Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Критичне мислення: чому воно важливе та як його розвивати?

Рішення, які ви ухвалюєте, впливають на якість всього, що з вами відбувається. І якщо ви хочете бути впевнені, що живете своїм найкращим, найуспішнішим і найщасливішим життям, вам потрібно робити усвідомлений вибір. Це можна зробити за допомогою простої речі, відомої як критичне мислення. Ось як покращити свої навички у цій сфері та приймати рішення, про які ви не пошкодуєте.
 

Розуміння поняття: що таке критичне мислення?

Ви, напевно, чули цей термін, але можете бути не зовсім впевнені, що він насправді означає, тому що існує безліч визначень. Однак у більшості випадків ми розуміємо критичне мислення як процес аналізу фактів з метою формування судження. По суті це роздуми про мислення.


Це когнітивна навичка, здатна розкрити весь потенціал вашого розуму. У сьогоднішньому суспільстві, що швидко розвивається, інформації достатньо, але розпізнавання її достовірності стає все більш складним завданням. Саме тому мистецтво піддавати критиці ще ніколи не було таким важливим. Розвиток сильних здібностей критичного мислення — це не просто прагнення академічно обдарованих людей, а й фундаментальна необхідність для кожного.

Як визначення змінювалося з часом?

Вважається, що вперше основи критичного мислення були задокументовані у вченні Сократа, записаному Платоном. Але протягом історії розуміння терміну змінювалося.


Сьогодні його визначають філософи та психологи, і вважається, що це дуже складна концепція. Деякі проникливі визначення сучасного критичного мислення включають:

 

  • «Розумне, рефлексивне мислення, спрямоване на вирішення того, у що вірити або що робити».
  • «Вирішити, що насправді є правдою і що вам слід робити».

Чому важливо формувати критичне мислення?

Ось кілька незаперечних причин, чому необхідно мати ці навички.

 

  1. Універсальність
    Така навичка мислення належить до будь-якої галузі. Це означає, що незалежно від того, який шлях чи професію ви оберете, ці вміння завжди будуть актуальними та корисними для вашого успіху. Вони не є специфічними для будь-якої області.
     
  2. Вирішальне значення для економіки
    Наше майбутнє залежить від технологій, інформації та інновацій. Навички критичного мислення необхідні для зростаючих економік, щоб вирішувати проблеми швидше та ефективніше.
     
  3. Покращує мовні та презентаційні навички
    Щоб якнайкраще виразити себе, нам потрібно знати, як мислити ясно і системно — тобто практикувати критичне мислення. Це також означає вміння розбивати тексти на частини і, у свою чергу, покращувати свою здатність до розуміння.
     
  4. Сприяє розвитку креативності
    Практикуючи цей підхід, ми дозволяємо собі не лише вирішувати проблеми, а й вигадувати нові та креативні ідеї для цього. Метод критичного мислення дозволяє нам аналізувати ці ідеї та відповідним чином коригувати їх.
     
  5. Важливо для саморефлексії
    Без критичного мислення, як ми можемо жити по-справжньому осмисленим життям? Нам потрібна ця навичка для саморефлексії та виправдання нашого способу життя та думок. Підхід дає нам інструменти для об'єктивної оцінки себе.
     
  6. Основи науки та демократії
    Теорії мають бути підкріплені знаннями. Для того щоб суспільство ефективно функціонувало, його громадянам необхідно встановити те, що правильно, а що ні (використовуючи критичне мислення).
     

Переваги методів критичного мислення для людини

Ми знаємо, що критичне мислення корисне суспільству загалом, але які його переваги на індивідуальному рівні?

 

  1. Ключ до успіху в кар'єрі

    Критичне мислення має вирішальне значення багатьох кар'єрних шляхів. Не лише вчені, а й юристи, лікарі, репортери, інженери, бухгалтери та аналітики (серед багатьох інших) мають використовувати його у своїй роботі.

    Фактично, за даними Всесвітнього економічного форуму, критичне мислення є одним із найбажаніших навичок для співробітників, оскільки воно допомагає аналізувати інформацію, мислити нестандартно, вирішувати проблеми за допомогою інноваційних рішень та систематично планувати.
     
