Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

ДЕВ’ЯТЬ ВЕСЕЛИХ ІГОР, ЯКІ СПРИЯЮТЬ РОЗВИТКУ ЕМОЦІЙНОЇ СТІЙКОСТІ У ДІТЕЙ


Усі діти різні, хтось більш спокійний, а хтось непосидючий. Один справжній оптиміст, інший меланхолійна особистість. Але без винятку їм усім складно опанувати свої емоції на відміну від дорослих. Саме тому діти часто впадають в істерику, яка виникає нізвідки. Помилка батьків полягає в тому, що при бажанні заспокоїти дитину якнайшвидше вони використовують стандартні фрази: «Не плач!», «Заспокойся», «Годі!» І ситуація лише ускладнюється. Спеціалісти програми «Сирітству – ні!» Фонду Ріната Ахметова підготували для батьків дев’ять веселих ігор, які не лише допоможуть відволікти від проблеми та заспокоїти дитину, але й формувати в ній емоційну стійкість. 

1. «Ні звуку!» 

Ця гра сприяє формуванню дитячої відповідальності, а також допомагає відволіктися від проблем, що здаються дитині неможливими для вирішення та зняти внутрішню напругу. 

Передавайте один одному дзвіночок так, щоб він не задзвонив. Покажіть дитині, як це потрібно робити – обережно та дуже тихо. Якщо вона захоче, нехай задзвонить у дзвіночок і уважно послухає, як той звучить. Якщо дітей багато, сядьте в тісне коло. Спочатку передавайте дзвіночок сусідові, а потім тому, хто сидить далі від вас. Добре, якщо для цього потрібно буде встати та підійти до когось. Головна умова – не порушувати тишу. 

2. «Змотай клубочок» 

Психологічна гра «Змотай клубочок» дозволить дитині легко позбутися неприємностей, що трапилися з нею. 

Запропонуйте дитятку змотати в клубочок яскраву пряжу. Розмір клубка з кожним разом може ставати все більше і більше. Будь ласка, повідомте їй, що цей клубочок чарівний – забирає смуток, печаль, злість і образу; тільки-но починаєш його змотувати, так відразу і заспокоюєшся. 

3. «Я – повітряна кулька» 

Із використанням цієї дихальної гри усі дитячі негаразди миттєво розчиняться у повітрі! 

Разом з дитиною надуйте кілька повітряних куль, потім з кожної повільно випустіть повітря. Уважно стежте за тим, як з кулі виходить потік повітря. Потім попросіть дитину стати повітряною кулею: нехай вона набере через ніс в легені якомога більше повітря, а потім випустить його – повільно і плавно.  

Згодом запитайте дитину про ситуації, в яких вона відчуває себе повітряною кулею: коли її переповнюють емоції, коли прямо розпирає від злості, образи чи ненависті. Запропонуйте їй в таких ситуаціях використовувати вправу «Я – повітряна куля». Потім знову повторіть з нею цю дихальну практику. 

4. «Заспокой мишеня» 

Ця гра сприяє формуванню у дитини співчутливого ставлення до оточуючих, а також формуванню емпатії. 

Дайте дитині в долоньки пухнасту, м’яку, тендітну іграшку у формі мишеняти (або іншого звірятка). Потім повідомте їй: «Ось потрапило до тебе в руки маленьке мишеня. Воно таке ніжне та беззахисне. Воно так боїться яструба! Потримай її, поговори з нею, заспокой її». Нехай дитина потримає в руках іграшку, приголубить її, поговорить з нею, скаже їй добрі слова, заспокоїть. У процесі гри вона заспокоїться і сама. 

5. «Спокійна вода» 

Спокій – запорука успіху! Ця гра допоможе дитині розслабитися та відчути гармонію у собі. 

Увімкніть музику для релаксу. Ляжте разом з дитиною на підлогу. Нехай займе зручну для себе позу. Поставте умову: якщо хтось зарухається, йому доведеться... Далі придумайте самі. 

Інший варіант: можете не ставити жодних умов, просто запросити дитину спокійно полежати і послухати музику. 

6. «Не дай листочку впасти» 

Якщо дитині довго щось не вдається, слід її негайно переключити на інший вид діяльності. Наприклад, на порятунок клаптику паперу. 

Ця проста, але дуже весела гра полягає в тому, щоб не дати клаптику паперу впасти на підлогу. При цьому не можна використовувати руки та інші предмети. Дозволяється тільки дути на невеличкий клаптик так, щоб він завжди залишався у повітрі. 

7. «Як росте дерево» 

Ця гра чудово підходить для фізичної розрядки дитини та налаштування на сон. 

Вимкніть світло в кімнаті або закрийте штори. Запропонуйте дитині повторювати за вами. Уявіть, що ви паросток, який пробивається крізь землю, щоб стати деревом. Опустіться на коліна, голова теж опущена, далі почніть «розпускатися» – витягати руки і повільно підніматися слідом за ними. Рухи довільні та повільні. В кінці у вас має вийти високе дерево. Для цього витягніться вгору, станьте навшпиньки. Виконуйте цю вправу перед сном, коли укладаєте дітей спати. 

8. «Ласкаві доторки» 

Ця гра допоможе дитині сформувати уявлення про свої внутрішні відчуття та бажання. 

Підберіть 6-7 дрібних предметів різної фактури: шматочок хутра, пензлик, скляний флакон, намисто, вату тощо. Усе це покладіть на стіл. Запропонуйте дитині оголити руку по лікоть, а потім поясніть, що по руці ходитиме «звір» і торкатиметься її ласкавими лапками. 

Треба з закритими очима вгадати, який «звір» торкався руки, тобто відгадати предмет. Дотики повинні бути ласкавими, приємними.  

9. «Юний археолог» 

Як і попередня гра, зорієнтована на розвиток чуттєвої сфери. 

Опустіть руку в таз із кінетичним або звичайним піском (можна взяти будь-яку крупу) і засипте її. Дитині потрібно обережно «відкопати» руку, тобто зробити археологічні розкопки. При цьому не можна доторкатися до кисті руки. Як тільки дитина торкнеться вашої долоні, вона може помінятися з вами ролями. Ця вправа допоможе малечі сформувати уявлення про межі, за які виходити не можна, та почуття такту.