Від туберкульозу дітей врятує прививка БЦЖ і проба Манту
15.11.2011
Багато міст і сіл України неблагополучні щодо туберкульозу. Але в Києві ситуація відносно стабільна - за останні 10 років показники захворюваності на цю недугу у дітей до 14 років тримаються в межах 5-7 осіб на 100 тисяч. Завдяки тому, що столичні фтизіатри вчасно проводять діагностику та профілактику інфікованим дітям, навіть намітилася деяка тенденція до зниження захворюваності.
У групі ризику ті, хто погано харчується
Збудник туберкульозу - бактерія Mycobacterium tuberculosis. Ще її називають паличкою Коха - за іменем вченого, який її відкрив в 1882 році. Вона передається переважно повітряно-крапельним шляхом і вкрай стійка до холоду, тепла, вологи. Зазвичай недуга розвивається у людей з ослабленим імунітетом, а також у дітей, що проживають в контакті з хворими на туберкульоз; в сім'ях, які ведуть асоціальний спосіб життя або мають погані побутові умови (тісні сирі квартири, порушення санітарно-гігієнічних норм прибирання приміщень). Крім того, привертає до захворювання відсутність повноцінного харчування.
При зниженні імунітету у людини паличка Коха швидко розмножується і руйнує органи. Туберкульоз здатний вражати очі, кістки, шкіру, сечостатеву систему, кишечник і т.д. Але найчастіше зустрічається туберкульоз легенів. Особливо важко хворіють діти. Але можна попередити розвиток хвороби, якщо вчасно провести у них діагностику (реакцію Манту), хіміопрофілактику, поліпшити харчування й оздоровити.
Щеплення мікобактеріями
- Найкраща профілактика недуги - щеплення БЦЖ. Хоча вона не є 100-відсотковою захистом від інфекції, - розповідає головний позаштатний дитячий фтизіатр Головного управління охорони здоров'я м. Києва, заслужений лікар України, головний лікар Київської міської дитячої клінічної туберкульозної лікарні Інна Рубан. - Проте сьогодні це єдиний доступний засіб, який може попередити захворювання на туберкульоз.
Щеплення - підшкірне введення живих мікобактерій вакцинного штаму БЦЖ-1. Після процедури бактерії швидко розмножуються, у дитини розвивається тривалий імунітет до туберкульозу. Більше того, вакцинація - це надійний захист дитини від захворювання туберкульозним менінгітом. Адже недуга дуже часто призводить до вираженої інвалідності.
Зазвичай БЦЖ роблять у пологовому будинку на 4-й день після народження. І потім раз на рік за допомогою підшкірної проби Манту (туберкулінова проба) визначають зміну протитуберкульозного імунітету.
Ускладнення після вакцинації БЦЖ зустрічаються рідко і зазвичай носять місцевий характер у вигляді лімфаденітів.
- За 18 років моєї роботи фтизіатром в Києві не було жодного генералізованого ускладнення, - каже фтизіатр Інна Рубан. - А частота місцевих ускладнень реєструється нижче регламентованих норм: для щеплення вакциною БЦЖ російського виробництва це 0,06%, а для БЦЖ данського виробництва - всього 0,01%.
Якщо пропущена вакцина
Якщо в пологовому будинку не провели вакцинацію БЦЖ, то в дитячій поліклініці здоровій дитині у віці до двох місяців її зроблять без попередньої реакції Манту. Після двомісячного віку необхідно спочатку зробити туберкулінову пробу. Адже дитя вже спілкувалося з різними людьми і, можливо, інфікувалося мікобактеріями туберкульозу. Тільки при її негативному результаті зроблять БЦЖ.
Медичним проти показом до вакцинації можуть служити недоношеність, низька маса тіла малюка при народженні, гемолітична хвороба новонароджених (жовтяниця), ураження нервової системи, гострі респіраторні захворювання, захворювання шкіри і т.д. Дозвіл на проведення щеплення дитині завжди дає лікар, а проводить маніпуляцію медсестра. Лікар зобов'язаний оцінити стан дитини, визначити вид щеплення (БЦЖ або БЦЖ-М), повідомити батьків про можливості ускладнень після неї і отримати їх письмову згоду на вакцинацію.
