Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Депресія у підлітка: як розпізнати та що робити?

Від депресії ніхто не застрахований. Помилкова думка, що цей стан властивий лише дорослим. З різних причин у дітей також трапляються напади депресії, але помітити їх складніше, ніж у дорослих. Фахівці програми «Сирітству — ні!» Фонду Ріната Ахметова радять прочитати поради психологів про те, як розпізнати виражену депресію в підлітка та в яких випадках без допомоги фахівця не обійтися.

Основні стадії та види депресії у підлітків

Підлітковий вік може бути надзвичайно важким, і депресія вражає дітей набагато частіше, ніж можна припустити. Фактично, за оцінками, кожен п'ятий підліток в якийсь момент страждає від такого стану.


Депресія — це хімічний дисбаланс у головному мозку. На першому етапі в дитини ніби гасне внутрішній екран — вона перестає генерувати свою радість і позитив. На другому етапі її перестає радувати зовнішній світ і ті речі, які приносили задоволення раніше. На третьому етапі вона настільки поринає у свій внутрішній світ, що перестає реагувати на сигнали ззовні.


Депресія може розвиватись у двох різних варіантах. Перший — бунт або протест. Це сприятливіший варіант, тому що для підлітків бунт є нормою. Також важливо, протестуючи, дитина спілкується з батьками й канал доступу до неї не втрачається. Другий варіант — інтровертований уже складніший, оскільки людина починає закриватися від зовнішнього світу.

Інші розлади, що спричиняють симптоми депресії

Деякі інші розлади включають депресію як симптом. Точний діагноз — запорука правильного лікування. Оцінка лікаря або фахівця в галузі психічного здоров'я допоможе визначити, чи викликані симптоми депресії у підлітків одним із цих станів:

 

  • Біполярні розлади 1 та 2 типів

Ці розлади настрою передбачають перепади настрою в підлітка, які варіюються від різкого підйому до різкого падіння. Іноді важко відрізнити біполярний розлад від депресії.

 

  • Циклотимічний розлад

Циклотимічний розлад передбачає підйоми і спади настрою, більш м'які, ніж при біполярному розладі.

 

  • Деструктивний розлад регуляції настрою

Цей розлад настрою у дітей містить хронічну сильну дратівливість із частими різкими спалахами гніву. Цей розлад зазвичай переростає у депресивний розлад або тривожний розлад у підлітковому чи дорослому віці.

 

  • Стійкий депресивний розлад

Це менш важка, але хронічна форма, яку іноді називають дистимією. Хоча стійкий депресивний розлад зазвичай не призводить до інвалідності, він може заважати нормальному функціонуванню у повсякденному житті.

 

  • Передменструальний дисфоричний розлад

Сюди входять симптоми депресії, пов'язані з гормональними змінами, які починаються за тиждень до початку менструації та покращуються протягом кількох днів після початку менструації. Симптоми є мінімальними або зникають після закінчення менструації.

 

  • Інші причини депресії

Сюди входить депресія, спричинена вживанням рекреаційних чи заборонених наркотиків, деякими прописаними ліками чи якимось захворюванням.


Якщо у підлітка виявляються депресивні симптоми, це не завжди означає саме депресію. Можуть існувати більш серйозні психологічні захворювання, тому надзвичайно важливо звернутися за професійною консультацією до лікаря.

Головні ознаки депресії у підлітків

Депресія — це серйозний та виснажливий розлад настрою, який може змінити мислення, почуття та поведінку у повсякденному житті, викликаючи проблеми вдома, у школі та у суспільному житті. Серед головних ознак, які можуть сигналізувати про наявність клінічної депресії у підлітків:


1. Тривалість і безперервність процесу

Постійно аналізуйте, що відбувається з дитиною. Як довго тривають замкнутість і перепади настрою. Якщо довше від двох тижнів, то варто почати щось робити. Визначити депресію за аналізом крові неможливо. Діагноз ставиться тільки за зовнішніми проявами й суб’єктивними відчуттями. Тому необхідно постійно стежити за поведінкою дитини.


