Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Надмірний екранний час: як відволікти дитину від гаджета?

У сучасному світі, де технології знайшли застосування у кожному аспекті нашого життя, надмірне використання гаджетів стає справжньою проблемою серед дітей. Надмірне захоплення екранними пристроями може відбитися на їх загальному самопочутті та здоров’ї. Тому важливо знати, скільки дітям можна сидіти в телефоні і як відволікти їх від гаджетів. У цій статті ми розглянемо рекомендації психологів та інших експертів, які допоможуть забезпечити збалансований розвиток та запобігти залежності від гаджетів.
 

Залежність від телефону: ознаки надмірного часу

Вказувати на залежність дітей від телефону можуть наступні ознаки:

  • Уникання взаємодії з людьми. Наприклад, під час спілкування з іншими дитина весь час відволікається на екран.
  • Агресивність без явних причин, скарги на відчуття перевантаження звичними справами. Ігнорування домашніх обов’язків через відчуття втоми.
  • Погіршення успіхів у навчанні, неуважність та відсутність концентрації на завданнях.
  • Неможливість припинити користування інтернетом або зменшити час, проведений онлайн.
  • Залежність від інтернету та постійні прохання зайти в мережу.
  • Скарги на погане фізичне самопочуття — головний біль, біль у шлунку, погіршення зору, втому очей.
  • Відсутність реакції на присутність інших людей.
  • Прояви агресії та істерики при відсутності інтернету протягом довгого часу.

Кожна окрема ознака не обов'язково вказує на залежність від гаджетів, але якщо ви помічаєте п'ять чи більше з них, це може бути приводом замислитися по обмеження користування технікою. Тому що вона може негативно впливати на загальний стан дитини.
 

Як гаджети впливають на дітей?

Необхідно встановити правила користування телефоном для дітей, оскільки гаджети погіршують фізичний та емоційний стан. Наприклад вони:

  • знижують концентрацію. Швидкий розвиток технологій та потреба в миттєвій реакції негативно впливають на тривалість уваги у молодших дітей та підлітків;
  • підвищують ризик розвитку депресії. Діти та підлітки, які проводять значний час в інтернеті, частіше повідомляють про проблеми з психічним здоров’ям;
  • сприяють появі ожиріння. Діти, які проводять багато часу перед екраном, менше рухаються, оскільки втрачають інтерес до фізичної активності, що може призвести до збільшення ваги;
  • погіршують соціальну взаємодію. Замість особистої комунікації, діти можуть віддавати перевагу текстовим повідомленням та соціальним мережам. Це призводить до втрати навичок спілкування та взаємодії в реальному світі;
  • викликають проблеми з поведінкою та навчанням. Дітям складно виконувати свої обов’язки, готувати домашні завдання, зосереджуватись;
  • схильність до насильства. Діти можуть повторювати те, що бачать на екрані, а сучасний контент все частіше містить сцени агресивного характеру;
  • сприяють появі стереотипів. Телевізійні та ігрові персонажі часто підсилюють стереотипи щодо гендерних та расових відмінностей людей.

Тому щоб уникнути цього, важливий зоровий режим, а також встановлення певних меж користування гаджетами. 

 

Скільки можна сидіти в телефоні дитині: рекомендації фахівців

Цифрова епоха відкриває нові горизонти, і діти вже з пелюшок освоюють різноманітні гаджети. Багато батьків вважають, що це допоможе їм розвиватися та навчатися краще.


Проте вчені та психологи підкреслюють, що діти і гаджети потребують контролю. Безумовне захоплення електронікою, особливо у ранньому віці, може призвести до порушень у розвитку.

Залежність дітей від гаджетів: норми екранного часу

Фахівці наголошують про необхідність здорового підходу щодо користування технікою:

  • Малюкам від 1 до 2 років рекомендується проводити лише декілька хвилин на день перед екраном. У цьому віці важливіше спілкування та фізична активність.
  • Для дошкільнят (3-4 роки) допустимий ліміт в 1 годину, але важливо звернути увагу на якість контенту. Після перегляду мультфільмів, запропонуйте дітям зайнятися творчістю, наприклад, намалювати улюблених персонажів.
  • Дітям від 5 до 10 років рекомендується проводити за екраном не більше 1,5 години на день. Цей вік найкращий для знайомства з цифровими технологіями у навчальних цілях.
  • Для підлітків від 11 до 13 років норма телефона в день має бути на рівні 2 годин, проте діти повинні вчитися самостійно регулювати час та знаходити баланс між онлайн і офлайн-активностями.

Як говорити з дитиною про екранний час?

