Презентований стан впровадження програми боротьби з туберкульозом в Україні за 2011 рік
9 квітня за координації Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України» було представлено результати впровадження діяльності Програми «Зниження тягаря туберкульозу в України через покращення та розширення доступу до високоякісних послуг щодо туберкульозу» за підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНIДом, туберкульозом та малярією.
Нині надання медичної допомоги в цій галузі потребує вирішення багатьох проблем. Як слушно зауважила Тетяна Александріна, Голова Державної служби з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально-небезпечним захворюванням, головна проблема полягає у повноцінному веденні хворого з моменту його виявлення до завершення лікування, що часто супроводжується труднощами у зв’язку з незадовільною діагностичною базою, недостовірним розрахунком потреб у протитуберкульозних препаратах. «У рамках реалізацiï Національної програми боротьби із захворюванням на туберкульоз протягом 2012-2016 рр. необхідно також приділити увагу амбулаторному лікуванню, соціальному супроводу контингентів хворих на туберкульоз без певного місця проживання, національних меншин, осіб, що звільнилися з місць позбавлення волі, посилити потенціал санаторно-курортного лікування», - наголошує пані Александріна.
У своєму звiтi за результатами впровадження програми «Зупинимо туберкульоз в Україні» в 2011 році керівник Програми Тетяна Білик повідомила про завершення підготовки національного плану оптимiзацiï лабораторної мережі та початок оптимiзацiï в регіонах. У цьому напрямку вже проведено навчання спеціалістів з лабораторної діагностики та закуплено обладнання, поставку якого планується завершити до кінця першого пiврiччя 2012 року.
У рамках заходів щодо покращення лікування розроблено план з органiзацiï лікування хворих з ММС-ТБ (туберкульоз з множинною медикаментозною стiйкiстю, мультирезистентний туберкульоз, МРТБ) у 13 регіонах України, направлено заявку у Глобальний лікарський фонд на постачання протитуберкульозних препаратів другого ряду та планується забезпечити потребу в них до червня 2012 року. Також було проведено навчання персоналу медичних закладів щодо заходів інфекційного контролю в умовах високої поширеності ММС-ТБ.
У цьому напрямку також було проведено навчання медичних та соціальних працівників з ведення випадків туберкульозу та/або підтримки пацієнтів та заплановано три пілотні проекти з соціального супроводу хворих на туберкульоз серед засуджених з туберкульозних лікарень ДПС, СІЗО та виправних центрів. «Медичне забезпечення пенітенціарної служби має бути інтегроване в Державну службу з протидії туберкульозу, - зауважив Анатолій Заболотний, директор Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України». - Необхідно відновити відповідальність на всіх рівнях надання медичної допомоги, розподілити повноваження та обов'язки».
Розпочато роботу програми за напрямком «Адвокація, комунікація та соціальна мобілізація» (АКСМ), яку на сьогоднішній день реалізовано в широкому впровадженні інформаційної кампанії та проведенні дослідження з оцінки знань, ставлення, практики та поведінки загального населення щодо туберкульозу. Як зауважила Марія Маковецька, керівник відділу АКСМ: «Лише 26% українців знають, що головна ознака туберкульозу – це тривалий кашель більше 3 тижнів». За напрямки роботи по компонентах Програми адвокація та соціальна мобілізація за достатньо короткий час роботи вже мають значні успіхи в охопленні соціального супроводу в групах ризику з обмеженим доступом до якісних послуг, направлених на виявлення та лікування туберкульозу.
Спільна діяльність програми «Зупинимо туберкульоз в Україні» та Державної служби з протидії ВІЛ/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням з розробки нової Національної програми по туберкульозу, впровадження реєстру хворих на туберкульоз та у роботі з обліково-звітною документацією дозволила досягнути значного прогресу в реалізації поставлених цілей. «Було закладено фундамент, який дозволить здійснювати системний вплив на проблему туберкульозу в Україні», - підсумував Анатолій Заболотний.
Презентації можна скачати. Скачати Протокол