  2. Більш ефективне прийняття рішень

    Немає жодних сумнівів — люди, які критично мислять, роблять кращий вибір. Такий підхід допомагає нам долати повсякденні проблеми, які зустрічаються на нашому шляху, і дуже часто цей розумовий процес відбувається навіть підсвідомо. Він допомагає нам мислити незалежно та довіряти своїй інтуїції.
     
  3. Може зробити вас щасливішими

    Хоча це часто залишається непоміченим, контакт з собою та глибоке розуміння того, чому ви думаєте так, а не інакше, дійсно може зробити вас щасливішими. Критичне мислення допоможе краще зрозуміти себе і, у свою чергу, уникнути будь-яких негативних або обмежуючих переконань і більше зосередитись на своїх сильних сторонах. Можливість ділитися своїми думками може підвищити якість вашого життя.
     
  4. Формування обґрунтованих думок

    В сучасному світі нас оточує безліч інформації, яка надходить з усіх боків. І саме тому нам потрібно використовувати свої навички критичного мислення та вирішувати для себе, у що вірити. Це дозволяє гарантувати, що наші думки ґрунтуються на фактах, і допомагає нам відсіювати зайвий «шум».
     
  5. Найкращі громадяни

    Одна з найяскравіших цитат про критичне мислення належить колишньому президенту США Томасу Джефферсону: «Освічені громадяни є життєво важливою умовою для нашого виживання як вільного народу».

    Джефферсон підкреслював, що такі люди стають найкращими громадянами, оскільки вони здатні бачити всю картину світу повністю, не піддаючись упередженням та пропаганді.
     
  6. Поліпшує відносини

    Хоча ви можете побоюватися, що такий підхід обов'язково створить вам проблеми у відносинах, насправді все навпаки. Критичне мислення допоможе краще зрозуміти думку інших і стати більш відкритими до різних поглядів.

  7. Заохочує цікавість

    Критично мислячі люди постійно цікавляться всілякими речами у житті і, як правило, мають широке коло інтересів. Це означає постійну постановку питань і бажання дізнатися більше про те, чому, що, хто, де, коли, і про все інше, що допомагає зрозуміти ситуацію або концепцію, не приймаючи все за чисту монету.

     
  8. Можливість творчості

    Критично мислячі люди є дуже креативними мислителями і відрізняються впевненістю, коли справа стосується можливостей. Вони постійно шукають шляхи для подальшого розвитку, що має вирішальне значення у кар'єрі.
     
  9. Поліпшує навички вирішення проблем

    Ті, хто має навички критичного мислення, схильні вирішувати проблеми, дотримуючись свого природного інстинкту. Такі люди терплячі і націлені на вирішення проблеми, подібно до Альберта Ейнштейна, який сказав: «Справа не в тому, що я такий розумний; просто я довше залишаюся із проблемами».

    Поліпшені навички вирішення проблем критично мислячих людей роблять їх кращими у своїй роботі та успішнішими у вирішенні найбільших світових проблем. Як і Ейнштейн, вони мають потенціал буквально змінити світ.
     
  10. Заняття для розуму

    Так само, як і наші м'язи, наш розум має бути тренованим. Можна впевнено сказати, що критичне мислення — це вправи для розуму — і його потрібно практикувати. Це сприяє розвитку багатьох важливих навичок, таких як логічне мислення, прийняття рішень та відкритість розуму.
     
  11. Створює незалежність

    Коли ми мислимо критично, думаємо самостійно, оскільки більше довіряємо собі. Це є ключем до створення незалежності та заохочення людей приймати власні рішення та формувати особисту думку.
     
  12. Важлива життєва навичка

    Критичне мислення має вирішальне значення як для навчання, так і життя загалом! Освіта — це не просто спосіб підготувати себе до життя, це і є саме життя. Навчання — це процес, який триває безперервно і який ми проходимо щодня.
     

Як розвивати критичне мислення покроково?

Тепер, коли ви знаєте про переваги, важливо зрозуміти, які існують практичні вправи на розвиток критичного мислення. Ось декілька прийомів:


Визначте своє питання
Коли справа стосується критичного мислення, важливо завжди пам'ятати про свою мету. Знайте, що ви хочете отримати, а потім подумайте, як краще цього досягти.


