ПОРАДА ПСИХОЛОГА БАТЬКАМ: перший раз – у перший клас!
Серпень. Останній місяць літа. Для деяких малюків зовсім скоро почнеться абсолютно новий етап життя. Першого вересня вони мають стати школярами. Хтось із дітей із нетерпінням чекає моменту, коли, склавши новенькі ручки, олівці та зошити в рюкзак, відправиться в захопливу подорож під назвою «шкільне життя», інші з тривогою говорять про школу й майбутні зміни. Сьогодні поговоримо про майбутніх першокласників.
У кожної дорослої людини є власні спогади про школу і, звичайно, не всі згадують роки, проведені в школі, з ніжністю. Для декого школа була складним випробуванням. Можливо, були проблеми з однолітками або вчителями. Інші дорослі згадують школу як найкращу пору життя. У першому випадку негативні спогади про школу можуть викликати тривогу про дитину. А як ми пам’ятаємо, діти швидко зчитують настрій батьків і можуть теж почати переживати. У другому випадку батьки можуть надмірно захоплено ділитися особистими спогадами, й очікування дитини не будуть виправдані. Тому батькам не варто впадати в крайнощі й описувати школу як «найжахливіше» або «найпрекрасніше» місце.
Зараз до школи заведено віддавати дітей, які досягли шестирічного віку. Хоча психологічна й емоційна готовність дозріває ближче до семи років. Звичайно, кожна дитина індивідуальна. Якщо батьки сумніваються, віддавати дитину в шість років чи ні, діти часто підхоплюють розгубленість батьків і всім своїм виглядом демонструють: «не хочу до школи!». Батькам важливо прийняти осмислене рішення й бути впевненими в тому, що вони готові віддати шестилітнього до школи. Не зайвим буде проконсультуватися з психологом, підійти до питання індивідуально, врахувати особливості саме своєї дитини.
До того, як малюк піде до школи, дуже важливо сформувати правильне ставлення до допущених помилок і шкільних оцінок. Розкажіть своїй дитині, що в школі будуть ставити оцінки, а оцінка, у свою чергу, вказує на те, наскільки школяр засвоїв матеріал. Оцінками не міряють особистість дитини. Обов’язково донесіть, що в процесі навчання всі роблять помилки й це свідчить лише про те, що процес навчання йде. Хваліть за те, що в дитини виходить добре. Такі бесіди допоможуть малюкові відчувати себе впевненіше й будуть формувати адекватну самооцінку.
Дуже добре допомагає гра в школу. Батьки можуть змоделювати різні ситуації в грі. А дитина – побути і вчителем, і учнем. Це допоможе малюку ближче познайомитися зі школою.
Якщо під час літніх канікул режим дня ви не особливо дотримувалися, важливо поступово переходити на нього вже в серпні, щоб ранні підйоми не були для дитини додатковим стресом.
Дуже важливо в момент, коли дитина піде до школи, забезпечити їй психоемоційну стабільність. Її життя швидко змінюється й додаткові зміни, як-от ремонт або переїзд, можуть стати обтяжливим психологічним навантаженням.
Допомагайте дитині зберігати допитливість. Адже навчання – це можливість дізнатися багато цікавого. Читайте разом із дитиною, проводьте різні експерименти й досліди. Ваше завдання – показати малюкові, що навчання – це не просто рутинне виконання завдань, а ще й неймовірна можливість познайомитися зі світом навколо!
Любіть своїх дітей, приймайте їх такими, якими вони є, обіймайте, хваліть. Не завищуйте вимоги та пам’ятайте, що дитина не зобов’язана виправдовувати ваші очікування або реалізовувати те, що не вдалося вам свого часу.