Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Про музеї та арт-терапевтичну реабілітацію у музейному просторі

09.07.2014

Керівниця проекту Ольга Маруда про арт-терапевтичну реабілітацію у музейному просторі, яку реалізує ВГО «Коаліція захисту прав інвалідів та осіб із інтелектуальною недостатністю»

Завдяки Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України» та спільно з Музеєм мистецтв ім. Варвари та Богдана Ханенків ми здобули унікальну можливість впровадити новий проект для українських музеїв і організацій, які працюють з людьми з інтелектуальною недостатністю (ІН).

Нас надихає майже річний досвід регулярних занять у Музеї Ханенків для людей з ІН. Ми переконані у невичерпних ресурсах мистецтва у розкритті сердець та налагодженні контактів між людьми. Завдяки коштам Фонду було зроблено важливий крок у роботі на шляху інтеграції людей з ІН. Після завершення етапу апробації методики ми побачили, що під час цих зустрічей народжується дружба на життя, налагоджується зв’язок, який додає сенсу і барв дням, тижням і рокам, який колись замінить людині з інвалідністю найнеобхідніше – родину, і, як найліпша родина, підтримуватиме вогник щастя у його житті.

Що вже зроблено

У межах проекту реалізовано вже багато. Зокрема, ми вивчили світовий досвід застосування методики арт-терапевтичної реабілітації для формування збалансованого мікросоціуму людей з ІН та адаптували інноваційну для України методику. Нами попередньо сплановано та детально описано п’ять сесій, що складаються з трьох блоків: міні-лекція спрощеною мовою; екскурсія з 3-5 фокусними точками за тематикою лекції; інтерактивне арт-терапевтичне заняття, пов'язане з темою огляду. Теми сесій взаємопов’язані і стосуються морально-етичних і психологічних аспектів стосунків, що має стати поштовхом для формування товариських почуттів та взаємопідтримки у мікросоціумі людини з ІН. Наразі залучено дві мережі підтримки людей з ІН та розпочато апробацію арт-терапевтичних сесій (організовано 5 сесій). Додатково розроблено та проведено підготовчу зустріч, а також завершальну зустріч-треніг з учасниками арт-терапевтичних сесій, що мала на меті отримання зворотного зв’язку учасників проекту та виявлення можливих змін для покращення результату діяльності проекту. Загалом проведено три додаткові зустрічі робочої групи з планування роботи над проектом у складі: Ольга Маруда (керівник проекту), Христина Холодницька (корекційний педагог), Ганна Рудик (мистецтвознавець), Людмила Кравченко (науковий співробітник музею).

Що попереду

Нами заплановані ще чотири арт-терапевтичні сесії та арт-терапевтичні заняття для восьми індивідуальних мереж підтримки людей з ІН. Також працюємо над виданням буклету та посібника.

До Міжнародного дня інвалідів (3 грудня) у Музеї Ханенків плануємо провести прес-конференцію на тему «Музеї людям з інтелектуальної недостатністю». Крім цього, готуємо навчальний семінар для представників ВНЗ та київських і регіональних музеїв (50 учасників) та тренінг для працівників Музею Ханенків щодо особливостей музейних програм для людей з ІН. Усе це відбудеться у другій половині грудня або у лютому. Точні дати буде визначено пізніше.