Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Порядок надання одноразової допомоги дітям-сиротам і позбавленим батьківського піклування після досягнення 18-річного віку

Нещодавно до спеціалістів програми «Сирітству – ні!» звернулася прийомна мама з питанням щодо надання одноразової допомоги її прийомним дітям після досягнення ними 18-річного віку. Дехто, можливо, навіть не знає, що діти-сироти й позбавлені батьківського піклування мають право на таку допомогу. Тож ми попросили експерта у сфері захисту прав дитини Світлану Клочко розповісти про порядок отримання цих виплат.

– Служби у справах дітей щорічно складають списки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яким у майбутньому році виповнюється 18 років, і передають їх у відділи /управління освіти для нарахування виплат, – говорить Світлана Леонідівна. – Оскільки до війни це питання досить серйозно контролювалося органами прокуратури на місцях, то алгоритм повідомлення й здійснення виплат був чітко відпрацьований. До війни ці списки складалися виключно за принципом первинного обліку дітей, а не за місцем їх фактичного проживання.

Після змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2005 №823 «Про затвердження Порядку надання одноразової допомоги дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, після досягнення 18-річного віку», внесених у неї 23.09.2015, з’явилося в п.5 таке формулювання: «У разі переміщення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, якій у поточному році виповнюється 18 років, з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, що розташований на лінії зіткнення, служба у справах дітей за місцем її виявлення включає таку дитину до зазначеного списку для отримання одноразової допомоги».

Сьогодні з ПС та ДБСТ, які перемістилися з Донбасу, ситуація з виплатами на 18-річних перебуває в рамках вищевказаної Постанови, з одним лише винятком: прийомні батьки й батьки-вихователі, а також опікуни, як правило, самі нагадують місцевим службам про необхідність внести їхніх вихованців у списки для отримання виплат.

Важливо відзначити, що, навіть якщо такі діти не були внесені в списки на отримання виплат своєчасно, вони їх можуть отримати за місцем фактичного проживання й пізніше: протягом 3 років після досягнення 18-річного віку. Акцентую увагу, що на здійснення даних виплат форма сімейного влаштування дітей не впливає.