Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

ДИТЯЧА ЖАДІБНІСТЬ І ЩО З НЕЮ РОБИТИ. 9 ПІДКАЗОК ДЛЯ БАТЬКІВ


У дітей, які живуть в інституціях, немає поняття «моя річ». Сьогодні одна дитина грається цією іграшкою/одягає цю сорочку/сидить на цьому місці, а завтра усіма речами розпоряджається інша дитина. І коли маля звикає у новій сім’ї до появи власних речей, іграшок, кімнати, воно може хвилюватися, що завтра цього в нього не буде (у кожному випадку індивідуально). 

«Не дам!» – кричить ваш малюк на майданчику, коли хтось намагається взяти його іграшки. А вас вже мучать сумніви, чи не жадібним він росте… Спеціалісти програми «Рінат Ахметов – Дітям. Сирітству – ні!» радять усиновителям взяти до уваги поради дитячого психолога Ольги Крамаревич, вона підкаже батькам, як реагувати та діяти, якщо діти не хочуть ділитися іграшками з іншими дітлахами. 

1. Ніколи не називайте дитину жадібною, інакше вона незабаром такою стане! Просто забудьте це слово і не вживайте його. Дитина не хоче ділитися, хоче погратися своєю іграшкою, боїться що іграшку заберуть, але вона ще не жадібна! 

2. Визнайте право малюка на власність! Так, малюк має таке право! Іграшки, одяг дитини – це її власність. Тому, не даючи іграшку іншому хлопчикові, ваш син чи дочка просто захищає її (своє майно) від інших. І це право на свою особисту власність і на можливість нею розпоряджатися на свій власний розсуд так необхідно, але так складно прийняти батькам. Зазвичай батьки, купивши іграшку (особливо дорогу), продовжують нею розпоряджатися навіть після того, як подарували її дитині. Але чому? Уявіть, що вам чоловік (дружина) подарував (ла) красиву футболку і не дозволяє її одягати на вулицю. Як ви будете себе почувати? Точно так почуваються діти, коли їм не дозволяють розпоряджатися своєю іграшкою так, як їм самим захочеться. Або коли мама вихоплює з рук, не питаючи дозволу, або коли бабуся сама вирішує дати маленькій дівчинці пограти без згоди внука …. Якщо ви не готові віддати іграшку і прийняти те, що вона тепер стає власністю малюка, не купуйте її. Якщо боїтеся, що малюк зламає, забруднить, відразу пояснюйте, що іграшка ця тільки для гри в будинку або попросіть бути акуратнішим. 

3. Не змушуйте малюка ділитися. Дитина має право розпоряджатися іграшкою так, як вона сама захоче. Ви можете лише м’яко підвести її до того, щоб дати іграшку іншому. Тобто ваш малюк має сам захотіти поділитися. 

4. Для початку розкажіть малюкові, що він має право ділитися і точно таке ж право не ділитися, якщо він цього не хоче. Але точно так само й інші діти можуть ділитися з ним, а можуть і не захотіти. Нам важливо дати дитині зрозуміти, що ділитися – це добре, важливо, щоб вона сама цього захотіла, сама отримала від цього задоволення. Тоді це по-справжньому цінний момент. 

5. Пам’ятайте, що справжня щедрість починає розвиватися після трьох років, разом з розвитком соціальних мотивацій. Якщо ви почнете боротися за хороші манери раніше цього моменту – дитина, чиє право на власність не було визнано, не визнаватиме і не поважатиме право на власність іншої людини. Всі ці «Не можна скупитися! Дай дівчинці м’ячик, адже вона маленька!» у майбутньому з великою ймовірністю проростають підлітковим злодійством: «Я просто взяв покататися, пограти, подивитися тощо». 

6. На майданчику, в ситуації, коли хто-небудь без дозволу бере іграшку вашого малюка, зупиніть обох. Скажіть, що це іграшка вашої дитини і у неї варто попросити дозвіл. 

7. Так само нагадуйте вашому малюкові, що необхідно просити дозвіл у інших пограти їхніми іграшками. Якщо інша дитина не хоче поділитися іграшкою, скажіть своєму малюкові: «Хлопчик (дівчинка) не хоче зараз дати тобі м’ячик, почекай трохи, він пограється і дасть тобі. А ми поки покатаємося на гойдалці/ пограємо в піску». Якщо ваш малюк не хоче ділитися, скажіть тому, хто просить іграшку: «(Ім’я вашої дитини) хоче зараз погратися цією іграшкою сам, почекай трішки, він/ вона пограється і дасть». 

8. Завжди просіть дозвіл у власного (ої) сина (дочки) перш ніж подивитися / пограти / показати / позичити тощо його (її) особисту річ. Ніколи не вихоплюйте з рук у малюка іграшку без його дозволу. Для початку попросіть: «Дай, будь ласка!» Дитина, взявши приклад з Вас, через деякий час теж буде питати, перш ніж схопити чиюсь річ. 

9. Ніколи не називайте дитину жадібною інакше вона незабаром такою і стане! І не змушуйте ділитися, пам’ятайте про право малюка на власність!