ПОРАДА ПСИХОЛОГА БАТЬКАМ: Що робити з поганими звичками в дітей?
Рано чи пізно практично кожен батько стикається з тим, що виявляє у своєї дитини погані звички. Дитина смокче палець, гризе ковпачок ручки або нігті, висмикує волосся, вії, кусає губи, смикає плечима, накручує волосся на палець. Цей список може бути досить довгим. Про що свідчать погані звички і як допомогти дітям позбутися їх – розповідає Марина Сорокіна, координатор Психологічної служби Гуманітарного штабу Ріната Ахметова.
Поява різного роду поганих звичок свідчить про емоційний стан дитини. Особливу увагу варто приділити, якщо звичка розвинулася раптово, або одна змінює іншу.
Причини виникнення:
– Якщо ваша дитина пережив травмувальну подія або стала її свідком;
– будь-які зміни в житті дитини (переїзди, зміна дитячого садка або школи, поява другої дитини, смерть одного з близьких родичів, розлучення батьків);
– емоційне відкидання з боку одного або обох батьків, застосування фізичних покарань;
– батьки занадто суворі або висувають вимоги, що не відповідають віку;
– дитині не приділяють достатньо уваги, турботи, любові;
– непослідовна система виховання;
– джерелом напруги може бути дитячий садок або школа;
І цей список можна продовжувати досить довго.
Батькам важливо розуміти, що поява таких звичок свідчить про те, що дитині неспокійно, некомфортно, страшно. Деякі зі звичок свідчать про аутоагресію (агресію, спрямовану на самого себе). Діти відчувають нервове напруження й такими способами намагаються його позбутися.
Що робити батькам?
- Не лаяти, не карати, не соромити. Всі перераховані методи лише погіршують становище. Напруга дитини лише посилиться.
- Не намагайтеся ставити запитань «Навіщо або чому ти гризеш нігті?». У дитини немає відповіді на це запитання. Більшість подібного роду дій відбуваються абсолютно неусвідомлено. У такому разі дитина не може сформулювати причинно-наслідковий зв’язок.
- Проаналізуйте ситуацію. У чому може полягати причина напруження дитини. Яка атмосфера в сім’ї, які взаємини у вас із дитиною. Чи не випадало дитині переживати стресові або травмувальні події останнім часом. Яка атмосфера в садку або в школі?
- Для початку стабілізуйте внутрішньосімейну атмосферу. Дитина має відчувати себе вдома спокійно захищено. Якщо ваші стосунки з дитиною погіршилися – займіться їх відновленням.
- Виключіть претензії, покарання, жорсткий контроль і високі вимоги. Частіше хваліть малюка й говоріть, що любите.
- Пропонуйте дитині різні способи прояву почуттів. Використовуйте не тільки вербалізацію, але й різні арт-терапії (малювання, ліплення), спортивні секції, творчі заняття (танці, спів).
- Обов’язково дотримуйтеся режиму дня. Якщо ваша дитина занадто завантажена, то варто переглянути її час та інтенсивність зайнятості.
- Ніколи не залякуйте дитину «не будеш слухатися, Баба-Яга забере», «будеш так поводитися – віддам у дитячий будинок», «неслухняних дітей вночі Бабай забирає».
- Ніколи не застосовуйте фізичного і психічного насильства над дітьми. Багатогодинне мовчання батька після сварки переноситься дитиною вкрай складно!
Якщо докладені вами зусилля не призвели до результату, зверніться по допомогу до психолога.