ДИТИНА У ДИТЯЧОМУ ТАБОРІ: ВИПРОБУВАННЯ ЧИ ВІДПОЧИНОК?
Літо – час для відпочинку та гарного дозвілля. У період літніх канікул дітлахи мають змогу насолодитися усіма радощами життя: хтось на відпочинку у бабусі в селі, хтось на морі, а хтось у дитячому таборі. Зазвичай в останньому згаданому місці відпочивають діти, батьки яких не можуть бути поруч (робота, інші сімейні обставини), а також діти-сироти й діти, позбавлені батьківського піклування. Їх з інтернатних закладів відправляють на відпочинок у літні табори, де гори, ліси, море.
Та що робити, коли дитині там не подобається і вона постійно плаче? Як діяти у цьому випадку батькам, усиновителям, опікунам, прийомним батькам та батькам-вихователям? Про це розповіли спеціалісти програми «Сирітству – ні!» Фонду Ріната Ахметова.
Дитина зателефонувала і поскаржилася на те, що їжа не смачна, у таборі ображають та знущаються, а в розмові вожатий лише підтвердив дитячі скарги. У голові батьків та опікунів одразу спрацьовує посил: «З’ясувати усі обставини та чимшвидше заспокоїти дитину».
На що варто звернути увагу?
1. Вік дитини
Чим молодша дитина, тим з більшою ймовірністю батькам доведеться вирушити до табору і на місці розібратися у ситуації. У малечі менше досвіду взаємодії з іншими дітьми, менше сформованих стратегій поведінки. Дитя завжди розраховує на батьківську підтримку, яку буває важко надати дистанційно. Якщо дитина не так давно у сім’ї, вона ще важче звикає до нових умов перебування, і бажаний відпочинок може здатися їй суцільною каторгою. Немає поруч батьків, а вони – це захист.
2. Досвід відвідування дитячого табору
Якщо дитина у таборі вперше, ймовірно, їй дійсно, як каже вожатий, потрібен час на адаптацію. Неважливо, скільки дитині років. Якщо це вже не перший її досвід у дитячому таборі, і на цей раз вона наполягає повернути її додому (або в заклад), варто негайно виїхати до місця перебування сина чи доньки, щоб розібратися у ситуації, яка виникла.
3. Особистість дитини, бажання поїхати в табір
Якщо дитина тривожна, недовірлива, зазнає труднощів у спілкуванні, а ініціатива поїхати в табір належала батькам, можливо, її справді потрібно забрати додому. Можливо, дитина зацікавлена в іншому варіанті відпочинку або хоче бути поруч з вами з особистих причин.
4. Популярність та репутація табору
Коли батьки обирали табір, напевно, вони орієнтувалися на відгуки та рекомендації. Чи можуть вони зараз повірити словам вожатої? Чи не виникає у них сумнівів у професіоналізмі співробітників? Чи зробили вони що-небудь, аби заспокоїти дитину? Якщо відповідь на всі запитання «так», спробуйте домовитися з дитиною про контрольний дзвінок через день або два. Можливо, на той час ситуація вирішиться. Якщо немає – можливо, варто перевести дитину в інший загін або забрати додому. Якщо скаржиться вихованець інтернату, то довіреній особі, з якою поділилася дитина, слід звернутися до адміністрації табору і розібратися у ситуації якомога швидше.
Літній табір – це можливість знайти нових друзів, навчитися чогось нового та цікавого, весело та корисно провести час відпочинку. Та коли дитина скаржиться на несприятливі умови котрий день поспіль, ситуація однозначно вимагає втрутитися дорослих. Батьки та особи, які їх заміщають, точно знають дитину ліпше, ніж вожаті. Тому проаналізуйте, як саме дитина сказала вам, що хоче повернутися додому, і лише потім вирішуйте, що робити далі.