Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Як підтримати дитину під час розлучення батьків: рекомендації психолога Фонду Ріната Ахметова

14.04.2025

Розлучення батьків може негативно позначитися на дитині та її психологічному та емоційному стані. Адже в такі моменти діти часто не розуміють причин змін у родині, можуть відчувати провину за розлучення, боятися втратити зв’язок з одним із батьків і переживати тривогу через невизначеність майбутнього. Тому батьки повинні вжити заходів для того, щоби забезпечити благополуччя своїх дітей і допомогти їм упоратися з важкою ситуацією.

Психологиня Фонду Ріната Ахметова Анна Часовникова радить батькам спостерігати за змінами в поведінці та емоційному стані дитини, адже ці ознаки можуть бути показниками стресу.
Як поговорити з дитиною про розлучення так, щоби вона почувалася у безпеці та не стресувала, дивіться корисний відеоролик із практичними порадами тут: https://bit.ly/427xWB7

Ми зібрали найдієвіші поради, які допоможуть батькам підтримати дитину в період розлучення.

— Поясніть дитині, що таке розлучення — дітям потрібно пояснити ситуацію просто, розказати, що хоча стосунки між батьками змінюються, вони все одно люблять дитину.

— Уникайте звинувачень — важливо зберігати нейтральність і підкреслювати, що розлучення — це рішення обох батьків, а дитина не повинна брати на себе відповідальність за ситуацію.

— Уникайте конфліктів перед дитиною — батьки повинні намагатися уникати суперечок і конфліктів перед дитиною. Вона може сприйняти це як загрозу і почати відчувати себе винною або відповідальною за ситуацію.

— Залишайте зв’язок з обома батьками — запевняйте дитину, що вона не винна у розлученні, і що ви з обома батьками продовжуєте її любити. Також наголосіть, що важливо залишатися в добрих взаєминах з обома батьками.

— Дайте дитині час для адаптації — розлучення може бути великим шоком для дитини, і їй може знадобитися час, щоб впоратися з новою реальністю. Підтримуйте її, але також будьте терплячими і готовими до того, що процес адаптації може зайняти деякий час.

— Не виливайте свої емоції на дитину — вона не повинна ставати свідком вашої тривоги або негативних почуттів через розлучення. Уникайте таких висловлювань, як «твій батько/мати безсовісна/ий»..

Загалом, за роки роботи психологи Фонду Ріната Ахметова надали психологічну підтримку вже понад 1,2 мільйона українців. Натепер пріоритетною є психологічна допомога дітям, які постраждали від наслідків війни, вона надається на змінах «Блогер Кемп» у рамках проєкту «Рінат Ахметов – Дітям. Мирний відпочинок дітям України».

Слідкуйте за оновленнями Фонду Ріната Ахметова на сайті https://akhmetovfoundation.org/news