Як не пропустити туберкульоз у власному організмі або що треба знати про діагностику туберкульозу
Найкраща профілактика туберкульозу – це сильний імунітет і рання діагностика. Що таке рання діагностика і яка саме діагностика це повинна бути – розповідає лікар-фтизіатр КЛПУ ОКТБ (Донецька обласна туберкульозна лікарня) Коханова Наталія Борисівна.
Уявімо собі звичайну людину, яка погано себе почуває, – причин такого стану може бути дуже багато, і щоб швидше одужати, така людина найчастіше йде в аптеку і купує собі симптоматичні препарати. Дуже рідко звичайна людина відразу звернеться до лікаря. Саме з цієї причини дуже часто на лікування надходять хворі з туберкульозом у запущеній стадії. А це означає, що лікування триватиме довше, побічні ефекти можуть бути більш вираженими і велика кількість людей може бути інфікована.
Саме тому кожна людина повинна знати про прояви туберкульозу – вони різноманітні і неспецифічні. Слабкість, підвищена стомлюваність, зниження маси тіла, пітливість у нічний час, підвищення температури тіла без видимої причини, болі в грудній клітці, кашель протягом двох або більше тижнів, – все це симптоми туберкульозу, рання діагностика якого є запорукою успішного одужання.
Якщо Ви кашляєте протягом двох і більше тижнів, зверніться за допомогою до свого сімейного або дільничного лікаря, який направить Вас на флюорографічне обстеження. При виявленні патології Вам призначать рентгенологічне дообстеження і дослідження мокротиння на наявність збудника – мікобактерії туберкульозу. У разі негативного аналізу мокроти і наявності змін на рентгенограмі Ваш сімейний лікар призначить Вам пробне лікування антибіотиками широкого спектру дії на два тижні і контрольне рентгенологічне дослідження.
Якщо після проведеного лікування на контрольній рентгенограмі будуть виявлені зміни, необхідно проконсультуватись у лікаря-фтизіатра. Якщо Вам поставили діагноз «туберкульоз», обов'язковим є прийом 4-х або 5-ти компонентної протитуберкульозної терапії. Лікування має складатися з декількох протитуберкульозних препаратів, оскільки при однокомпонентній терапії виробляється стійкість до препарату і він стає неефективним, а прийом 4-х або 5-ти препаратів не дає можливості мікобактерії туберкульозу пристосуватися до них. Тільки тривалий, щоденний прийом полікомпонентної терапії перешкоджає розвитку стійкості до найбільш ефективних протитуберкульозних препаратів і є запорукою ефективного лікування від туберкульозу.
Під час лікування туберкульозу потрібно пам'ятати про те, що лікуючий лікар – це помічник, і він бажає якнайшвидшого одужання. Тільки виконуючи всі його призначення, можна перемогти цю хворобу.
Також хочеться відзначити кілька важливих складових профілактики туберкульозу – це здоровий спосіб життя, відсутність шкідливих звичок, заняття спортом, вживання великої кількості свіжих овочів і фруктів. При перших симптомах захворювання, необхідно відразу звернутися до лікаря за правильною постановкою діагнозу, а не в аптеку за пігулками.
Як показує практика, прості речі є найбільш ефективними.
Коханова Н.Б., лікар-фтизіатр.
Джерело: Likar.info