Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Тренінговий центр з боротьби з туберкульозом фонду Ріната Ахметова може стати центром співпраці з ВООЗ в Україні

19.04.2013

У квітні 2013 року Тренінговий центр з навчання боротьбі з епідемією туберкульозу (м. Донецьк), створений за кошти фонду Ріната Ахметова «Розвиток України», відвідала міжнародний експерт Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) Вайра Леймане. Мета її візиту – оцінити готовність Тренінгового центру набути статусу колаборативного (центру співпраці) з ВООЗ в Україні. Наявність цього статусу дозволить центру підтвердити слідування не тільки національним, а й міжнародним стандартам навчання боротьбі з туберкульозом, а також дасть можливість широко ділитися досвідом з іноземними колегами.

Поряд з діагностикою та лікуванням туберкульозу, фонд Ріната Ахметова активно розвиває компетенцію медичних та немедичних працівників (волонтерів, представників ЗМІ, соціальних працівників тощо), лікарів-фтизіатрів, які задіяні в лікуванні туберкульозу. Тренінговий центр з навчання боротьбі з епідемією туберкульозу був відкритий фондом у 2010 році на базі Донецької обласної клінічної протитуберкульозної лікарні спільно з громадською організацією «Зупинимо туберкульоз» при співпраці з ВООЗ, Головним управлінням охорони здоров'я Донецької обласної держадміністрації та Донецьким національним медичним університетом ім. М. Горького. За період роботи центру за станом на кінець 2012 року навчання в ньому пройшли 2153 різних спеціалістів (лікарі та медичні сестри, представники ЗМІ, влади тощо), було проведено 115 навчальних заходів.

У 2012 році Тренінговий центр направив заявку в Європейське бюро ВООЗ на набуття статусу центру з співпраці з ВООЗ. Донецька обласна туберкульозна лікарня, на базі якої створено центр, має достатній досвід у лікуванні туберкульозу з множинною лікарською стійкістю, тут вперше в Україні почали збирати статистику щодо захворювання та лікування мультирезистентного туберкульозу, проводять навчання регіональних фахівців.

У рамках візиту Вайра Леймане ознайомилася з тренінговими програмами, за якими відбувається навчання, етапами підготовки тренерів, процедурою моніторингу та оцінки впровадження отриманих навичок студентами, роботою лікарні, електронного реєстру і т.д. Міжнародний експерт ВООЗ відзначила високий рівень і ряд позитивних моментів у роботі Тренінгового центру:

  • відмінна матеріально-технічна база;
  • сильна команда тренерів та логічно вибудувана програма підготовки тренерів;
  • наявність розроблених навчальних програм з інфекційного контролю, подолання туберкульозу з множинною лікарською стійкістю;
  • розроблений унікальний модуль для медсестер DOTS-кабінетів (у цій категорії навчанню приділяється дуже мало уваги, таких програм у світі одиниці);
  • грамотна і правильна система моніторингу та оцінки впровадження отриманих навичок і знань.

Серед галузей вдосконалення Вайра Леймане відзначила необхідність розробки нового модуля з навчання боротьбі з мультирезистентним туберкульозом, налагодження роботи електронного реєстру і необхідність вивчення англійської мови всіма тренерами центру. Протягом декількох тижнів експерт надасть свої рекомендації і висновки в Копенгаген, і в разі позитивної оцінки діяльності Тренінгового центру буде винесено рішення про надання йому статусу центру співпраці з ВООЗ в Україні.