«Зупиніть туберкульоз, поки я живий!»
Напередодні Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом 21 березня 2013 року в Запоріжжі відбулась прес-конференція на тему: «Зупиніть туберкульоз, поки я живий!»
У Запорізькій області, починаючи з 1998 року, щороку проводиться місячник боротьби з туберкульозом, спрямований на підвищення поінформованості громадян у питаннях попередження захворювання в умовах епідемії. Завдяки проведеним протягом останніх 5 років протитуберкульозним заходам в області досягнуто позитивні результати: захворюваність на туберкульоз знизилась на 15,3% смертність від туберкульозу – на 26,0%.
Водночас, на фоні поступової стабілізації епідемічного процесу, на сьогодні загрозу становить поширення мультирезистентного туберкульозу та ко-інфекції (туберкульоз – ВІЛ). Олександр Ахтирський, головний позаштатний фтизіатр Департаменту охорони здоров’я облдержадміністраці, відзначив: «Щороку кількість зареєстрованих випадків мультирезистентного туберкульозу збільшується майже вдвічі. Це пов’язано із покращенням лабораторної діагностики за допомогою генетично-молекулярних тестів для швидкої діагностики туберкульозу, отриманих в рамках програми «Зупинимо туберкульоз в Україні», яку реалізує фонд Ріната Ахметова «Розвиток України».
Світлана Бєляєва, заступник директора Департаменту охорони здоров’я обласної державної адміністрації відмітила, що за 2012 рік за рахунок коштів Державного бюджету отримано протитуберкульозні препарати та лабораторні витратні матеріали на суму 8724,7 тис.грн. З обласного бюджету на харчування хворих на туберкульоз отримано 4338,0 тис.грн., на медикаменти – 1909,8 тис. грн., на проведення капітальних ремонтів протитуберкульозних закладів – 315,9 тис. грн. Завершено ремонт дитячого відділення КУ «Запорізький обласний протитуберкульозний клінічний диспансер».
Костянтин Сілін, голова обласної організації Товариства Червоного Хреста України та Руслан Паршиков, голова правління Запорізького обласного відділення ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД», які представляли громадський сектор, зробили наголос на необхідності об’єднувати зусилля як державних, так і громадських організацій.
Валентина Хіврич, заступник начальника управління освіти і науки Департаменту освіти і науки, молоді та спорту облдержадміністрації, відмітила необхідність залучення дітей до розробки соціальної реклами з профілактики негативних явищ, в тому числі й туберкульозу.
АКСМ-координатор з туберкульозу в Запорізькій області Ірина Дорошенко зупинилася на необхідності залучення фахівців центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді до раннього виявлення туберкульозу серед населення. Вона проінформувала присутніх, що в рамках програми «Зупинимо туберкульоз в Україні» вже пройшли навчання 50 фахівців міста Запоріжжя, а також заплановано навчання ще 30 фахівців області. Ірина Дорошенко також зазначила: «Хворі повинні відчути психологічну підтримку суспільства, а це значить – мати більше сил для одужання».