У Києві відзначили журналістів, небайдужих до проблеми туберкульозу
З 1995 року в Україні оголошено епідемію туберкульозу, яку дотепер не вдається подолати. Щогодини реєструють 4 нові випадки захворювання!
Причиною епідемії є не стільки сама хвороба, скільки недостатня кількість знань про неї серед широких верств населення, адже пересічні громадяни впевнені, що їх ця проблема не стосується. Тому вкрай важливим є інформування людей, зокрема через засоби масової інформації та журналістів. Саме таких, небайдужих журналістів було відзначено 6 грудня 2012 року в Києві на урочистій церемонії нагородження переможців Національного конкурсу для журналістів та ЗМІ «Зупинимо туберкульоз в Україні».
Національний конкурс для журналістів та ЗМІ «Зупинимо туберкульоз в Україні» на кращий матеріал та найбільш вичерпне висвітлення теми протидії туберкульозу проводився МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» за фінансової підтримки Благодійного Фонду «Розвиток України» в рамках Програми «Зупинимо туберкульоз в Україні» (за кошти Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, 9 Раунд) протягом березня-жовтня 2012 року. Участь у Конкурсі взяли понад 80 журналістів та ЗМІ з майже всіх регіонів України, які подали на нього близько 300 робіт.
«Проблема туберкульозу в Україні – це питання державного значення, і сьогодні держава докладає неабияких зусиль для подолання епідемії. Для нас одним з вирішальних факторів боротьби з туберкульозом є поєднання зусиль відповідних державних служб і комунальних лікарняних закладів, громадськості й представників засобів масової інформації», – зазначила під час інтерактивної прес-конференції на початку урочистого заходу Голова Державної служби з питань протидії ВІЛ-інфекції / СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань Тетяна Александріна. – «Держава на сьогодні гарантує хворим безкоштовне лікування, але чим раніше вони звернуться до лікарів та почнуть його отримувати, тим більше їх шанси на одужання та тим легше буде перебіг хвороби. Саме тому ми дуже цінуємо, що стільки талановитих журналістів з різних регіонів країни з відданістю та розумінням ставляться до необхідності інформування нашого населення».
Денис Денисенко, керівник Програми «Зупинимо туберкульоз в Україні» Благодійного фонду Ріната Ахметова «Розвиток України», зазначив: «Епідемія туберкульозу в Україні – проблема не лише медична, а й соціальна. І однією з причин поширення захворювання є недостатня інформованість населення. Саме ЗМІ відіграють величезну роль у вирішенні цього завдання. Тому під егідою Благодійного фонду Ріната Ахметова «Розвиток України» проводиться вже четвертий конкурс для журналістів, метою якого є стимулювання появи в засобах масової інформації різних матеріалів (публікацій, передач, сюжетів, інформаційних повідомлень), спрямованих на інформування населення. Адже з точки зору суспільної охорони здоров’я важливо, щоб людина самостійно звернулась до лікаря при появі симптомів, схожих на туберкульоз. Роль журналістів дуже важлива, саме вони можуть вести роз'яснювальну роботу з населенням з метою запобігання захворювання і звернення до лікаря на ранній стадії».
За участю почесних гостей та членів журі Конкурсу, до якого увійшли Перший секретар Національної Спілки журналістів України Сергій Томіленко, голова правління МГО «Інтерньюз-Україна» Костянтин Квурт, директор зі стратегій компанії соціальних комунікацій «PR-Дім» Дмитро Крикун, під час урочистої церемонії цінними призами було нагороджено по 3 переможці у кожній з чотирьох номінацій Конкурсу – телебачення, радіомовлення, друковані видання, Інтернет-видання. Крім того, організаторами було відзначено й учасників, кожен з яких отримав диплом та символічну флешку-браслет з телефоном гарячої лінії з питань туберкульозу.
Журналісти-учасники конкурсу, в свою чергу, на знак відданості справі написали назви ЗМІ, які вони представляють, на великій карті нашої держави під назвою «Зупинимо туберкульоз в Україні». Цим вони задекларували свою готовність й надалі чесно і відкрито висвітлювати проблему туберкульозу та інформувати населення про цю небезпечну хворобу. Наприкінці заходу підписана журналістами карта була передана представникам Міністерства охорони здоров’я України для того, щоб посадовці пам’ятали, що мають надійну інформаційну підтримку в регіонах.
«Журналісти для нас – це часто єдина зв’язуюча ланка, яка допомагає донести до громадян виважену та правильну інформацію про таку небезпечну для суспільства хворобу як туберкульоз, - говорить Наталія Лук’янова, голова МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я». - Вони є своєрідним «містком» між державними органами, громадськими організаціями та пересічними громадянами. Саме завдяки тісній співпраці зі ЗМІ можливо привернути увагу широких верств населення й влади до проблем, пов’язаних з туберкульозом і вирішити їх, подолати нерозуміння та байдужість, в тому числі – й байдужість людей до власного здоров’я. Адже загальне населення не вважає проблему туберкульозу своєю, люди все ще переконані, що ця страшна хвороба стосується лише уразливих верств населення – таких як безпритульні, ув’язнені, наркозалежні тощо. Але це давно вже не так: туберкульоз не розбирає між бідними та заможними, молодими та літними людьми. І нам вкрай важливо донести цю інформацію, а також інформацію про симптоми та шляхи передачі туберкульозу до кожної людини в нашій державі, збудувати свідоме та поінформоване про небезпеку туберкульозу суспільство. Тоді туберкульоз справді можна буде зупинити – й не останню роль у цьому процесі відіграють ЗМІ».
Зі списком переможців можна ознайомитись тут. Фотографії Романа Пазюка дивіться в Галереї.
Більш детальну інформацію про Національний конкурс для журналістів та ЗМІ, а також про Програму «Зупинимо туберкульоз в Україні» можна дізнатись за телефоном: 044 536 03 62 та на веб-сайті МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» www.lhsi.org.ua.