокоєння чи гніву.

Не відкладайте позитивний досвід на потім

Коли той, кого ми любимо, знаходиться далеко, хочеться відкласти святкування та веселі заходи. Звичайно, ми прагнемо поділитися цими подіями з людиною, яку ми любимо. Але відкладання справ означає, що інші члени сім'ї неповноцінно проживають своє життя, що може призвести до примхливості та дратівливості. Так що сплануйте поїздку в аквапарк, поставте різдвяну ялинку та продовжуйте займатися значними та радісними сімейними справами.

Створіть традиції, щоб підтримати дитину в розлуці з татом

Приємні ритуали можуть надавати додатковий зміст певним подіям, що робить їх дуже важливими для дітей. Сім'ї в розлуці живуть унікальним життям, і їхні сімейні ритуали та традиції зможуть відобразити це. Особливою традицією може стати створення серії спеціальних нотаток для кожного члена сім'ї по одній на кожен місяць відсутності тата. Кожні 30 днів дитина може шукати одну з таких нотаток, що приноситиме їй радість та приємне хвилювання.


Створіть календар, щоб відраховувати тижні до повернення батька (якщо ця дата відома), і персоналізуйте його, вказавши дні народження та інші події, щоб допомогти дитині зрозуміти часовий проміжок.

Помічайте позитивні зміни

Дитина може не знати, як пережити розлуку правильно. Ваша задача — допомогти їй та підтримати. Розлука з батьком може викликати у багатьох дітей та підлітків почуття занепокоєння чи депресії. Водночас існують і деякі позитивні сторони сепарації для дітей, особливо у середньому та пізньому дитинстві. Розлука може забезпечити набуття відповідальності, особистісне зростання та можливості для розвитку незалежної поведінки.


Заохочуйте бажання дитини отримувати нові навички та розвивати приховані інтереси та здібності, взявши на себе обов'язки за відсутності батька. Це зміцнює сімейну згуртованість між братами і сестрами і батьком. Для деяких сімей емоційні зміни під час розлуки можуть призвести до відкриття нових джерел внутрішньої сили та підтримки.

Подбайте про себе

Мати, яка залишається з малюком, повинна не лише забезпечувати його добробут, а й давати собі раду за відсутності близької людини. Тому не менш важливо, ніж звертати увагу на потреби ваших дітей, приділяти увагу і собі:

  • Переконайтеся, що ви правильно харчуєтесь.
  • Відпочивайте достатньо.
  • Приділіть час фізичним вправам.
  • Не забувайте про розслаблювальні процедури догляду за собою.
  • Намагайтеся щодня виділяти час на заняття, які вам подобаються.
  • Уникайте спроб зробити все самостійно.

Все це додасть вам більше енергії, і ви зможете краще дбати про своїх дітей. Висловлюйте вдячність своїй дитині, коли ви приділяєте час собі, і дайте їй зрозуміти, наскільки краще ви почуваєтеся. Зв'яжіться із сім'єю, друзями, сусідами, коли вам знадобиться підтримка. Займіться хобі, новим проєктом чи волонтерством. Зверніться за професійною допомогою, якщо вас переповнюють почуття або ви непокоїтесь через те, що хтось із членів вашої родини має емоційні проблеми.


Хоча розлука ніколи не буває легкою, ці прості прийоми допоможуть знайти втіху і надати сили малюкові напередодні довгоочікуваного возз'єднання з татом. Важливо пам'ятати, що кожен день наближає нас до перемоги.