Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Поради лікаря Дітковського: як розпізнати ваду серця у дитини

15.11.2018

Щороку в Україні з’являється на світ приблизно 4500 малюків із діагнозом «вада серця». Чим раніше він виявлений, тим більше в пацієнта є шансів на щасливе та здорове життя в майбутньому.

Які ознаки можуть свідчити про ваду серця у дитини, і який найліпший спосіб діагностики?

На запитання проекту «Здорове серце» Фонду Ріната Ахметова відповідає кардіохірург Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. Амосова Ігор Дітковський.

– Ігорю Олександровичу, як розпізнати ваду серця у дітей? Які симптоми можуть свідчити про це захворювання?

– Є приблизно двісті різновидів дитячих вад серця, і кожна з них протікає по-своєму. Якщо вада дійсно критична, вона проявляється рано, буквально з перших днів або навіть годин життя. І перше, на що необхідно звернути увагу, це колір шкірного покриву. У діток із вадами, як правило, синюшний колір шкіри. Інші прояви вади – це задишка, прискорене серцебиття. Також відмова від їжі, коли дитина слабка і млява. На всьому цьому потрібно акцентувати увагу.

– Які способи визначення вади в найменших пацієнтів?

– Є кілька елементарних процедур. Перше, що має зробити лікар, – послухати дитинку фонендоскопом, чи є в серці шуми. Друге – заміряти насичення крові. Це проста та безболісна процедура. Дитині на пальчик вішається датчик, пульсоксиметр. І золотим стандартом є ехокардіографія, тобто УЗД серця.

– Як може проявлятися вада серця у доросліших діток?

– Це, знову ж таки, задишка й синюшний колір. У таких діток дуже часто посиніння в зоні носогубного трикутника. Також про ваду серця можуть свідчити пальці: у разі недостатнього насичення крові киснем розвиваються такі симптоми, як «барабанні палички» й «годинникове скло». Пальці синіють, вони з потовщеннями на кінчиках. Нігті стають дуже великими й скидаються на годинникове скло. Це вже крайнощі, які свідчать про серйозну патологію. На жаль, до нас приїжджають із такими аномаліями й досить дорослі пацієнти, яким ми вперше ставимо діагноз. Також вада серця може мати такі зовнішні прояви, як асиметрія грудної клітки. Вада, яка призводить до збільшення камер серця, може виступати у вигляді горба, який пульсує, у зоні серця. А за такого різновиду вади, як коарктація аорти, тиск на руках і в голові дуже високий, а в нижню половину тіла кров іде погано. Зазвичай такі дітки скаржаться на постійно холодні ноги. У них ніжки тоненькі, і пульсації там немає, а плечовий пояс у них дуже потужний. У них фігура борця. На це теж слід звернути увагу. Простим методом визначення коарктації аорти є вимірювання тиску на руках і ногах. Якщо є істотна різниця, необхідно йти на ехокардіографію. Це абсолютно безболісна, швидка та поширена процедура.

– Тобто ехокардіографію бажано пройти кожній дитині, навіть якщо немає підозри на ваду?

– Таке обстеження, як ехокардіографія, доступне, воно поширене. І можна зробити його один раз у дитячому віці, щоби назавжди закрити питання: чи є вада серця? Нині апарати для УЗД є скрізь, у кожній області, а в Києві їх не менш ніж сотня. Таке обстеження можна провести й у нас, в Інституті Амосова. Для цього навіть не потрібно жодного спеціального направлення. Батьки самі можуть привести до нас дитину і зробити УЗД. І бути спокійними. Процедура забирає лише 15–20 хвилин.

Завдяки своєчасній діагностиці запущених вад, навіть якщо порівняти із ситуацією, яка була років 20 тому, стає дедалі менше й менше. Їх виявляють у ранньому віці. Це означає, що дитяча кардіологія й кардіохірургія за останні десятиліття зробили величезний крок вперед.

Якщо у вашої дитини є який-небудь із симптомів вади серця, можна звернутися по допомогу до Національного інституту ім. Амосова за телефонами: (044) 275 64 00, (044) 275 61 48.

 

Про проект «Здорове серце»

Проект Фонду Ріната Ахметова надає допомогу дітям із діагнозом «вада серця» на проведення операцій зі встановлення оклюдера – імпланта з дорогих сплавів, який закриває ваду. Операції проводяться з використанням найсучасніших технологій – ендоваскулярного методу, який не вимагає порожнинного втручання. Що дає дитині змогу дуже швидко відновитися й назавжди забути про страшний діагноз. У проекті «Здорове серце» Фонд співпрацює з провідними кардіохірургами та клініками країни. З лютого 2017 року проведено 50 операцій.