2. Страхи й соматичні прояви

У маленьких дітей ознакою депресії може бути не страх, а лише болі в животі. Чим старша дитина, то сильніше ці вияви наближаються до того, що відчуває доросла людина: апатія, хронічно знижений фон настрою, занепад сил, вольові розлади, коли немає сили нічого робити.


3. Поєднання різних факторів

До постійного пригнічення та почуття провини може додаватися самоприниження або соматичні прояви: запаморочення, тахікардія, розлад сну, надмірна пітливість. Першою ознакою депресії у підлітка також може бути генералізація, коли тінейджер каже: «Усе погано! У мене нічого не вийде! У мене немає жодних здібностей! Зі мною ніхто не хоче товаришувати!».


4. Відчуття себе «роботом»

Це тривожний клінічний симптом, коли дитина відсторонюється від світу, почувається немов за склом, ніби світ зроблений із пластиліну.

 

У дитини депресія: що робити?

На першому й другому етапах розвитку депресії, підлітка можна вивести із цього стану. Організувати прогулянку з друзями або піти, наприклад, у салон краси, кіно. Головне «виводити» його регулярно.


Якщо дитина пройшла всі три етапи, й депресія вкорінилася, потрібно звертатися до психіатра. Грамотний фахівець може вирішити величезну кількість проблем, що виникають у випадку глибокої депресії у підлітків. Важливо розуміти, що психіатр спеціалізується не лише на розладах шизофренічного спектра, а й на депресії, тривожності, фобіях, сильних порушеннях сну. У деяких випадках, можливо, доведеться вдатися до медикаментозного лікування. Воно може блокувати депресивний епізод, і подальший розвиток не настане.

Лікування депресії у підлітків: як батьки можуть допомогти?

Усі часом відчувають смуток чи похмурість. Але коли сумний чи поганий настрій триває тижнями, чи довше — коли у поведінці підлітка відбуваються інші зміни — це може бути ознакою депресії.


Депресію можна вилікувати за допомогою правильної терапії. Але проблеми можуть продовжитися чи погіршитися, якщо їх не лікувати. Крім терапії, підлітки потребують додаткової підтримки з боку батьків та інших дорослих у своєму житті.


Якщо ви вважаєте, що у вашого підлітка депресія, поговоріть із ним. Дайте йому зрозуміти, що ви хочете розділити з ним те, через що він проходить. Слухайте, якщо він хоче поговорити.


Заплануйте візит до лікаря чи терапевта, щоб перевірити наявність такого стану. Якщо у вашого підлітка депресія, лікар може пояснити, що він (і ви) можете зробити, щоб допомогти. Найкраще лікувати депресію на ранній стадії.

Як можна визначити, що у моєї дитини депресія?

 

Коли підлітки перебувають в такому стані, батьки можуть помітити сумний чи поганий настрій, що зберігається тижнями чи довше. Але бувають й інші зміни, такі як:

  • Негативний прогноз

Підлітки, які зазнають депресії, можуть бути суворими до себе або до інших. Вони можуть зосередитися на невдачах та поразках. Їм може бути важко побачити позитивні аспекти речей чи гарні сторони самих себе.

 

  • Низький рівень енергії, зусиль, інтересу, задоволення

Підлітки можуть втратити інтерес до речей, які раніше їм подобалися. Може здатися, що їм байдуже. Вони докладають менше часу для шкільних занять чи домашніх завдань. Здається, що все вимагає надто багато зусиль. Ніщо не здається кумедним чи приємним.

 

  • Зміни уві сні

Підлітки можуть спати більше або важко вставати, коли їм це необхідно. У них можуть виникнути проблеми зі сном.

 

  • Зміни у харчуванні

Деякі підлітки з депресією виявляють менший (більший) інтерес до їжі і можуть швидко втрачати (набирати) вагу.

 

  • Погано навчається у школі

Коли підліток відчуває депресію, навчання може даватися йому важче. Він виконує свою роботу, не виявляючи зусиль, та його успішність може впасти.

 

  • Усунення від друзів та сім'ї

Підлітки можуть проводити більше часу на самоті, менше зустрічатися з друзями або здаватися відстороненими.