Збирайте надійну інформацію
Переконайтеся, що ви використовуєте джерела, яким можна довіряти, відкинувши упередження.


Ставте правильні питання
Переконайтеся, що ви ставите правильні запитання, які приведуть вас до відповіді.


Подивіться на короткострокову та довгострокову перспективу
Продумуючи рішення, думайте як про короткострокові, так і про довгострокові наслідки. Обидва вони важливі у рівнянні.


Досліджуйте всі сторони
Ніколи не буває однієї простої відповіді, і не існує нічого чорного чи білого. Досліджуйте всі варіанти і мисліть нестандартно, перш ніж дійти будь-яких висновків.

Технології розвитку критичного мислення у школі

Критичне мислення може розвиватися практично у всьому, що ми робимо. Однак більшу частину цієї важливої навички заохочують практикувати у школі, і це правильно! Тут це поняття виходить за рамки простого чіткого міркування — це також і самостійний підхід до мислення.


Коли вчитель ставить питання у класі, учням надається можливість відповісти самим і критично подумати, що вони дізналися і що вважають правильним. Коли учні працюють у групах і змушені брати участь у обговоренні, це також чудовий шанс розширити своє мислення та використовувати свої навички критики.

 

Як критичне мислення можна застосувати до вашої кар'єри?

Після того, як ви закінчите школу і почнете працювати, ваш шлях розвитку критичного мислення буде лише розширюватись. Роботодавці цінують співробітників, які ставлять питання, пропонують креативні ідеї та завжди готові запропонувати інновації у суперництві з конкурентами. Незалежно від того, якою є ваша посада або роль у компанії, критичне мислення завжди дасть вам можливість виділитися і змінити ситуацію.


Ось деякі з численних прикладів професій, які потребують такого підходу:

  • менеджер;
  • спеціаліст відділу кадрів;
  • адвокат;
  • спеціаліст по маркетингу;
  • бізнес-аналітик.


Однак, правду кажучи, складніше придумати професійну сферу, яка не потребує критичного мислення.

 

На що здатна людина, що критично мислить?

Людина з навичками критичного мислення здатна мислити раціонально і ясно про те, у що їй слід чи не слід вірити. Вона здатний залучатися до власних думок і проводити деякий роздум, щоб дійти обґрунтованого висновку. Критично мисляча людина розуміє зв'язки між ідеями і може будувати аргументи на основі фактів, а також знаходити помилки в міркуваннях.
 

Процес критичного мислення

Процес критичного мислення носить дуже систематичний характер:

  1. Які твої цілі?

    Критичне мислення починається з визначення мети та розуміння того, чого ви зрештою намагаєтеся досягти.
     
  2. Передбачення


Як тільки ви зрозумієте, якого висновку прагнете, ви зможете передбачити вирішення проблеми та прокрутити його в голові з усіх точок зору.

 

Доступні самостійні методи розвитку критичного мислення

Якщо ви хочете швидко покращити своє критичне мислення, наприклад, під час підготовки до навчання, ці стратегії допоможуть вам відточити навички:

 

  • Не вірте всьому, що вам кажуть

Перший крок до критичного мислення — розглянути більше однієї точки зору. Важливо вийти за рамки довіри тому, що ви чуєте чи читаєте, як істині, бо кожен має свої думки, мотиви та упередження — навіть науковці. При навчанні ви повинні запитати, які докази має джерело на підтримку його аргументу. Подумайте, чи можуть бути інші можливі рішення чи методи. Оцініть кожну сторону історії чи проблеми, а також сильні та слабкі сторони цих аргументів, щоб ухвалити обґрунтоване рішення.

 

  • Не вірте всьому, що ви думаєте

Це легше сказати, ніж зробити, але критичне мислення вимагає від вас залишити власні думки та упередження за дверима та прийняти іншу інформацію. Те, що ви завжди робили щось певним чином, не означає, що це правильний шлях. Піддавайте сумніву свої припущення та переконання. Будьте відкриті для розгляду різних точок зору та інших аргументів — ви можете дізнатися щось нове.