Сучасні діти не уявляють свого життя без цифрового світу. Проте важливо говорити з ними про екранний час та негативні наслідки безконтрольного перебування онлайн. Ось декілька аспектів, на які варто звернути увагу підлітка:

  • Контент. Дізнайтеся, з яким контентом найчастіше взаємодіє дитина. Це може бути відео, ігри або інформаційні матеріали. Розуміння, що саме цікавить підлітка, допоможе зрозуміти, чому він проводить стільки часу онлайн.
  • Інтереси. Дізнайтеся, що саме привертає увагу дитину, яку користь приносить отримана інформація.
  • Час. Поговоріть про те, чи помічає дитина, скільки часу вона проводить онлайн. Визначте чинники, які впливають на збільшення терміну перебування в інтернеті та як можна його зменшити.
  • Альтернативи. Дізнайтеся, що цікавить дитину в реальному житті. Можливо, їй сподобається настільна гра, якийсь вид спорту тощо. Дорослі можуть підтримати дитину в реалізації цих інтересів.
     

Ці рекомендації допоможуть не тільки менше сидіти в телефоні, а й побудувати відкриті, довірливі відносини в родині.

Обмеження, або чи можна забирати телефон у дитини?

Часто батьки, намагаючись впровадити правила безпечного користування гаджетами, зовсім забороняють дітям користуватися гаджетами. Але так жорстко обмежувати контакт з технологіями не рекомендується. Діти незабаром стануть дорослими і будуть використовувати техніку в навчанні і роботі. Звісно, якщо підліток проводить весь вільний час онлайн — це погано. Однак обмежений доступ до гаджетів покращує його соціальне життя, сприяючи комунікації з друзями, самовираженню та пошуку однодумців.


Слід зазначити, що більшість підлітків багато часу проводять в інтернеті вночі. Тому важливо допомогти дитині обмежити екранний час. Наприклад, поставити гаджет заряджатися у коридорі чи вітальні після 23:00, щоб відпочинок вночі був повноцінним. Головне — підтримувати відкриті відносини з дитиною і вчити її відповідальному використанню гаджетів. Тоді питання як відучити дитину від гаджетів навіть не буде виникати. 

Як відучити дитину від телефона та допомогти контролювати час?

Фахівці радять батькам запропонувати своїм дітям наступні правила використання гаджетів: 

  • Використовувати режим «не турбувати» під час важливих справ.
  • Обмежувати час використання додатків, наприклад, Інстаграму. Це допоможе впоратися з усіма запланованими справами. 
  • Знаходити баланс між онлайн та офлайн-заняттями.
  • Пам’ятати про приватність для власної безпеки. Не розголошувати персональні дані та іншу важливу інформацію, щоб не натрапити на інтернет-шахраїв.
  • Перемикатися між видами діяльності онлайн. Тобто активні ігри в мережі чергувати з переглядом пізнавальних відео чи прослухуванням музики. 
  • Спілкуватися наживо з друзями.
  • Розпізнавати сигнали надмірного часу онлайн, такі як безсоння, втома очей, роздратування, головний біль тощо і вчасно відкладати телефон. 

Чим шкідливий телефон для дітей: фізіологічні процеси під час користування гаджетом

Під час користування гаджетом, організм дитини переживає фізіологічні зміни. Гра в ігри або перегляд контенту спричиняє викид дофаміну — нейромедіатора, що активізує префронтальну кору, відповідальну за планування та організацію завдань. Цей нейромедіатор спонукає продовжувати грати чи дивитись відео, а після закінчення користування інтернетом, його дофаміну знижується, що може викликати відчуття подібні до похмілля. У дітей це проявляється агресивною поведінкою, істериками, оскільки вони не завжди вміють контролювати свої емоції. Тож важливо обмежувати час перебування онлайн і переглядати контент разом з маленькими дітьми.

 

Правила користування гаджетами, або як уникнути скандалу?

Як батькам зменшувати час, який дитина проводить біля екрана, уникаючи конфліктів? Психологи радять занотувати час перебування за гаджетами в розклад дня дитини. Наприклад, ви можете дозволити перегляд одного випуску передачі чи гру під час приготування обіду. Дослідження показали, що коли екранний час впорядковано у розкладі, діти менше засмучуються по його закінченню. 


Також важливо не тільки домовлятися скільки часу можна сидіти в телефоні, а й нагадувати про цікаві справи та приємні події після його закінчення. Окрім того, психологи та педіатри рекомендують відмовитися від гаджетів під час їжі та не вимикати їх перед сном. Також можна встановити систему нагород за спокійне відношення до телефону, де дитина заробляє бонуси, коли спокійно відключає планшет чи інший пристрій.

 

Як встановити обмеження часу на телефоні?

Для дітей дошкільного і шкільного віку фахівці радять використовувати вбудовані інструменти обмеження часу на телефонах. Багато сучасних операційних систем, таких як iOS та Android, надають можливості керувати екранним часом. До того ж вони надають можливість блокувати певні додатки. Також можна скористатися функціональними застосунками, які пропонують різні розробники програмного забезпечення. 


Дотримуючись всіх порад, ви зможете запобігти залежності дитини від гаджетів або ефективно подолати цю проблему.