Юлія Герасименко: «Діти отримують медикаменти»
Юлія Герасименко, керівник програми «Адресна допомога» Гуманітарного штабу Ріната Ахметова, розповіла газеті «Сегодня» про те, якої адресної допомоги потребують жителі Донбасу й переселенці, і як вони можуть отримати допомогу від Гуманітарного штабу.
– Програма «Адресна допомога« Гумштабу діє з початку конфлікту на Донбасі. Як з’явилася ідея допомагати не тільки продуктами, а й медикаментами?
– Насправді адресну допомогу ще до початку конфлікту надавав Фонд Ріната Ахметова. Люди зверталися в найскладніших ситуаціях, коли самі не могли впоратися з бідою. Програма була орієнтована на допомогу тут і зараз.
Очевидно, що під час збройної сутички ситуація тільки погіршилася. Вперше в нашій історії з’явилися поранені люди, діти. У багатьох від стресу й недоїдання загострилися хронічні захворювання. Ситуація була критичною. Рінат Ахметов прийняв рішення допомагати землякам.
– 1000 тяжкохворих дітей щорічно отримують безоплатні медикаменти. Розкажіть докладніше про проект «Ліки дітям».
– Проект ми почали в жовтні 2015 року. Його мета – забезпечити необхідними медикаментами дітей із Донбасу з важкими хронічними діагнозами. Велика частина дітей – інваліди. До конфлікту вони отримували медикаменти за держпрограмами. Більш ніж два роки допомоги від держави немає. На гарячу лінію Штабу прийшло таку кількість звернень від батьків важкохворих дітей, що ми вирішили не просто допомогти, а виділити окремий напрям. Допомагати системно. Що три місяці діти отримують медикаменти. Багато дітей уже два роки живуть завдяки вчасно отриманим лікам.
– Хто отримує допомогу за цим проектом?
– Усі діти до 18 років, як проживають на непідконтрольних Україні територіях, так і діти-переселенці на мирних територіях Донбасу. Найбільшим попитом за час дії проекту користуються протисудомні препарати – Штаб видав понад 800 наборів для дітей, які страждають на епілепсію, 630 наборів протиастматичних препаратів, приблизно 700 наборів інсуліну й тест-смужок.
– Хто став найпершим отримувачем за проектом «Ліки дітям»?
– Як зараз пам’ятаю багатодітну сім’ю з Донецька, у якій виховуються четверо дітей. Батьки звернулися на нашу гарячу лінію відразу ж після анонсу програми – їхній син страждає на астму з двох років. Сім’я переселилася до Краматорська. Весь цей час що три місяці дитина отримує життєво необхідні ліки.
– Хто ці працівники Штабу, які готові сім днів на тиждень стежити за ситуацією й реагувати на запити?
– Наша команда – це люди, які готові цілодобово працювати для людей. Ми не можемо підходити до виконання роботи формально. Інакше такий режим просто не витримати. Кожне звернення – це непроста історія родини. Працівники сприймають її як особисту, проживають разом із сім’єю всі складнощі. Емоційно важко. Потік звернень дуже великий, але важливо не зачерствіти. У нас у команді багато переселенців із Донецька й області, і вони дуже добре розуміють ситуацію, переживають за тих людей, яким ми допомагаємо.
– Як працівники Штабу дізнаються про людей, які потребують допомоги?
– Багато батьків вже знають, що Штаб допомагає дітям, і звертаються на гарячу лінію по допомогу 0800 509 001. Крім того, ми щільно співпрацюємо з медиками. Якщо до лікарів-партнерів приходять хворі діти і їм необхідна допомога – вони знають, куди звернутися. Працівники Гумштабу Ріната Ахметова завжди на зв’язку.
– Як далі буде продовжуватися робота проекту «Ліки дітям»?
– Ми бачимо, що потреба в ліках залишається дуже високою. Люди регулярно звертаються. Робота проекту продовжиться. Ми будемо й далі допомагати сім’ям, які опинилися в складній життєвій ситуації.
– Які ще напрями допомоги актуальні? З чим звертаються жителі Донбасу й переселенці?
– Особливий напрям – поранені діти. Тут ми підключаємося самостійно. Щойно дізналися з новин або від працівників про подію, зв’язуємося з лікарнями, шукаємо контакти лікарів і батьків. Якщо діти постраждали внаслідок обстрілу або нещасного випадку, упродовж години ми намагаємося цю дитину знайти, запропонувати максимально можливу допомогу. Ми беремо на себе повний медичний супровід на весь період лікування поранених дітей. На жаль, часто діти залишаються інвалідами й потребують візків, протезів, ходунків – ці засоби технічної реабілітації також забезпечує Гуманітарний штаб Ріната Ахметова. Крім цього, ми намагаємося допомогти в усіх ургентних випадках. Якщо питання стосується життя та смерті дитини – Штаб завжди підключається й надає допомогу.
– Звідки найчастіше надходять дзвінки про допомогу на гарячу лінію Гумштабу, і які це прохання?
– Насамперед телефонують мешканці Донецька й Макіївки, переселенці з Маріуполя, Костянтинівки, з інших областей України. Люди просять надати допомогу на лікування та проведення складних операцій, допомогти дітям, які перебувають у реанімації. Багато дзвінків із проханням придбати ліки для дітей, хворих на епілепсію, астму, цукровий діабет. Також є велика потреба в слухопротезування, і ми допомагаємо закупити апарати для дітей із вадами слуху.
– Що вас і працівників «Адресної допомоги» надихає в роботі?
– Результат. У нашій роботі – це життя і здоров’я дітей, їхніх батьків. У нас є поранений хлопчик з Авдіївки. Ми з перших хвилин трагедії були поруч, допомагали медикаментами, контролювали процес лікування. І, незважаючи на те, що лікарі не давали жодних прогнозів, дитина зараз встала на ноги. Вона самостійно ходить! Це така велика перемога! Це і є наша мотивація. Знати, що твоя робота в Гуманітарному штабі Ріната Ахметова допомагає людям вижити, якісно поліпшити життя.