Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Як материнська депривація впливає на розвиток дітей, з’ясовували під час зустрічі з батьками

20.02.2025

14 лютого 2025 р. була успішно проведена онлайн-зустріч для батьків «Теплі зустрічі: вплив материнської депривації на розвиток дитини» в межах благодійного проєкту «Рінат Ахметов — Дітям. Усиновлення та розвиток сімейних форм виховання». Відвідали зустріч 196 чоловік. Учасниками вебінару були прийомні батьки, патронатні вихователі та ДБСТ, опікуни та психологи.

Під час зустрічі психологиня, мама-вихователька дитячого будинку сімейного типу Людмила Відніченко розповіла про феномен материнської депривації та психологічні й фізичні наслідки відсутності материнської підтримки та любові для дитини. Цей феномен може виникати з різних причин, таких, як відсутність матері, емоційне відсторонення, хронічна хвороба матері або перебування дитини в інтернатному закладі.

«Материнська депривація — відрив від матері або недостатність взаємодії з нею, призводить до того, що дитина відчуває дефіцит емоційного тепла, з одного боку, і виявляється в сенсорно збідненому середовищі, не відчуваючи задоволення від погладжувань, погойдувань, розмов, просто дотиків, із іншого боку», — розповіла Людмила Відніченко.

Як зазначає психологиня, дитина, яка від народження не отримує материнського тепла, любові та прийняття, не задовольняє свою базову потребу в спілкуванні з мамою, матиме проблеми у фізичному, когнітивному, емоційному та соціальному розвитку. Її уявлення про себе та світ будуть деформованими через відсутність довіри та досвіду надійної материнської прив'язаності.

«Материнська депривація є травматичним досвідом, таким, що впливає на розвиток мозкових структур, відповідальних за когнітивний та емоційний розвиток дитини», — зазначила Людмила Відніченко.

Мама-вихователька поділилася своїм досвідом роботи з дітьми, які зазнали материнської депривації. Крім того, фахівчиня надала корисні поради щодо створення сприятливого середовища для розвитку дитини, яка виховувалася в умовах депривації.

«Одне з завдань прийомного батьківства – відродити в дитині віру в себе і довіру до світу», — наголосила фахівчиня.

Таким чином, негативні соціальні умови в перші роки життя дитини здатні спровокувати патологію психофізіологічного розвитку. Та це не вирок, зазначила психологиня.

«Турботливе сімейне середовище терапевтичної родини здатне творити дива. З урахуванням пластичності людського мозку та неймовірних ресурсів для виживання, закладених у систему людини, можлива корекція розвитку. Своєчасне професійне втручання в процес абілітації – запорука подолання наслідків травматизації в ранньому дитинстві», — підкреслила Людмила Відніченко.

Учасники зустрічі відзначили науковий і водночас доступний виклад інформації під час зустрічі та подякували організаторам і спікеру за можливість отримати важливі знання, які вони будуть використовувати у вихованні дітей.

Відгуки учасників зустрічі:

«Зустріч дуже сподобалася. Спікер – дуже емоційна жінка з італійським темпераментом і така яскрава особистість!»

«Цікава, корисна інформація. Науковий і водночас доступний виклад. Щира вдячність спікерці та організаторам заходу за проведений захід».

«Цікава інформація та презентація. Мені сподобалося, що є погляд із позиції кожної теорії та вони між собою поєднані».

«Тема дуже корисна для повсякденного життя прийомних родин. Особливо дякую, що лектор не просто психолог, а й прийомна мама».

«Дякую за підготовку цікавої, пізнавальної зустрічі. Бажаю вам здоров'я і натхнення в подальшій роботі».

«Чудова спікерка. Давно слідкую за її роботою. Як завжди, дуже інформативно і корисно».

«Дякую за дуже важливу інформацію. Щось знали, щось почули нове. А взагалі, ви надихаєте своїми зустрічами».