Як перевірити, чи сформована прив’язаність у дитини? Вісім ознак
Проживши з дитиною якийсь час, дорослі часто перестають помічати, чи відбуваються з нею якісь зміни. У декого навіть опускаються руки – їм здається, що всі зусилля марні. Фахівці програми «Рінат Ахметов – Дітям. Сирітству – ні!» дізналися відповідь на це запитання в дитячого психолога Наталії Міщенко.
Щоб зрозуміти, сформована у вашої дитини прив'язаність чи ні, достатньо звернути увагу на кілька моментів.
1. Дитина відповідає усмішкою на усмішку.
2. Не боїться дивитися в очі й відповідає поглядом.
3. Прагне бути ближчою до дорослого, особливо коли страшно або боляче, вона використовує батьків як надійну пристань.
4. Приймає розради батьків.
5. Відчуває (відповідно до віку) тривогу в разі розставання з батьками.
6. Грає, взаємодіючи з батьками.
7. Відчуває (відповідно до віку) боязнь незнайомих людей.
8. Приймає поради та вказівки батьків.
ВАЖЛИВО! Дитина із сім’ї, у якій у неї був досвід побудови більш-менш нормальних стосунків зі своїми батьками, швидше та легше може прив’язатися до нових батьків. І навпаки, дитина, яка не мала такого досвіду, яка прожила в дитячому закладі, де не було людини, що виявляла до неї постійну увагу, відчуватиме значно більше труднощів у побудові стосунків із новими батьками.
Слід бути готовим до того, що дитина віком понад три роки, прийнята в сім’ю, може проявляти значний регрес у поведінці. Починає поводитися, як зовсім малюки. У такий спосіб вона намагається пройти у своєму розвитку «пропущені стадії» – може втратити навички, пов’язані з туалетом, просити пити з пляшечки або щоб її погойдали на руках. Так діти прагнуть неусвідомлено заповнити етап стосунків із мамою, які вони пропустили. Або навпаки, може уникати тілесного контакту, навіть найменшого дотику, особливо якщо вона мала негативний досвід стосунків із дорослими.
Для формування прив'язаності важливою є послідовність підходів батьків. Якщо до дитини, коли вона вночі заплаче, один раз підійшли, а наступного разу ні, буде регрес, який породить недовіру дитини до світу. Заповніть усі «порожнечі» та «пропуски» терпляче, з любов’ю – і результат не змусить на себе чекати!
Своїм досвідом і запитаннями ви можете ділитися на нашому порталі «Рінат Ахметов – Дітям. Сирітству – ні!» або на сторінці програми на https://www.facebook.com/SirotstvyNet