Ведення випадків мультирезистентного туберкульозу в Харківській області
Кількість хворих на мультирезистентний туберкульоз у Харківській області збільшується. Станом на 01.01.2013 року таких хворих нараховувалось 801 особа – кожен четвертий із числа активних хворих (в районах області – 429 осіб, у Харкові – 372 особи).
Для контролю за веденням випадків туберкульозу зі стійкістю збудника до наявних протитуберкульозних препаратів, у Харківському обласному протитуберкульозному диспансері №1 створено кабінет з контролю за мультирезистентним туберкульозом з відповідальним лікарем. Також визначено лікаря, який здійснює консультаційний прийом пацієнтів із мультирезистентним туберкульозом (далі – МР ТБ). Картотека таких пацієнтів маркована.
До того ж, впроваджено електронний реєстр усіх пацієнтів із МР ТБ, куди внесено паспортні дані, район, категорію випадку (з урахуванням попереднього спостереження та лікування), супутній діагноз, спектр стійкості, відомості щодо початку лікування, режиму та результату лікування тощо.
Окремо ведеться реєстр пацієнтів, які отримують лікування за кошти Глобального фонду в рамках Програми «Зупинимо туберкульоз в Україні», яку реалізує фонд Ріната Ахметова «Розвиток України». Обов'язково внесені відомості щодо зміни лікування.
Реєстрація хворих на МР ТБ, призначення лікування та його корекція здійснюється за рішенням Центральної лікарсько-консультативної комісії (далі -– ЦЛКК) щочетверга о 12:00. Склад ЦЛКК визначено наказом Департаменту охорони здоров’я Харківської обласної державної адміністрації, за участі науковців профільних кафедр.
При плануванні виписки хворого на МР ТБ зі стаціонару, за 10 днів до цього лікарі повідомляють кабінет МР ТБ для організації безперервного лікування. Після прибуття хворого в район, районний фтизіатр звітує кабінету МР ТБ про те, що хворий розпочав лікування на амбулаторному етапі. Якщо виписка хворого зі стаціонару здійснюється позапланово, районний фтизіатр і кабінет МР ТБ повідомляється про це терміново.
Видача препаратів другого ряду для продовження лікування хворих на МР ТБ здійснюється за рішенням ЛКК з корекції лікування терміном на три місяці. У разі перерви в лікуванні, лікар, який здійснює лікування, повинен повідомити про це МР ТБ кабінет.
На виконання Загальнодержавної програми боротьби з туберкульозом область отримала лікарських засобів на суму понад 15 млн. грн. за кошти Державного бюджету 2011 – 2012 років.
За кошти Глобального фонду, починаючи з вересня 2012 року, для лікування хворих на резистентні форми туберкульозу отримано ліків на суму 1 447 тис. грн., 88 пацієнтів отримують лікування, у тому числі троє дітей.
Інформація щодо порядку ведення хворих на хіміорезистентний туберкульоз постійно доводиться до відома районних фтизіатрів на засіданнях асоціації лікарів-фтизіатрів, останнє з яких відбулось 15 травня 2013 року.