Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Як розуміти підлітків: чому прохання батьків залишаються без уваги?

04.04.2025

Підлітковий вік — це складний етап життя, коли діти починають формувати свою ідентичність, прагнуть незалежності та можуть протиставляти себе дорослим. Відмова виконувати прохання батьків може бути проявом цього перехідного періоду. У цій статті тренерка Київського міського центру соціальних служб Анна Бурик розкриває основні причини такої поведінки та ефективні методи вирішення цієї проблеми.

Причини того, чому підлітки відмовляються виконувати спокійні прохання, можуть бути різними:

1. Прагнення незалежності.

Підлітки намагаються показати, що вони самостійні, і можуть не виконувати прохання дорослих, щоб підкреслити свою незалежність.

2. Емоційні та гормональні зміни.

Гормональні перепади можуть впливати на емоційний стан підлітків, роблячи їх більш дратівливими чи схильними до опору.

3. Недовіра або незгода з проханням.

Якщо підліток не розуміє причину прохання або не погоджується з ним, то може відмовитися виконувати його.

4. Відчуття нехтування чи відсутність взаємоповаги.

Підлітки потребують відчуття того, що їхні думки враховують. Якщо їм здається, що дорослі не поважають їх, вони можуть ігнорувати прохання.

5. Тиск середовища чи власні інтереси.

Інколи підлітки більше зосереджені на своїх інтересах або впливі друзів, ніж на виконанні прохання дорослих.

Як радить фахівчиня, спочатку варто звернути увагу на те, чи достатньо сформована прив’язаність між батьками та дитиною.

«Дитина дослухається до батьків, із якими є міцний емоційний зв’язок. Необхідно працювати над формуванням прив’язаності», — зазначає Анна Бурик.

Також варто проаналізувати, чи немає звички в сім’ї (способу спілкування з дитиною), коли вона виконує прохання тільки після підвищення голосу.

Заволодійте увагою підлітка, встановіть зоровий контакт – і тільки тоді починайте розмову. Крім цього, відразу проговоріть, які можуть бути наслідки тієї чи іншої поведінки.

«Перед тим, як попрохати дитину про щось або донести певну інформацію, переконайтеся, чи підліток вас бачить, чує і розуміє, оскільки в той момент він може бути захоплений цікавою для нього діяльністю», — підкреслює Анна Бурик.

Також експертка радить замість наказів спробувати домовитись про правила або обов'язки. Це створить відчуття партнерства.

Враховуйте інтереси дитини. Показуйте, що вам важливо, що цікаво і важливо для неї. Спільні інтереси допоможуть зміцнити зв'язок.

Демонструйте своїм прикладом, як ви дотримуєте своїх обіцянок та домовленостей.

Підлітковий період — це час змін і зростання як для дитини, так і для батьків. Головне — терпіння, розуміння і любов, що допоможуть побудувати міцні та здорові стосунки.

Також читайте поради, як боротися з дитячими крадіжками тут.