Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

«Не родичі» або хто може бути опікуном дитини?

Нещодавно до спеціалістів програми «Рінат Ахметов – Дітям. Сирітству – ні!» звернулася жінка, яка хоче встановити опіку над дитиною з інтернатного закладу та цікавиться, чи можливо це, якщо вона не перебуває з нею у родинних стосунках. Чи дійсно встановити опіку (піклування) над дитиною може лише її родич? Сьогодні розповімо про це детальніше. 
  
У статті 244 Сімейного кодексу України вказано, що опікуном, піклувальником дитини може бути за її згодою повнолітня дієздатна особа. При призначенні дитині опікуна або піклувальника органом опіки та піклування враховуються особисті якості особи, її здатність до виховання дитини, ставлення до неї, а також бажання самої дитини. 


Крім того, у пункті 39 Постанови Кабінету Міністрів України № 866 від 24.09.2008 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини» йдеться про те, що особи, у сім’ї яких влаштовуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, зобов’язані пройти за направленням служб у справах дітей курс навчання з проблем виховання таких дітей (за винятком осіб, які бажають усиновити дитину) в центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Родичі дитини, які мають намір взяти її під опіку, піклування, не зобов’язані проходити курс навчання, але за власним бажанням відповідно до рекомендації служби у справах дітей за місцем походження дитини або за місцем свого проживання вони можуть його пройти. 

Тож, як бачимо, опікуном дитини може бути не тільки її родич, хоча родичі мають пріоритетне право встановити опіку над дитиною.