Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Жертви війни в Україні були в Брюсселі

07.06.2017

«У східній Україні, в охоплених війною районах проживає багато самотніх матерів, які насилу можуть прогодувати своїх дітей, подбати про свої сім’ї. Десятки покалічених людей і інвалідів лежать абсолютно безпорадні, не маючи доступу до харчових продуктів і медикаментів. Потреба в гуманітарній допомозі величезна», – заявив Олександр Вишняков, Директор Гуманітарного Штабу Ріната Ахметова, у Брюссельському прес-клубі.

З початком конфлікту на сході України у 2014 році умови життя на Донбасі стали вкрай важкими. Багато хто став переселенцями, а хто залишився вдома – бореться за виживання. Дехто називає цей конфлікт найгіршою подією в Європі після Другої Світової війни – він забирає тисячі людських життів на непідконтрольних територіях та прилеглих до них районах. Війна відкинула Україну назад. Країна втратила багато позитивних здобутків, досягнутих за роки перед конфліктом; вона залишила слід на житті дорослих і дітей, вибила їх зі звичного ритму і змусила відмовитися від того життя, яким вони колись жили.

«Одного разу я побачив жінку, яка присіла навпочіпки й зігнулася, – розповідає Вишняков. – У неї були запалі щоки й темні синці під очима. Вона сказала: «Я змушена харчуватися різними рослинами, які знайду. Мені більше нічого їсти».

Гуманітарний Штаб при Фонді Ріната Ахметова працює в зоні конфлікту із серпня 2014 року – надає допомогу мирним жителям і створює проекти, які допомагають людям пережити конфлікт. Фонд є неурядовою організацією, діяльність якої спрямована на надання допомоги мирному населенню незалежно від статі, релігії чи рівня життя до початку конфлікту.

Метою першого проекту була евакуація мирних жителів із зони бойових дій; Штаб вивіз 39 462 особи, з них 14 784 – діти. 6 939 осіб тимчасово розмістили на базах відпочинку в Одеській, Херсонській та Миколаївській областях.

Другим кроком у бік підтримки мирних жителів Донбасу було створення програми гуманітарної допомоги з урахуванням їхніх потреб. Людям видають харчові продукти, медикаменти. Основне завдання – забезпечити найбільш ефективну і швидку допомогу в зоні конфлікту, спираючись на потреби кожної людини.

Згодом Фонд розширював свою діяльність – багато уваги приділялося здоров’ю дітей. Зараз Фонд Ріната Ахметова надає допомогу в проведенні життєво важливих операцій і невідкладного лікування для дітей, наприклад, програма «Здорове Серце» покликана допомагати діткам із вадами серця. Також Фонд надає слухові апарати дітям до 5 років, у яких була діагностована втрата слуху. Штаб надає такі медикаменти, як інсулін, протисудомні препарати й засоби проти астми всім дітям до 18 років, які проживають на непідконтрольних територіях або дітям-переселенцям, які виїхали на мирні території Донецької та Луганської областей. Кожна дитина Донбасу може отримати тримісячний запас цих життєво важливих медикаментів.

Поруч з Олександром Вишняковим сиділа маленька дівчинка з хвостиками, у блакитному платтячку й рожевій кофтинці. Вона перебирала пальчиками своє намисто, крутилася на стільці, а потім посміхнулася жінці, яка сидить зліва від неї – її бабусі.

Маленьку дівчинку звуть Мілана, і люди в аудиторії не відразу зрозуміли, що замість однієї ноги в дівчинки протез.

«Їй було всього лише три роки, коли трапився той обстріл, – сказала її бабуся. – Моя дочка прикрила Мілану собою, щоб врятувати її. І тільки ніжка залишилася неприкритою».

Мати Мілани загинула під час обстрілу Маріуполя 24 січня 2015 року. Відтоді Мілана пройшла фізичну і психологічну реабілітацію, які були дуже непростими.

«Найскладніше для дитини – прийняти все це, – сказала Наталя Ємченко, Член Опікунської ради в Гуманітарному Штабі Ріната Ахметова. – Їм необхідно прийняти той факт, що їхні тіла ніколи не будуть такими, як раніше».

У цьому хворобливому процесі Мілану підтримували фахівці, які допомагали їй вчитися ходити заново. Фонд також пропонує програму реабілітації для дітей із травмою війни. Успіх цих проектів частково зумовлений особливою увагою Фонду до балансу фізичного і психічного здоров’я людини. Повноцінне лікування досягається в тому разі, коли пацієнти оговтуються від поранень і здатні впоратися зі своєю душевною травмою, продовжити своє життя.

Випадок Мілани – це той приклад, де є промінчик надії завдяки підтримці Фонду Ріната Ахметова. «Я не знаю, хто має рацію, а хто винен, – сказала бабуся Мілани. – Я лише хочу, щоб перестали страждати діти. І щоб в Україні більше не було війни».

ДЖЕРЕЛО: BRUSSELS EXPRESS