Як проявляється стрес у дітей і підлітків

Дитячі психологи, які зараз працюють із наслідками воєнного конфлікту, кажуть, що, з одного боку, потрібно активно привертати увагу дорослих до проблеми впливу воєнної та стресової обстановки на психологію дитини, а з іншого - уникати зайвої драматизації та залякування батьків і близьких родин, які переживають зараз АТО разом із дітьми. Багато хто й так у жаху і розгубленості: додаткова крапля на шальки терезів «все погано» може настільки «опустити руки» батькам, що ефект буде зворотний - не допомога і дії, а цілковита апатія і безсилля.
Про це у своїй статті розповів кандидат медичних наук, лікар-психофізіолог, старший науковий співробітник - професор Дмитро Коршевнюк.
Чим небезпечний стрес для дитини?
Стрес ніколи не минає безслідно: у дитини можуть з'являтися зниження успішності в школі, складнощі під час спілкування з однолітками, конфлікти з батьками. Така дитина також може стати замкнутою або занадто активною.
Після стресу організм дитини продовжує перебувати в стані підвищеної напруги, що може стати причиною збою в роботі всього дитячого організму. Порушення з боку імунної системи у дитини спричиняють підвищену сприйнятливість до бактеріальних, вірусних і паразитарних інфекційних захворювань. Наслідки стресу в дитини можуть проявлятися у вигляді «ведмежої хвороби» (синдром подразненого кишечника), що є сигналом про неправильну роботу органів травлення. На тлі зневоднення погано засвоюються поживні речовини, які необхідні як для фізичного, так і розумового розвитку. Таким чином, в організмі дитини, що росте і розвивається, виникає ціла низка порушень фізіологічних функцій.
Але все не так страшно, як здається на перший погляд, тому що організм дитини має особливий «запас міцності». Перш ніж розібратися, як допомогти дитині впоратися зі стресом, необхідно з'ясувати механізми виникнення і розвитку стресових реакцій.
Які події можуть викликати стрес у дитини?
У дітей і підлітків виникає стрес, якщо вони самі пережили або стали очевидцями так званих психотравмуючих подій. Такими подіями є:
- Війна/бойові дії
- Стихійні лиха (природні та техногенні)
- Автомобільні катастрофи
- Терористичні акти
- Несподівана смерть близької людини
- Викрадення людини
- Сексуальне та/або фізичне (фізіологічне) насильство
- Напад
- Вимушене переселення в інші регіони
- Або інші події, які загрожують безпеці або життю дитини.
За даними Національного Центру посттравматичних стресових розладів США (U.S. Department of Health and Human Services, Administration for Children and Families, Administration on Children, Youth and Families, Children's Bureau. ChildMaltreatment, 2013), лише третина дітей, які пережили стрес, отримує необхідну допомогу. І це в США - країні, яка вважається однією з найкращих у боротьбі з наслідками стресу. Існує дві основні причини цього показника:
- батьки не знають про наслідки стресу
- діти бояться висловити свої проблеми.
Європейські вчені M.Blom та R.Oberink під час дослідження поширеності наслідків пережитого стресу в дітей виявили, що 15-43 % дівчаток і 14-43 % хлопчиків пережили хоча б одну стресову ситуацію. З тих дітей і підлітків, які потрапили в зону стресу, 3 - 15 % дівчаток і 1 - 6 % хлопчиків змушені були пройти спеціалізоване лікування. Але в ці, здавалося б «сухі» відсотки статистики, також може потрапити і ваша дитина.
Від чого залежить тяжкість ускладнень стресу в дитини?
Існує три основні причини, які збільшують шанси розвитку важких ускладнень у дітей і підлітків після пережитого стресу:
Чим сильнішим був стрес, тим важчі ускладнення виникають у дитини. Дітям і підліткам, які переживають дуже сильний стрес, як правило, потрібно більше часу, щоб повернутися до нормального життя.
Чим більше батьки проявляли турботу про дитину після стресу, тим легше переносяться його наслідки. Якщо батьки показують свою стурбованість дитині, оточують її ласкою, добротою, турботою, і дитина відчуває повну підтримку з боку батьків, то наслідки перенесеного стресу в дитини перебігають у м'якшій і легшій формі.
Що ближче дитина до стресової ситуації, то важчі ускладнення. Якщо дитина, наприклад, була безпосереднім свідком воєнних дій, а не побачила бої по телевізору, то ускладнення, відповідно, будуть важчими.
Як проявляються наслідки пережитого стресу в дитини?
Діти шкільного віку (5-12 років).
Діти в цьому віці зазвичай пам'ятають лише частину стресової ситуації, або ж мимоволі змінюють черговість подій пережитого стресу. Крім того, вони можуть вважати причиною стресової ситуації якісь «події» минулого. Діти вірять, якщо такі самі «події» виникнуть ще раз, то такий самий стрес обов'язково виникне знову. Тож діти знають, якщо вони звертатимуть увагу на ці «події» й остерігатимуться їх, то вони зможуть уникнути повторення такого самого стресу надалі. Це призводить до виникнення зайвої підозрілості та розвитку страхів у дітей. Наприклад, якщо чорний кіт перебіжить дорогу, то діти вірять, що з ними станеться біда.
Діти 5 - 12 років можуть показувати ці «події» в їхній грі, програючи частину пережитої стресової ситуації. Важливо зауважити, що такі забави не впливають на розвиток наслідків пережитого стресу на організм дитини.
Діти цього віку можуть також «переносити» частину стресу в їхнє повсякденне життя. Наприклад, дитина може носити іграшковий пістолет до школи, побачивши стрілянину навіть по телевізору.
Підлітки (вік 12-18 років).
Деякі прояви перенесеного стресу в підлітковому віці схожі на дорослі. Одна з відмінностей полягає в тому, що підлітки частіше, ніж діти або дорослі, демонструють імпульсивну й агресивну поведінку.
Крім перерахованого вище, діти та підлітки після стресу часто відчувають страх, занепокоєння, смуток, печаль, гнів, почуття самотності та інші негативні емоції. До оточуючих вони відчувають зневагу, ненависть і відсутність довіри. Також у підлітковому віці спостерігаються порушення поведінки - агресія, недоречна (розв'язна) сексуальна поведінка, нанесення собі тілесних ушкоджень і зловживання алкоголем або наркотиками.
У деяких дітей наслідки перенесеного стресу можуть зберігатися протягом багатьох років, але якщо дитина отримує необхідну увагу батьків, близьких людей або дорослих, то наслідки перенесеного стресу можуть минути через кілька місяців. У низці важких випадків дитині може знадобитися спеціалізоване лікування, зокрема й призначення лікарських засобів.