ВАКЦИНАЦІЯ ПРОТИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ
У 1921 р. двоє французьких учених Кальметт і Герен створили єдину на сьогодні протитуберкульозну вакцину. Назву вона одержала від їхніх імен - Bacillum Calmette Gutrin, BCG, а в українській транскрипції - БЦЖ. Над її створенням ученим довелося довго працювати. Перед ними стояло два завдання:
- зберегти вакцину живою;
- ослабити бактерії до такої міри, щоб вони не могли викликати захворювання.
З 1923 р. БЦЖ застосовується для вакцинації немовлят у Франції, а згодом і в інших країнах Європи.
Штам БЦЖ в 1925р. був отриманий у Парижі Л.О.Тарасевичем від Кальметта. Він вироблявся в СРСР і дотепер виробляється в Росії.
Нажаль, якщо дитина не щеплена від туберкульозу, у неї існує високий ризик розвитку важкої форми туберкульозу, яка можепризвести доінвалідизаціїі навіть смерті.
Лікар рекомендує батькам проведення необхідної вакцинації/ревакцинації, рішення приймають батьки дитини. Саме від рішення батьків залежить, чи буде дитина захищена від туберкульозу в належній мірі.
Які вакцини застосовуються в Україні для вакцинації проти туберкульозу?
Існує 2 різновиди вакцини - БЦЖ і БЦЖ-М. Вакцину БЦЖ використовують для вакцинації здорових новонароджених дітей із вагою не менше 2000 г. БЦЖ-М уводять дітям із вагою менше 2000 г, які мають протипоказання до використання щеплення БЦЖ.
Більш ефективною є звичайна вакцина БЦЖ.
Хто прищеплюється проти туберкульозу в Україні?
В Україні прищеплюються діти: у пологовому будинку, у перші 3-7 діб після народження і ревакцинуються в 7 років (за умови негативної проби Манту).
Якщо дитина не було щеплена в пологовому будинку, вакцинацію слід провести якомога швидше. До віку 2-х місяців не вимагається проба Манту (якщо в близькому оточенні дитини немає хворих на ТБ). У більш старшому віці проводиться проба Манту, яка визначає вірогідність зараження ТБ. Якщо проба дала негативний результат, то на 3-ю добу після неї проводиться вакцинація БЦЖ (не пізніше 2-х тижнів з моменту виконання проби Манту).
У місці введення вакцини розвивається реакція на вакцину – невеликий запальний горбик. Дитину можна купати. Протягом декількох місяців запалення зникає, на місці утворюється рубчик. За даною реакцією спостерігає дільничний педіатр при кожному огляді дитини.