Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

ПОРАДА ПСИХОЛОГА БАТЬКАМ: Малюк і казки

23.09.2017

У нашу цифрову епоху батьки дедалі рідше читають казки малюкам. На зміну казкам прийшли різні ґаджети. Як часто зараз на ніч замість прочитання кількох сторінок улюбленої казки малюкові дають планшет із мультфільмами.

Сьогодні поговоримо про важливість читання казок малюкам. Адже казки можуть стати маминими незамінними помічниками.

Завдяки казці дитина пізнає навколишній світ і систему взаємовідносин у ньому. Казки вчать дружити й допомагають справлятися зі страхами. Вчать не впадати у відчай і знаходити вихід у складній ситуації. Допомагають повірити дитині у власні сили. Допомагають їй сформувати систему цінностей. У невимушеній формі навчають гарних манер. Допомагають справлятися зі стресами й покращують настрій. Розвивають уяву, а разом із нею і здатність до творчості. Сприяють розвитку мозкової діяльності. Допомагають мамам впоратися з різними складними поведінковими моментами. Розвивають увагу, пам’ять, вчать концентрації. Допомагають розвивати емоційні стани малюка і вчать помічати, диференціювати і проявляти свої почуття.

Важливо, щоб казка була підібрана відповідно до віку малюка. Звичайно, краще, щоб книга була паперовою. Для найменших дуже важливі якісні ілюстрації. Казки можна придумувати й розповідати малюкові, а можна разом із малюком складати чарівні історії, активно включаючи його в процес.

Чудовою традицією може стати обговорення прочитаного. Насамперед це навчить малюка думати й аналізувати, розвине уяву, збільшить словниковий запас дитини. Пропонуйте малюкові робити власні висновки, ставте запитання. Поцікавтеся в нього, про що ця казка? Запропонуйте малюкові стати одним із героїв казки. Запитайте, що б він робив на місці цього героя, як би поводився, як чинив у тій чи іншій ситуації.

Разом із малюком можна придумувати казкові історії, а потім створювати справжні художні шедеври за мотивами власних казок. Дитина може малювати або ліпити з пластиліну ілюстрації до вашої книги.

Казка допомагає вирішувати різні психологічні проблеми, що виникають у малюка. Якщо дитина пережила травмувальну подію і відчуває навколишній світ як недружній і повний небезпек, можна скласти казку, у якій малюк буде головним героєм, що подолав труднощі. Добре, якщо в казці в малюка буде чарівний помічник, здатний прийти в потрібну хвилину й захистити від негараздів. Важливо пам’ятати, що малюк має вийти переможцем.

Перевага певній казці або стійке бажання малюка бути певним персонажем допоможе батькам краще зрозуміти малюка. Зрозуміти почуття й переживання, які є актуальними для нього зараз.

Ну, і на завершення хочу сказати про таку важливу складову читання на ніч, як формування теплого емоційного контакту з малюком. Ці 10, 15 або 30 хвилин належать тільки вам і малюкові. Так ви можете проявити свою любов і турботу. Особливо якщо ви працюєте і протягом дня не можете приділити достатньо часу дитині, вечірній ритуал читання казки дуже важливий для маленької людини.