 

  • Ставте питання

Ви не впевнені в чомусь, що ви прочитали у своєму підручнику? Бажаєте, щоб ваш професор роз'яснив твердження, яке він зробив на лекції? Не бійтеся запитувати. Задавати питання — чудовий спосіб не тільки дізнатися більше про тему, а й практикувати нові способи мислення про речі. Питання можуть стати каталізатором інтелектуальних дискусій з учителями та однокурсниками, де учасники можуть обмінюватися ідеями та дізнаватися більше, ніж написано у їхніх підручниках.

 

  • Проводьте глибокі дослідження

Чим більше інформації, тим краще. Проведення власних досліджень йде пліч-о-пліч з тим, щоб не приймати те, чого вас вчать, як безальтернативну істину. Копайте глибше і пірнайте в кролячу нору — чи то в бібліотеці, чи то в Інтернеті. Дослідження — ваш найкращий друг, коли справа доходить до вирішення проблем, тому візьміть до рук кілька джерел, щоб бути краще підготовленими до формування рішення.

 

  • Оцініть свою роботу

Критичне мислення передбачає оцінку вашої роботи та сили ваших аргументів, щоб визначити, чи є можливості для покращення. Недостатньо покладатися лише на повторення того, чого навчають у підручниках. Вам потрібно критично ставитись до матеріалу та думати самостійно, щоб створювати гідні аргументи, підкріплені доказами.

Методи розвитку критичного мислення: поради для викладача

Ось кілька стратегій критичного мислення, які довели свою ефективність:

 

  • Заохочуйте студентів піддавати все сумніву

Ми живемо у світі, де штучний інтелект повільно проникає до класів. З цими інноваціями сьогодні, як ніколи, важливо, щоб учні ставили під сумнів і розуміли, як перевіряти інформацію при прийнятті обґрунтованого рішення. Навчіть учнів бути обережними щодо того, що є надійним джерелом, а що ні. Попросіть учнів знайти приклади як достовірного контенту, і дезінформації.

 

  • Активуйте цікавість студентів

Цей підхід передбачає постановку питань чи завдань, щоб учні могли самостійно знайти відповіді. Метод розвиває цікавість та самостійне навчання, заохочуючи учнів мислити критично та незалежно.

 

  • Впровадження проєктного навчання

Участь у практичних проєктах, де студентам необхідно співпрацювати, спілкуватися, аналізувати інформацію та знаходити вирішення своїх проблем, є чудовим способом розвинути їхні навички критичного мислення.

 

  • Пропонуйте різні точки зору

Іноді класи заповнені учнями, які поділяють схожі погляди, переконання і культурні норми, і це заважає учням з альтернативним досвідом. Знайомство учнів з різними точками зору допоможе розширити їхній кругозір і спонукає їх мислити за межами звичного.
Щоб підтримати різні погляди, використовуйте різноманітні першоджерела, такі як документальні фільми та статті людей, які особисто пережили поточні події, а також запрошуйте сторонніх доповідачів.

 

  • Ставте письмові задачі

Задавайте письмові завдання, які спонукають студентів організовувати та формулювати свої думки та захищати свою позицію. Чи то дослідницька робота або есе, студентам необхідно буде підкріпити свої твердження і навести докази, що підтверджують їхню точку зору.

 

  • Сприяйте співпраці

Спільне навчання — потужний інструмент, що сприяє критичному мисленню серед студентів. Будь то групові обговорення, дебати у класі чи спільні проєкти, взаємодія допоможе студентам розвинути здатність критично мислити. Наприклад, дебати у класі кинуть виклик студентам, щоб вони могли чітко сформулювати свої думки, захистити свої погляди та розглянути протилежні точки зору.
Критичне мислення вимагає послідовності та прихильності. Це означає, що для того, щоб зробити перераховані вище стратегії навчання ефективними, їх необхідно використовувати послідовно протягом усього року.

 

 

Чому критичне мислення настільки важливе?

Критичне мислення — це одна з найважливіших когнітивних навичок, яку можна розвинути. Практикуючи добре продумане мислення, ваші думки та рішення можуть внести позитивні зміни у ваше життя як на професійному, так і на особистому рівні. Ви можете значно покращити своє життя, працюючи над своїми навичками критичного мислення так часто, як тільки можете.