 

  • Ризикована або шкідлива поведінка

Депресія може призвести до того, що деякі підлітки починають погано поводитися, потрапляти в неприємності або просто частіше сперечатися. Вони можуть демонструвати ризиковану поведінку. Деякі виявляють інтерес до алкоголю або наркотиків.

 

  • Думки чи розмови про самогубство

У деяких депресивних підлітків виникають думки про самогубство. Якщо ви вважаєте, що ваш підліток думає про такі погані речі, запитайте його про це спокійно і з любов'ю. Знання того, що в нього є хтось, до кого він може звернутися, допоможе дитині не діяти відповідно до цих думок. Це також дозволить вам дізнатися, чи потрібна вашому підлітку негайна допомога.

Від чого буває депресія у підлітків?

 

Підлітки можуть впасти в депресію з різних причин. Гени, гормони та життєві події можуть зіграти свою роль.


Деякі підлітки можуть бути більш чутливими через спадкові риси. Гени впливають на області мозку, які впливають на настрій та енергію. У підлітків, які зазнають депресії, можуть бути члени сім'ї, які теж страждають на цю хворобу.


Гормональні зміни, що відбуваються під час статевого дозрівання, можуть впливати на настрій. Деякі підлітки чутливі до гормональних коливань, які відбуваються через сезонні зміни денного світла. Вони спроможні впадати в депресію щороку в один і той самий час, восени або взимку, коли світловий день коротший. Це називається сезонною депресією (або сезонним афективним розладом).


Життєві події та особисті обставини можуть зіграти свою роль. Багато підлітків переживають втрати, сімейні труднощі, конфлікти чи серйозні проблеми зі здоров'ям. Дехто живе в умовах насильства або стикається з травмами. Ці речі не завжди призводять до депресії, але іноді це трапляється — навіть якщо підлітки отримують хорошу підтримку і мають велику внутрішню силу.


Незалежно від того, що відіграє роль у тому, чому підлітки впадають у депресію, правильне лікування допоможе одужати.

Як лікувати депресію у підлітків?

 

Існує кілька науково обґрунтованих методів лікування депресії у підлітків. Вони включають такі види терапії:

  • когнітивно-поведінкова;
  • діалектична поведінкова;
  • міжособистісна;
  • сімейна терапія, заснована на прихильності.

Кожен із цих методів лікування націлений на різні аспекти депресії. Терапевти можуть використовувати деякі з них. Деталі програми залежать від того, що потрібно дитині та наскільки серйозні симптоми.


Терапевти планують лікування кожного підлітка після ретельного обстеження. Вони поговорять з вами та дитиною, щоб пояснити рекомендоване ними лікування. Іноді лікарі також призначають ліки, щоб допомогти підліткам, які перебувають у депресії.

Як терапія допомагає підліткам?

 

Терапія допомагає підліткам вивчити та вирішити свою депресію. Під час терапії підлітки можуть навчитися:

  • відчувати себе зрозумілим і ближчим до інших;
  • говорити про свої почуття, думки та події, які для них важливі;
  • управляти сильними емоціями та настроєм;
  • зменшити шкідливу чи ризиковану поведінку;
  • відновити енергію та мотивацію;
  • покращити свої емоції, думки та світогляд;
  • вчитися та практикувати навички подолання труднощів;
  • відновити здорові сімейні тенета чи кордони;
  • навчитися спиратися на свої внутрішні сили;
  • знайти надію та зцілення, збільшити радість та оптимізм.

Що мені робити, якщо в моєї дитини може бути депресія?

 

В ситуації, коли ви вважаєте, що підлітка депресія, поговоріть із ним. Проявіть любов та підтримку. Дайте йому знати, що вам не байдуже, і ви хочете почути, через що він проходить. У депресивному стані багато дітей почуваються самотніми, відстороненими чи непривабливими. Невеликі прояви турботи можуть допомогти їм відчути себе менш самотніми.


Призначте візит до лікаря-терапевта або психіатра, щоб перевірити його на наявність депресії. Медичні працівники також можуть перевірити наявність інших проблем із фізичним чи психічним здоров'ям, які можуть спричинити певні симптоми.

