ЗАПИТАННЯ ПСИХОЛОГУ: моя дитина боїться темряви
Психологи Гуманітарного штабу Ріната Ахметова продовжують відповідати на онлайн-запитання мешканців Донбасу й переселенців, яким необхідна консультація. Найактуальніші з них публікуємо на нашому сайті.
Запитання: Моїй доньці 5 років. Вона дуже боїться темряви. Відмовляється самостійно засинати. Якщо прокидається вночі і виявляє, що нікого немає в кімнаті, плаче. Пояснюємо їй, що це просто вигадки, але нічого не допомагає. Як бути?
Відповідь Марини Сорокіної, координатора Психологічної служби Гуманітарного штабу Ріната Ахметова: Різні страхи з’являються разом із дорослішанням дитини і свідчать про те, що розвиток іде нормально. Зокрема, страх темряви є найпоширенішим дитячим страхом. Незважаючи на те, що цей страх належить до вікової норми, ігнорувати його прояв не можна.
Насамперед, варто розуміти, що для дитини страх темряви дуже реальний. Говорячи малюкові про те, що він усе вигадує, ви знецінюєте почуття дитини. Вона залишається сам на сам зі своїми переживаннями. Вважає, що ви її не розумієте, і розраховувати на допомогу дорослого її не доводиться. У такому разі, рівень страху підвищується.
Ось кілька порад, які допоможуть подолати страх темряви:
- Не знецінюйте почуття дитини і в жодному разі не соромте. Малюк замкнеться й перестане вам довіряти.
- Придбайте нічник. Залишайте його увімкненим.
- Поцікавтеся, де саме перебуває джерело страху дитини. Увімкніть світло в кімнаті й разом із малюком огляньте всі місця, які лякають його. Наприклад, удвох загляньте під ліжко або за шафу. Якщо страх дитини викликають певні предмети, буде краще тимчасово прибрати їх із кімнати.
- У жодному разі не намагайтеся «вибити клин клином». Закривати дитину в темній кімнаті – неприпустимо. Ці виховні методи можуть серйозно порушити незміцнілу дитячу психіку.
- Страхи можна ліпити або малювати. Запропонуйте малюкові позбутися їх цікавим йому способом – пластилінову фігурку можна розчавити рукою, а малюнок розірвати або спалити.
- Напишіть назву страху на гелієвій кульці і відпустіть її в небо, сказавши малюкові про те, що його страх відлітає.
- Уникайте перегляду страшних програм у присутності дитини.
- Не починайте гучних ігор безпосередньо перед сном. Дитина надмірно збуджується й засинає складніше.
- Незважаючи на те, що страх темряви вважається нормативним віковим страхом, зверніть увагу на ситуації в родині. Іноді складні стосунки між батьками або ж завищені вимоги до дитини, надмірна суворість, можуть посилювати страхи. У такому разі, ваше завдання забезпечити максимально спокійне оточення для малюка й теплий емоційний контакт.
- Підтримуйте вашу дитину. Дайте їй зрозуміти, що ви розумієте її почуття й готові їй допомагати. Відчуваючи можливість спиратися на батьків, діти легше справляються з будь-якими страхами.
***
Поставити онлайн-запитання психологу можна тут.