«Травми війни виліковні, але вони лікуються десятиліттями»: фахівчиня з прав дитини довірила свою історію Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова
Для сім’ї Дар’ї Касьянової війна розпочиналася двічі. 2014 року родина виїхала з Донецька, у 2022 російські снаряди порушили їхнє мирне життя в Ірпені. Програмна директорка міжнародної благодійної організації «СОС Дитячі містечка Україна» та у минулому співробітниця Фонду Ріната Ахметова розповіла Музею «Голоси Мирних», як рятувала своїх дітей та як допомагає пережити війну прийомним сім’ям.
«Я відчула війну у травні 2014 року у Донецьку. Я працювала у Фонді Ріната Ахметова, ми почали займатися евакуацією людей. З того часу війна не припинялася, але колосальний удар і зміни в житті відбулися з початку повномасштабної війни. У Донецьку була лайт-версія, а в Ірпені вже за повною програмою», — згадує Дар’я.
Її молодшій доньці на початку великої війни було два роки. Старшій — 19, для неї війна була другою. П'ятого березня Дар'я з чоловіком, доньками, мамою та котом поїхали з міста. Згодом дізналися, що в їх оселю влучив снаряд. Коли Дар’я дісталася заходу країни, розпочала велику роботу з допомоги.
«Поки я була в Ірпені, я готувала із колегами план розвитку нашої діяльності на території всієї України. Щодня планували роботу з евакуації та інтернатних установ, прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, сімей з дітьми з інвалідністю», — розповідає Дар'я.
Наприкінці квітня її чоловік поїхав до Ірпеня на розвідку: вдома все було в уламках, усі вікна були розбиті. У червні вся родина повернулася. За час, що минув, Дар'я з колегами розгорнула роботу на заході України: створили центри підтримки сім’ї та дітей, розміщували, надавали допомогу, у тому числі з виїздом за кордон.
«Я не маю відчуття, що завтра все закінчиться. Навіть після того, як ми переможемо, це ще надовго. Війна залишається надовго у голові, у нашій душі. Травми війни виліковні, але вони лікуються десятиліттями. Все, що я можу зараз зробити, — підтримувати тих людей, які поряд зі мною», — каже Дар’я. Дивіться та слухайте її історію за посиланням bit.ly/3ZdHl5G
Історія Дар'ї увійшла до архіву Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова. Це наймасштабніший у світі архів історій мирних мешканців України, які постраждали від війни. Архів Музею налічує вже понад 60 000 історій.
Кожна історія важлива. Розкажіть свою! Поділитися історією можна так:
— напишіть вашу історію на власній Facebook-сторінці з хештегами #Голоси_Мирних #розкажіть_свою_історію та запросіть друзів долучитися;
— скористайтеся чат-ботом t.me/civilvoicesmuseum_bot у Telegram;
— відвідайте портал Музею https://civilvoicesmuseum.org/ та натисніть «Розповісти історію» праворуч зверху;
— зателефонуйте на безкоштовну гарячу лінію 0 (800) 509 001