Як боротися з депресією в підлітковому віці: поради дитині

 

Іноді почуватися погано — це нормально. Люди часто справляються з цим самостійно. Але коли почуття смутку триває кілька тижнів або довше або впливає на ваше повсякденне життя, це може бути ознакою депресії.


Депресія впливає на те, як люди думають і почуваються, а також на те, як вони діють. Ознаки можуть бути непомітними, та їх легко пропустити. Людина з депресією може:

  • легко дратуватися чи поводитися буркотливо;
  • зосереджуватися на невдачах, відчувати провину чи бути самокритичною;
  • втратити інтерес чи задоволення від спілкування з друзями, заняттями чи школою;
  • брати участь у ризикованій поведінці, такій як вживання наркотиків та алкоголю;
  • спати дуже мало або занадто багато;
  • змінити харчові звички;
  • мати низький рівень енергії або відчувати проблеми з концентрацією уваги;
  • страждати від головного болю, спазмів у животі або інших болів;
  • думати чи говорити щось на кшталт: «Я хотів би померти».

Депресія може торкнутися будь-кого, але частіше зустрічається у людей, у яких вона є у сімейному анамнезі. Це також більш ймовірно після стресової або травмувальної події, наприклад, серйозного захворювання або розлучення батьків.

Що робити, якщо в мене депресія?

 

По-перше, ви не самотні. Депресія поширена серед підлітків. Найкраще, що можете зробити, це отримати допомогу, щоб відчути себе краще. Ось кілька способів зробити це:


1. Поговоріть про це


Ви можете звернутися до батьків, вчителя, наставника або тренера. Розкажіть їм, що відбувається. Коли хтось вислухає і проявить турботу, ви зможете відчути себе більш натхненним і менш самотнім.


Якщо у вас немає дорослого, до якого ви можете звернутися, зателефонуйте на лінію психологічної допомоги. Там працюють люди, з якими можна спілкуватися 24 години на добу. Вони можуть вислухати вас і підказати, як отримати необхідну допомогу, навіть не знаючи вашого імені та не бачачи вашого обличчя. Всі дзвінки є конфіденційними, тому ніхто з ваших знайомих не дізнається, що ви телефонували та про що спілкувались.


2. Бережіть себе


Люди краще справляються з емоціями, коли добре харчуються, висипаються, дотримуються постійного порядку дня і залишаються активними. Якщо вам не хочеться тренуватися, подумайте про те, щоб почати з малого, наприклад з ходьби, розтяжки, глибокого дихання або інших вправ на розслаблення.


3. Обмежте час біля екрана


Перегляд або читання контенту, що засмучує, може викликати ще більше почуття депресії, безпорадності або занепокоєння. Дивлячись на екран, вам також складніше заснути, тому вимикайте свої пристрої щонайменше за годину до сну.


4. Запишіться до лікаря


Фахівець зможе підказати, як відчути себе краще, і направити вас до терапевта чи психолога, який допоможе вам краще керувати своїми емоціями. Заплануйте візит якнайшвидше.


5. Пройдіть лікування, якщо необхідно


Лікування може передбачати терапію, іноді разом із ліками. Один із видів лікування, який може порекомендувати ваш лікар, називається когнітивно-поведінковою терапією (КПТ). Вона може допомогти вам:

  • зрозуміти, як думки, почуття та дії впливають одна на одну;
  • замінити негативні думки позитивними;
  • зміцнити особисті стосунки та вжити заходів для запобігання депресії в майбутньому;
  • навчити вас, як справлятися з сильними емоціями та складними ситуаціями;
  • повернутися до занять, які вам подобалися раніше.

Якщо ви переживаєте депресію, багато речей можуть допомогти вам одужати. І завжди знайдеться той, хто допоможе.

Хоча її не завжди легко виявити, підліткова депресія — це серйозна проблема зі здоров'ям, що виходить за межі примхливості. Любов та підтримка дорослих можуть багато в чому допомогти підлітку подолати депресію та повернути своє життя у потрібне русло.