Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

ПРО ЩО МОЖЕ РОЗПОВІСТИ ДИТЯЧИЙ МАЛЮНОК?

 

Спеціалісти програми «Сирітству – ні!» Фонду Ріната Ахметова підготували матеріал, який допоможе батькам зрозуміти, про що свідчать малюнки їхніх дітей. Адже малюнок маляти може багато розповісти про його внутрішній світ. 

Насамперед варто поцікавитися у дитини, що вона намалювала, чому саме так це бачить. 

Психологи виділяють 4 основні моменти в дитячих малюнках: 
• кольорова гама; 
• розташування малюнка; 
• сюжет; 
• загальний настрій картини. 

Перше, на що слід звернути увагу, – це кольори. Якщо дитина правильно їх використовує (малює блакитне небо, зелену траву, жовте сонце), причин для занепокоєння немає. Якщо ж у композиції є невідповідні кольори, можливо, малюк засмучений, із чимось не згоден і так виявляє свій внутрішній протест. Проте необов’язково це означає, що є якесь відхилення. Можливо, дитина просто не розрізняє кольорів. Якщо весь малюнок виконаний в одному кольорі, зверніть увагу на обраний дитиною колір. Червоний свідчить про виражену активність, емоційну збудливість, синій – про сум чи нудьгу. Чорний колір має насторожити батьків, оскільки він може свідчити про явність страху або депресії в дитини. 

Розміщення малюнка теж може розповісти про дещо важливе. Якщо картина намальована на весь лист або в центрі, дитина цілком упевнена в собі й комунікабельна. А коли малюнок розміщується в кутку листа або маленького розміру, це може свідчити про її можливі комплекси, закритість, некомунікабельність. 

Варто придивитися до малюнка загалом і в деталях. Найчастіше діти малюють свою сім’ю, будинок, природу, тварин. Сюжет малюнка дуже важливий. Він дає зрозуміти, що конкретно в цей момент цікавить або хвилює дитину. Зверніть увагу на настрій картини: чи посміхаються там люди, чи яскраво світить сонечко, чи добрими зображені тварини. Ці тонкощі допоможуть зрозуміти емоційний стан вашого малюка, його настрій і головне – світосприйняття. Можливо, дитина неправильно сприймає навколишню дійсність або окремі речі, і батькам потрібно корегувати це в першу чергу. 

Якщо ж у портреті сім’ї намальовані всі її члени, у тому числі сама дитина, причин хвилюватися немає, адже вона почувається захищеною. Якщо на картині когось немає, то це свідчить про наявність конфлікту або явно виражену антипатію. Якщо себе дитина малює окремо або значно меншою, ніж усіх інших, можливо, вона почувається самотньою. У малюнку родини нескладно простежити й прихильність членів сім’ї одне до одного. Зверніть увагу на те, хто кого тримає за руку, наприклад. 

За таким же принципом розглядаються й інші сюжети. Якщо, приміром, у намальованому будинку закриті двері, стоїть паркан, мало вікон, це свідчить про замкнутість дитини. Якщо біля нього зображено багато квітів, пташок, людей, доріжок, що ведуть до будинку, малюк товариський і активний. 

Але що б не намалювала ваша дитина, обговоріть із нею це. Таким чином будуть формуватися її розмовні, аналітичні й логічні здібності, уміння доносити свої думки й вести діалог.