Як роблять пробу...
Проба Манту проводиться раз на рік починаючи з 12-місячного віку незалежно від результатів попередньої проби. Роблять її спеціальним туберкуліновим шприцом підшкірно. Потім медичний працівник оцінює реакцію організму на пробу.
Ця процедура абсолютно безпечна - туберкулін не несе в собі туберкульозну паличку, він містить тільки продукти її життєдіяльності. Тому заразити туберкульозом за допомогою проби Манту неможливо.
- Імунітет після профілактичних щеплень може впливати на чутливість до туберкуліну, - розповідає фтизіатр Інна Рубан. - Тому пробу Манту планують до проведення будь-яких щеплень або через місяць після них. А ось після оцінки проби будь-яку щеплення можна зробити відразу ж. Чи не стануть робити пробу, якщо у дитини шкірне захворювання або інфекційне в стадії загострення (пробу Манту можна зробити через місяць після зникнення всіх клінічних симптомів). Під час карантину по дитячих інфекцій в колективі проба Манту не проводиться.
... І оцінюють результат
- Після введення туберкуліну на 2-3-й день утворюється злегка почервоніле ущільнення шкіри, - розповідає Інна Рубан. - І чим більше в організмі "знаючих" про туберкульозну паличку імунних клітин, тим більше буде розмір ущільнення. Розмір "гудзичка" вимірюють лінійкою на 3-й день після введення туберкуліну. Почервоніння навколо ущільнення не є ознакою інфікованості туберкульозною паличкою - вимірюють тільки розмір ущільнення (папулу).
Класифікація результатів проби така:
- Негативна реакція - при повній відсутності ущільнення або за наявності тільки уколочної реакції (0-1 мм).
- Сумнівна реакція - при "гудзичку" в 2-4 мм і при почервонінні без ущільнення.
- Позитивна реакція - при наявності вираженого ущільнення діаметром 5 мм і більше.
- Слабо позитивними вважаються реакції з розміром "гудзичка" 5-9 мм в діаметрі, середньої інтенсивності - 10-14 мм; вираженими - 15-16 мм.
- Дуже сильно вираженою вважається реакція з діаметром ущільнення 17 мм і більше.
Коли йти до фтизіатра
Позитивна реакція Манту не є 100-відсотковим доказом наявності туберкульозу. Але деякі моменти можуть свідчити про небезпеку:
чутливість до туберкуліну з року в рік збільшується,
різкий стрибок, при якому ущільнення збільшується на 6 мм і більше (наприклад, рік тому було 10 мм, а зараз - 16),
недавнє перебування в регіоні з підвищеною циркуляцією туберкульозу,
контакт з хворим на туберкульоз,
наявність родичів, хворіли або інфікованих туберкульозом.
Якщо до вашої дитини належить один з перерахованих пунктів, проконсультуйтеся з дитячим фтизіатром. Він розбереться в причинах збільшення проби і визначить, що могло вплинути на це, а малюка направить на аналізи, рентген і, можливо, призначить профілактичне лікування протитуберкульозними препаратами (курс - 3 місяці).
До речі
У вуличному пилу паличка Коха живе до трьох місяців. І варто вам увійти в приміщення, не витерши підошву взуття, як через час пил підніметься в повітря разом з паличками і може потрапити в дихальні шляхи. Інфікована людина може не хворіти до тих пір, поки не ослабне його імунітет і у бактерій з'являться сприятливі умови для розмноження.
У воді мікобактерії туберкульозу зберігаються до 150 днів. У молочних продуктах - до 10 місяців. Якщо не просушуйте зимові речі влітку, то в хутряному манто бактерії збережуть життєздатність до 25 років, а в книзі "відсидить" до 40 років. При температурі мінус 23 градуси паличка Коха може "протриматися" сім років.
НА ЗАМІТКУ
Зараз використовують три види вакцини:
- БЦЖ російського виробництва;
- БЦЖ-М російського виробництва (застосовується на територіях із задовільною епідеміологічною ситуацією для вакцинації всіх новонароджених, а також використовується для делікатної вакцинації, оскільки містить половинну дозу вакцини БЦЖ);
- БЦЖ SSI датського виробництва.