ПОРАДА ПСИХОЛОГА БАТЬКАМ: Як допомогти дитині впоратися зі страхами?
30.07.2017
Про те, як батьки можуть допомогти дитині впоратися зі страхами, розповідає Марина Сорокіна, координатор Психологічної служби Гуманітарного штабу Ріната Ахметова.
Якщо у вашого малюка з’явилися страхи, то:
- насамперед, зверніть увагу на те, яка атмосфера у вас вдома. Якщо батьки часто сваряться, приходять дуже роздратовані з роботи, то така атмосфера буде негативно впливати на малюка. Постарайтеся стабілізувати емоційний фон у сім’ї;
- у жодному разі не карайте дитину за страхи. Деякі батьки сприймають страх, як прояв боягузтва й лають або карають малюка. Страх не зникне! Дитина перестане про нього говорити, страх зміцниться, можливо, згодом «переросте» в невроз;
- не смійтеся над дитячим страхом і не ігноруйте дитину, якщо вона поділилася з вами своїм страхом: «Не вигадуй, у темряві нічого немає»;
- деякі батьки використовують «метод занурення». Скажімо, якщо дитина боїться темряви, закривають її в темній кімнаті саму на деякий час, у надії, що малюк «перебоїться». Цього робити в жодному разі не можна! Проблема лише посилиться. І така поведінка батьків може призвести до того, що дитина отримає психологічну траву;
- стежте за тим, які передачі та фільми ваша дитина дивиться;
- не «заражайте» дитину власними страхами. Якщо мама щоразу емоційно говорить малюкові: «Не підходь до собаки, вона тебе вкусить», то, звичайно, дитина собак буде боятися;
- вимкніть гіперопіку;
- ніколи не залякуйте дитину міліціонерами, лікарями або Бармалеєм.
Як допомогти малюкові:
- Визнайте, що для дитини страх дуже реальний. Не залишайте дитину одну зі страхом. Малюк відчує себе покинутим і самотнім. Обійміть малюка, докладно розпитайте, чого або кого він боїться.
- Запропонуйте дитині свій страх зліпити або намалювати. Запропонуйте дитині позбутися страху способом, який вибере сам малюк (можна розчавити фігурку з пластиліну, розірвати намальований страх, спалити аркуш паперу). Можете запропонувати малюкові домалювати або доліпити до свого страху такі деталі, щоб він став смішним.
- Якщо малюк боїться засинати самостійно, почитайте казку йому на ніч, залиште увімкненим нічник, не зачиняйте двері в його кімнату.
- Придумайте разом із дитиною казку, у якій головний герой перемагає страх.
- Запропонуйте малюкові надути кульку, з кожним видихом повітря в кульку, нехай малюк уявляє, що він вдмухує весь свій страх. Потім запропонуйте дитині свій страх намалювати або написати на кульці. Кульку можна проколоти, або відпустити відкритою і він смішно буде літати по кімнаті, поки не здується остаточно.
- Якщо дитина боїться, скажімо, динозаврів, предмет страху можна робити предметом захоплення. Запропонуйте дитині якомога більше дізнатися про динозаврів. Купіть енциклопедію, читайте разом.
- Якщо дитина боїться смерті або того, що в його мирне місто може прийти війна, доступною дитині мовою і з урахуванням віку малюка, поясніть, як можуть відбуватися ті чи інші події, уникаючи страшних подробиць. Обов’язково скажіть, що дитина в безпеці і ви про неї подбаєте.
Якщо ви доклали масу зусиль, але малюк усе ще продовжує боятися, зверніться по допомогу до психолога. Фахівець допоможе малюкові впоратися зі страхами.