Як усунути проблему складного засинання і знизити ймовірність появи страшних снів - коментує кризова психологиня Олена Ємченко
На програму “Рінат Ахметов - Дітям. Сирітству - ні!” почастішали запитання користувачів порталу щодо підвищеної тривоги та жахів, які сняться дітям ночами. Також кажуть, що взагалі тривають проблеми з засинанням як у дітей, так і в дорослих.
Як на це реагувати, і чому жахливі сни про війну сняться навіть тим дітям, хто не бачив на власні очі війну - відповідає експертка, кризова психологиня Олена Ємченко, експерт Фонду Ріната Ахметова з травми війни.
- Зараз найбільша кількість звернень до психологів від українців - це панічні настрої, підвищений рівень тривоги та жахливі сни. Взагалі, у багатьох людей зараз великі проблеми зі сном через знервованість, нав’язливі думки та постійну напругу. На жаль, у стані, в якому знаходиться Україна - це не дивно. Триває страшна війна.
Жахи можуть з’являтися на різних рівнях травматизації. Тобто це не залежить від того, що саме бачила дитина, і не залежить від того, коли вона це бачила - вчора чи кілька місяців тому.
На жаль, жахи можуть з’являтися і через півроку після того, як сталася війна. І з’являються навіть у тих, хто на власні очі війну не бачив, а лише чув про неї від батьків чи з екранів ТБ. Тому бажано знати декілька ключових правил, які допоможуть заспокоїти дитину.
Аби знизити тривогу і появу поганих снів, ввечері бажано:
- проговорити з дитиною, що б такого цікавого вона хотіла б побачити уві сні;
- дотримуватися “гігієни сну” (лягати приблизно в однаковий час, перед тим створити спокій й тишу);
- можна додати ритуали та молитви;
- використовувати метод розслаблення м'язів ;
- для тих дітей, хто полюбляє музику, можна ставити перед сном спокійні композиції,
- можна використовувати “білий шум” або "рожевий шум" ;
- якщо дитина маленька, можна читати на ніч терапевтичні казки.
Якщо дитині наснився поганий сон, обов’язково:
- поговоріть з дитиною про цей сон зранку, або періодично повертайтеся до цієї теми на протязі дня;
- уважно вислухайте дитину;
- разом “домалюйте” позитивне завершення сну словами, або запропонуйте дитині намалювати свій сон і додати його щасливе завершення.
Нічні жахи вбачаються страшними через те, що у сні вони виглядають, як реальність, тому дуже важливо, коли дитина прокинеться і розповість про свій жах, пояснити їй, що це був лише сон.
Ще - прохання! Не намагайтеся “розшифровувати” сни, не використовуйте складних психологічних методик розшифрування сну. Особливо якщо ви взяли дитину під опіку під час війні, і не знаєте рівень її травматизації.