Як боротися з дитячими крадіжками: поради

Діти — спостережливі та допитливі, тому часто діють імпульсивно, не замислюючись про наслідки своїх вчинків. Дитячі крадіжки — це делікатне, але досить поширене явище, що може стати великим викликом для батьків. Воно не лише викликає тривогу, але й змушує задуматися про те, що спонукало дитину до такої поведінки.
У цій статті тренерка Київського міського центру соціальних служб Анна Бурик розкриває основні причини дитячих крадіжок, їх можливі наслідки та надає рекомендації для батьків, як реагувати в таких ситуаціях.
Діти можуть красти вдома та в магазинах із різних причин, і це часто пов'язано з їхнім віком, емоційним станом чи соціальними факторами.
Як радить експертка, передусім визначаємо причини крадіжок і потребу, яку закриває дитина.
Причини крадіжок:
- спосіб привернути увагу батьків;
- відсутність самоконтролю (дитина не контролює свої дії);
- протест проти батьків (якщо вдома дуже багато правил і заборон);
- спосіб «купити» друзів, якщо в дитини не складаються стосунки з однолітками;
- тиск однолітків (друзі провокують вкрасти «на слабо»);
- отримання задоволення або адреналіну за допомогою ризикованої поведінки;
- нерозуміння понять «своє» і «чуже».
«Визначивши першопричину, можна допомогти дитині її усунути, і таким чином вирішити питання крадіжок», — запевняє Анна Бурик.
Крадіжка, скоєна дитиною — це привід для розмови, а не лише для покарання. Батькам важливо проявляти терпіння, увагу та любов, щоб допомогти дитині зрозуміти наслідки її вчинків і побудувати здорові моральні цінності.
«Варто також розповідати дитині про правові наслідки крадіжок та заподіяння шкоди чужому майну: про кримінальну відповідальність дитини і батьків, про види покарань», — зазначає Анна Бурик.
В Україні відповідальність за крадіжки, вчинені дітьми, залежить від віку дитини та обставин правопорушення.
Діти до 14 років – не несуть кримінальної відповідальності, але можуть бути застосовані виховні заходи (нагляд, обмеження дозвілля або направлення до спеціальних навчальних закладів).
З 14 років діти можуть нести кримінальну відповідальність за тяжкі злочини, включаючи крадіжки. Покарання може включати штраф, громадські роботи, виправні роботи або навіть позбавлення волі, залежно від тяжкості злочину.
Якщо вартість викраденого майна не перевищує певної суми (наприклад, 757 грн у 2025 році), це може кваліфікуватися як адміністративне правопорушення. Покарання включає штраф, громадські роботи або адміністративний арешт. Батьки можуть бути оштрафовані за неналежне виховання дітей.
Пам'ятайте: крадіжка — це не лише порушення правил, а й емоційний сигнал. Ваші терпіння та підтримка допоможуть дитині зрозуміти, як бути чесною та відповідальною людиною. Батьки можуть перетворити будь-яку ситуацію на цінний урок життя, якщо підійдуть до неї з любов'ю та мудрістю.
Як пройшла тепла зустріч з батьками на тему як виховувати дітей без покарань, читайте тут.