Як батькам знайти сили та натхнення в карантині. Поради корекційного педагога
Отже, ми прожили на карантині місяць. Однак більшість батьків відчуває втому від тривалої патової ситуації. Фахівці програми «Рінат Ахметов – Дітям. Сирітству – ні!» попросили експерта Фонду, корекційного педагога Наталю Ліповець.дати кілька корисних та дієвих порад.
- Тридцять днів карантинних обмежень позаду. Привід до радості у нас з вами досить вагомий: в умовах обмеженої життєдіяльності кожен з нас створив свій, унікальний досвід проживання форс-мажорних подій.
Нас поставили в умови, у яких кожен глибше пізнав себе. Поступова зміна відчуття в середині кожного з нас від паніки до відчаю неймовірно втомила людей, і на четвертий тиждень карантину більшість майже перестала боятися. Ми захищаємось як можемо, і домашній режим тепер просто факт життя.
Цей стан можна порівняти з примхливою погодою: коли на вулиці дощ, ми беремо парасольку і продовжуємо діяти. Одже, у відповідності до сьогодення, ми вибираємо ЗГОДУ бути ефективними, замість ПРОТЕСТУ.
Протест завжди вимагає великих ресурсів, насамперед психічних. Чи є сенс руйнувати най головніше – здоров’я себе та оточуючих?! Кожна криза формує нові навички поведінки, тож, я пропоную батькам - і тим, хто тільки планують ними стати – нову модель реагування.
Прийшов час включити «Дорослого» - ту частину нашої особистості, яка вміє брати відповідальність. Ми потребуємо дисципліни, ефективності та розумних дій в полі нашого спільного буття. Колись давно, у радянські часи мого дитинства, багато разів я чула фразу: «Громодяни, дотримуйтеся режиму праці та відпочинку!» На перший погляд дуже смішно, але запевняю вас, так думає тільки людина, яка не відчула на собі конкретні результати такої геніальної рекомендації. Якщо хтось з вас знайомий з тайм менеджментом, то ви з легкістю пригадаєте базові опори цієї науки: структура часу та дії.
В кожній родині є людина, яка легко вміє зайти в структурований спосіб життя, і людина, якій це дається складно. Будемо ввічливими: дамо можливість реалізувати свій потенціал з тайм-менеджменту нашим родичам. Один починає – інші потроху включаються. Це схоже на ігру, тож пограємося! Важлива умова: за для тиші в домі, ми не примушуємо нікого до обов’язкових змін. Ми пропонуємо новий варіант буденності, освіжаємо наше сьогодення, і починаємо тільки з себе.
Який може бути тайм-менеджмент в чотирьох стінах? Пояснюю. День починається з пробудження, отже одним з варіантів може бути трудотерапія з приготування сніданку. Простий момент, але важливо не швиденько ковтати їжу, лежачи під ковдрою з смартфоном, а сісти всім разом за стіл, так, як ми робили це багато днів до карантину. Чистою оселя сама себе не зробить, щодня вона потребує наших маленьких або великих зусиль.
Починає один, просить допомоги у іншого і так далі. Невеличка наполегливість, гумор та добрий настрій – супутники ваших дій. Зрозуміло, нічого нового я не пропоную: тільки інший спосіб, погляд, настрій. Ми вже багато днів відлежали боки, намагаючись вивчити і зрозуміти всі світові новини. Ми вже пам’ятаємо, що нічого позитивного крім поганого цей спосіб життя нам не дав. Висновок напрошується сам собою: щоб відчувати бадьорість, треба обтяжити себе фізичною активністю, різко скоротивши інформаційний бум.
Отже, структуроване життя, натхнення до дії дає нам:
• нові способи проживання буденності • затишний простір • відчуття своєї дієспроможності • ми стаємо прикладом взаємодії для своїх дітей • наші тісні стосунки оновлюються, стають глибшими • ми робимо щось більше для рідних, ніж для себе • і, найголовніше, розуміння того, що я і тільки я вирішую ким мені бути і що відчувати,
Від всього сердця бажаю вам доброго настрою і дій!